czwartek, 18 sierpnia 2022

Wiadomości

  • 13 komentarzy
  • 11650 wyświetleń

Dlaczego kino w 3D

    Po przeczytaniu artykułu z cyklu „Głosy czytelników” zamieszczonego w dniu 15 lutego 2012 r. w gazecie regionalnej, burmistrz miasta Grajewo, dyrektor i pracownicy Miejskiego Domu Kultury w Grajewie dostrzegli potrzebę dokładnego poinformowania społeczeństwa Grajewian w związku z przygotowywaniem się do aplikowania w Programie Transgranicznym LT-PL-RU. Również czytelnikom TG oraz mieszkańcom należy się wyjaśnienie dlaczego chcemy aplikować z tego Programu i dlaczego podejmowane są działania zmierzające do wyposażenia naszego pięknego kina w projektor 3D.

Program Transgraniczny LT-PL-RU jak również inne Programy Transgraniczne posiadają środki UE na wiele działań z dziedzin inwestycyjnych i działań miękkich. W jaki sposób można je wykorzystać określa regulamin każdego z tych programów, z którego dla nas Grajewian najważniejszym i jednocześnie bardzo ograniczającym kryterium jest status regionu przyległego. Oznacza to, że włodarze miasta mają bardzo ograniczone możliwości działania w wykorzystaniu  szczególnie  korzystnego finansowania z w/w Programu. Kolejnym kryterium jest realizacja projektu wspólnie z partnerem z Rosji, którego obszar kwalifikowany to Obwód Kaliningradzki i/lub partnerem z Litwy. Dlatego doszło do spotkania z partnerami Rosji i Litwy w Gusiewie, miasteczku oddalonym 34 km od przejścia granicznego w Gołdapi. W Kaliningradzie oddalonym od Gusiewa 120 km, Burmistrz Miasta Grajewa spotkał się z biznesmenami, gdyż w ramach realizacji projektu transgranicznego, przewidziane są wizyty studyjne dla biznesu grajewskiego. Należy przypomnieć iż celem spotkania było nawiązanie porozumienia we wspólnym aplikowaniu, efektem którego było podpisanie listu intencyjnego przez partnerów oraz istotna rzecz dotycząca Partnera Wiodącego, czyli Lidera projektu wynikająca ze statusu  regionu głównego, w naszym przypadku Obwodu Kaliningradzkiego.

Kolejna ważna informacja dotyczy poziomu refundacji kosztów kwalifikowalnych w Programie LT-PL-RU. Program ten określa 10% udział własnych środków finansowych na realizację projektu. Dofinansowanie z Programu wynosi 90% kosztów kwalifikowalnych. Bardzo ważną dla społeczności grajewskiej jest informacja, że w tym Programie przewidziane jest zaliczkowanie na realizację projektu. Jest to bardzo korzystne ze względu na to iż beneficjent nie zamraża swoich środków finansowych do momentu końcowego rozliczenia realizacji projektu. Każde kolejne finansowanie z Programu następuje po rozliczeniu przyznanej transzy z realizacji etapów zadania.

Nawiązując do artykułu zamieszczonego w TG, w którym czytelnik poddaje w wątpliwość podjętej przez włodarzy miasta decyzji pozyskania środków z Programu Transgranicznego na takie działania, w efekcie którego zakupiony zostanie projektor 3D, mamy nadzieję,że odpowiedź na pytanie dlaczego- nasuwa się sama. W konkluzji podajemy naszą interpretację: dlatego iż za projektor 3D,którego koszt zakupu na dzień dzisiejszy wynosi 600.000 zł,aplikując do Programu LT-PL-RU będziemy mogli go kupić za 10% wartości przy okazji zwiększając ofertę kulturalną miasta i rozwój potencjału ludzkiego poprzez poprawę warunków społecznych. Odnosząc się do kwestii frekwencji na seansach filmowych w naszym kinie, należy podkreślić, iż być może oferta filmowa w wersji 3D przyciągnie widzów. Nawet jeżeli będzie to chwilowe wielkie zauroczenie, to nie podlega dyskusji fakt, iż jeżeli teraz nie zmierzymy się z wyzwaniem,to  za kilka lat będziemy mogli zamknąć kino , bo produkcje analogowe kinematografii zostaną wycofane z obiegu. Takie informacje otrzymują pracownicy MDK od dystrybutorów.

