Celem diety przy rozpoznanej cukrzycy jest dążenie do wyrównania poziomu cukru we krwi oraz utrzymywanie go w granicach normy. Diabetycy powinni dbać o regularność posiłków oraz spożywać je w równych odstępach czasu, najlepiej w postaci np. 4-6 mniejszych posiłków (zamiast 3 obfitych), aby zapobiec gwałtownym wahaniom glikemii.
Dieta osób chorujących na cukrzycę powinna bazować na zasadach zdrowego żywienia, a w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się:
różnokolorowe warzywa,
pełnoziarniste produkty zbożowe oraz grube kasze,
chudy nabiał, fermentowane produkty mleczne,
produkty bogate w tzw. „zdrowe tłuszcze” tj. oleje roślinne, orzechy, ryby morskie,
odpowiednia ilość płynów – najlepiej w postaci wody.
Wbrew niektórym opiniom, pacjenci ze stwierdzoną cukrzycą nie muszą rezygnować z owoców. Stanowią one źródło cukrów prostych, ale dostarczają też znacznych ilości witamin i błonnika pokarmowego. Powinny być spożywane najlepiej w formie nieprzetworzonej, z dodatkiem produktu bogatego w białko, tłuszcz lub błonnik pokarmowy, które spowolnią wzrost poposiłkowej glikemii.
Jakie produkty zamiast cukru?
Diabetycy powinni ograniczyć w jak największym stopniu cukier oraz produkty zawierające ten składnik. Niewskazane są także takie substancje słodzące jak:
miód,
syrop klonowy czy
fruktoza.
Do „dozwolonych” zamienników cukru należy erytrytol i stewia - w ilości zgodnej z zaleceniami producenta. Wspomniane słodziki nie dostarczają kalorii, dlatego nie podnoszą poziomu cukru we krwi. Innym zamiennikiem, który można polecić osobom z cukrzycą jest ksylitol.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)