Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że piłka nożna jest najpopularniejszym sportem świata. Według danych dostępnych w Google Trends jest to najpopularniejszy sport zespołowy w każdym kraju świata, a druga koszykówka jest daleko za nim (jeszcze dalej, na kolejnych miejscach odpowiednio piłka siatkowa i hokej na lodzie). Meczyki Mistrzostw Świata czy Ligi Mistrzów oglądane są na całym świecie. Dziś chcielibyśmy jednak porozmawiać o tym, dlaczego futbol stał się tak popularny.
Nie ma wątpliwości co do tego, że piłka nożna to sport nie wymagający jakichkolwiek specjalistycznych akcesoriów, czy nawet boiska. Jeśli “boisko” nie ma bramek - zawsze można rozstawić butelki. Jeśli nie ma oryginalnej piłki, zawsze można zagrać “szmacianką”. Mecze odbywają się praktycznie w każdych warunkach pogodowych - na słońcu, deszczu, śnieg. Jeżeli warunki nie pozwalają na grę na zewnątrz - zawsze można przenieść się do hali. Jeżeli spędzamy urlop nad morzem - dlaczego nie zagrać w plażową odmianę tego sportu?
W piłkę nożną grają mieszkańcy Europy, Afryki, Ameryki Środkowej. To właśnie łatwa dostępność niezbędnych artykułów i ich zamienników, a także obojętność wobec warunków atmosferycznych sprawiły, że piłka nożna tak bardzo rozpowszechniła się na świecie.
Trzeba otwarcie przyznać, że reguły piłki nożnej są na tyle nieskomplikowane, że w większości przypadków doskonale zna je nawet kilkuletnie dziecko. Podstawowy cel, jaki mają zawodnicy rozgrywający mecze jest wręcz śmiesznie prosty - umieścić piłkę między słupkami przeciwnika. Nie ma tu wielu różnych zasad punktacji, nie ma dziesiątek zasad przewidzianych na każdą okoliczność, nie ma przerywania gry co kilka sekund z powodu błędu technicznego. Futbol cieszy oko swoją prostotą i tym zdobywa fanów.
Prostota zasad piłkarskich sprawia, że nie trzeba mieć jakiegokolwiek pojęcia o tym sporcie, by móc cieszyć się grą. Po prostu - siadamy przed telewizorem, odpalamy transmisję dowolnego meczu i już po chwili zaczynają ponosić nas emocje.
Piłka nożna jest sportem zespołowym - i to zespołowym w wyjątkowy sposób. Tutaj każdy gracz ma swoją, jasno określoną rolę, a utrata choćby jednego gracza nie raz już rozstrzygała mecze. Na boisku do piłki nożnej, czy to podczas treningu, czy podczas rozgrywania spotkania panuje prawdziwy team spirit i poczucie przyjaźni. Piłka nożna łączy ludzi, nieraz ludzi bardzo od siebie odmiennych i pozwala im cieszyć się grą i emocjami. Dotyczy to zarówno piłkarzy, jak i wbrew pozorom, kibiców.
Poczucie solidarności w zespole jest po prostu niezbędne, aby osiągał on dobre wyniki - a atmosfera ta przelewa się z kolei na kibiców. Nie bez przyczyny w świecie piłki nożnej mamy do czynienia z tak dużą ilością klubów kibica, czy organizacji zrzeszających fanów różnych klubów.
Na koniec może coś mniej poetyckiego, ale nie mniej prawdziwego. Piłka nożna od zaiste bardzo dawna cieszy się doskonałymi działaniami marketingowymi, które sprawiły, że z roku na rok na mecze przychodziło coraz więcej ludzi. Organizacje piłkarskie (nie tylko FIFA czy UEFA) doskonale zarządzały sylwetkami różnych graczy, przez co wielu z nich stało się symbolami pożytecznych kampanii społecznych - przeciwko ubóstwu dzieci, przeciwko głodowi… wszystko to sprawiło, że piłkarze zaczęli być niezwykle pozytywnie odbierani tak w mediach, jak i przez zwykłego, szarego człowieka.
Po dziś dzień piłkarze współpracują z organizacjami takimi jak UNHCR czy UNICEF. Dają tym nadzieję i inspirację wielu dzieciom (i nie tylko) mieszkającym w strefach ogarniętych konfliktami czy innymi kryzysami.
Jest wiele powodów tego, iż piłka nożna stała się tak popularna. Z pewnością nie jest to kwestia ostatnich lat - na mecze od zawsze przychodziły przecież tłumy kibiców. Wydaje się, że najbardziej decydującym czynnikiem jest po prostu przystępność tego sportu i zrozumiałość jego zasad. Sami piłkarze również kojarzą się wielu ludziom po prostu pozytywnie. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość, ale na razie nic nie wskazuje na to, by piłce nożnej groziła jakakolwiek detronizacja ze stanowiska najpopularniejszego sportu zespołowego świata.
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)