Drugi nabór do konkursu w Programie LT-PL-RU ogłoszony zostanie najprawdopodobniej w kwietniu br i potrwa do lipca br.

Działania Pana Burmistrza zostały więc podjęte we właściwym czasie i nie ulega wątpliwości zasadność spotkania z partnerami w Gusiewie. Niestety nic samo nie przyjdzie i trzeba się mocno postarać, żeby móc wykorzystać jeszcze dostępne środki finansowe na współfinansowanie poprawy warunków społecznych. Dlatego proponujemy żeby zamiast krytykować-mocno wierzyć, że złożony w partnerstwie wniosek otrzyma dofinansowanie z interesującego nas Programu Transgranicznego.  - wyjaśnia MDK

czwartek, 18 sierpnia 2022

Pożegnanie Lata 2022

czwartek, 18 sierpnia 2022

Poszukiwany ukrywał się w polu kukurydzy

Komentarze (13)

dlaczego 3D? Idzcie na całość - wyprzedzcie EŁK i zróbcie 5D, a nawt 7D!

super sprawa! trzymam kciuki :)

Zawsze będą malkontenci, czy też zwolennicy poprzedniego burmistrza, którym wszelkie działania obecnego będą nie na rękę. Ja jestem dobrej myśli, życzę powodzenia

Ja proponuję najpierw sciągać dobre filmy a nie ciągle jakieś bajki albo bzdety o miłości. I dopiero wtedy myśleć o projektorze 3D

"Program Transgraniczny LT-PL-RU jak również inne Programy Transgraniczne posiadają środki UE na wiele działań z dziedzin inwestycyjnych i działań miękkich." Z tego, co się orientuję zakup projektora, to chyba działania "twarde" nie "miękkie".

Proponuję najpierw zastanowić się na usprawnieniem funkcjonowania kina, tak aby nie odbiegało od aktualnych standardów : mała aktywność w pozyskiwaniu ciekawego repertuaru , kino wielokrotnie było nieczynne w soboty , nie można kupić wcześniej biletów , tak więc trzeba tłoczyć sie przed seansem . Obecnie już się nie spotyka kin o filozofii sprzed lat - powinno być kreatorem , inicjatorem , edukatorem współczesnej sztuki filmowej , organizować ciekawe cykle filmowe , seanse DKF itp , itd . Projektor 3D nic nie zmienin ,jeżeli nie zmieni sie filozofia zarządzania kinem, na którego odbudowę wydano znaczne środki publiczne.

Burmistrz miasta Grajewo, dyrektor i pracownicy Miejskiego Domu Kultury w Grajewie dostrzegli potrzebę dokładnego poinformowania społeczeństwa Grajewian-a jak zatrudnia się kolesi tez piszecie wyjaśnienia?

Przeczytałem ten artykuł i mam pytanie: Czy to nie jest tak, że według wytycznych tego programu gminy z powiatu grajewskiego mogą aplikować wyłącznie do tzw. projektów miękkich, a więc rganizacji szkleń, konferencji, targów, pokazów itp. Zakup takiego projektora jest zakupem INWESTYCYJNYM. Odpada w projektach miękkich! Nie jestem Grajewianinem, tylko szkoda zachodu jeśli się wszystkiego dobrze nie sprawdzi. Zakupy inwestycyjne w ramach projektów miękkich mogą stanowić tylko pewien procent kosztów tzw. kwalifikowanych (np. 10, 20, 30%) Jeśli projektor ma kosztować 600 tys. to jakoś tego chyba nie widzę... Do inwestycji w ramach tego działania mają dostęp gminy transgraniczne, a Grajewo takie nie jest.

Najlepiej to trzeba było zostawić poprzednią ekipę....to do dzisiaj już by Grajewa nie było...

Poprzednia władza przyzwyczaiła mieszkańców że nic nam nie potrzeba , zostańmy dziurą a inni niech idą do przodu. Jak widać nawet niektórym zależy aby nic w Grajewie się nie udało .

Bardzo dobra inicjatywa! Później zmiany w działaniu kina, które jak wcześniej ktoś powiedział, niezbędne i naprawdę zwiększy się atrakcyjność Grajewa

nie jesteśmy gorsi od Augustowa i śmieszne jest żeby z miasta powiatowego jechać do Augustowa na film .....jechałam.nie krytykujmy burmistrza stara się jak może .powodzenia panie Adamie

Tutaj to nawet 1D nie ma!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.