Koparko-ładowarka jest maszyną ciężką, którą najczęściej można spotkać na placach budowy wszelkiego typu z uwagi na fakt, iż jej zakres pracy jest naprawdę bardzo duży. Jest to maszyna bardzo wszechstronna, wielozadaniowa i wielofunkcyjna i można ją wykorzystywać zarówno do załadunku materiałów sypkich, jak i podczepić pod nią osprzęt różnego rodzaju, np. młoty wyburzeniowe, nożyce, itp.
Kurs operatora koparko ładowarki - jego główne cele i założenia
Kurs na koparke ma za zadanie przede wszystkim przygotować wszystkich jego uczestników do nabycia kwalifikacji do wykonywania zawodu operatora koparko-ładowarki. Taki kurs kończy się egzaminem państwowym, który kursant musi zdać przed Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Zdobycie uprawnień umożliwia pracę na różnego rodzaju i typu koparkach, a także kontrolowanie jakości wykonywanych prac. Ponadto kursant będzie potrafił doskonale zorganizować pracę koparko-ładowarek w różnych warunkach atmosferycznych i klimatycznych, a współpraca przy organizacji robót nie będzie stanowiła żadnego problemu. Ponadto kursant zdobędzie także kompetencje z zakresu wykonywania przeglądów mechanicznych i napraw maszyn.
Kurs operatora ładowarki - wymagania
„Aby móc zapisać się na kurs operatora maszyn ciężkich należy mieć ukończone 18 lat i mieć co najmniej podstawowe wykształcenie. Ponadto kursant musi okazać się także orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora koparko-ładowarek.” Odpowiada Pan Jan – szkoleniowiec http://szkoleniamm.pl
Jak wygląda przebieg kursu?
Kurs na koparkę składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Ta pierwsza obejmuje podstawowe zagadnienia z dziedziny, takie jak:
- dokumentacja techniczna,
- użytkowanie eksploatacyjne,
- bezpieczeństwo i higiena pracy,
- podstawy elektrotechniki,
- silniki spalinowe,
- elementy hydrauliki,
- budowa koparko-ładowarki.
Zajęcia teoretyczne prowadzone są przez doświadczone i wykwalifikowane osoby, które nie tylko potrafią idealnie przekazać podstawową wiedzę, ale również zaciekawić i przedstawić wszystkie informacje z różnych punktów widzenia: konstruktora, naukowca oraz praktyka. Następnie po zakończeniu części teoretycznej należy przejść do części praktycznej, która obejmuje pracę na maszynie. To właśnie podczas tych zajęć kursant nabywa niezbędnych umiejętności operowania ciężką maszyną budowlaną oraz poznaje zasady jej bezpiecznej eksploatacji. Zajęcia teoretyczne obejmują 116 godzin, natomiast zajęcia praktyczne - 60 godzin.
Dla kogo kurs operatora koparki?
Kurs skierowany jest w szczególności dla tych osób, które pragną zdobyć niezbędne umiejętności oraz kwalifikacje do pracy jako operatora koparko-ładowarki. Zdany egzamin oraz zdobycie certyfikatu uprawnia do pracy na budowie z pomocą ciężkiego sprzętu. Ponadto kurs skierowany jest także do osób, które chcą poszerzyć swoje uprawnienia o konkretny typ maszyny.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)