Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 8120 wyświetleń

Deptak również dla rowerów

Do niedawna poruszanie się po głównej ścieżce w Parku Solidarności nie było do końca uporządkowane. Piesi w większości nie zwracali uwagi którędy mają poruszac się jadący rowerami czy na rolkach i odwrotnie. Zdarzały się sytuacje nerwowe, pomiędzy użytkownikami ciągu pieszo – rowerowego dochodziło nie raz do ostrej wymiany zdań, np. kiedy pieszy poruszał się stroną wyznaczoną rowerzystom (jak informował znak pionowy na skraju deptaka). Nie wszyscy korzystający z traktu zwracali jednak uwagę na znak podzielony pionową kreską, według którego po lewej stronie jest droga dla pieszych, po prawej dla rowerów. 

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta o częstym konflikcie pomiędzy użytkownikami rowerów a pieszymi sygnalizowała radna Monika Stefańska. Dziś udało się pogodzić interesy obu stron, spór powinien zostać zażegnany. Na omawianej ścieżce pojawiło się dodatkowe, bardzo widoczne oznakowanie.  Od tej pory każdy powinien trzymać się odpowiedniej strony. Mieszkańcy Grajewa zapewne szybko przyzwyczają się do nowej sytuacji.

Przepisy prawa stanowią, że kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić, zaś pieszy nie może korzystać z drogi dla rowerów, jeśli obok jest chodnik lub droga dla pieszych. Korzystanie z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Ostatnie lata to prawdziwy boom rowerowy. Jednośladów przybywa i tym samym zwiększa się liczba miejsc, w których drogi pieszych i rowerzystów się krzyżują. Pamiętajmy, że znaki drogowe, przepisy, nakazy a nawet mandaty są bardzo pomocnymi narzędziami w organizowaniu ruchu drogowego, nigdy jednak nie będą tak skuteczne jak zwykła, ludzka życzliwość, kultura oraz wzajemne respektowanie swoich praw. 


e-Grajewo.pl

 

Komentarze (12)

Takie wyjaśnienie jest kiepskie, należy wyjaśnić w aspekcie obowiązującego prawa o ruchu drogowym , bo to jest plaga -rowerzyści nie znający przepisów o ruchu drogowym oraz jazdę po pasach dla pieszych przez przez drogę , a gdzie jest policja z mandatami i działanie prewencyjne, chodnik jest dla pieszych a nie dla rowerów przepis dopuszcza jazdę rowerem i tak należy to zdefiniować zgodnie i żądać od policji przestrzegania prawa w tym zakresie a nie udawać głupa, piesi którzy często chodzą po mieście chodnikiem mogą być potrąceni przez rowerzystów a Ci co jeźdżą chodnikiem nie znają przepisów o ruchu drogowym , brak działania Policji w Grajewie i tak to wygląda.

No nareszcie! :) Ostatnio sam zauważyłem, że JEDEN znak z JEDNEJ strony alejki to dość mało..

brawo radni ,tak trzymać,tylko tak poważnymi sprawami się zajmować,a nie pozostałymi.

Te pokrętne wyjaśnienia dotyczą Parku Solidarności, natomiast Kodeks Drogowy obowiązuje i tam jest zapis jak to wygląda kto może jechać rowerem po chodniku w mieście,tzn. pojazdy poruszają się z prędkością do 50km/godz. opiekun z dzieckiem do lat 10,rowerzysta z dzieckiem w foteliku do lat 4, szerokość chodnika min.2m oraz na chodnikach z wydzielonym pasem ruchu dla rowerów , w pozostałych wypadkach przy szybkości pojazdów powyżej 50km/godz i szerokości chodnika 2m przy złym stanie pogody i tylko tyle a nie więcej w pozostałych wypadkach powinne być nałożone mandaty karne przez Policję , która nie dopełnia swoich obowiązków z zapisu w kodeksie drogowym.

Wszystko dobrze tylko powiedzcie mi która stroną ma isc osoba prowadząca wózek z dzieckiem 😄

Super że mamy ścieżkę rowerową w mieście. Jutro wybieram się okrazyc całe miasto zachacze również o ten szczególny punkt. Pani Monika świetnie wychwycila coś tam coś tam.

moi,drodzy ja doskonale pamietam,tam plywaly,kaczki,awy dzisiaj ,brak slow

W Niemczech ludzie wiedza co to sa sciezki rowerowe i nie chodza jak te glupole po czesci chodnika, ktora jest dla rowerzystow, rolkarzy, deskorolkarzy a u nas? Wstyd i zenada, wąsate józki nie moga zrozumiec, ze istnieje cos takiego jak sciezka rowerowa i ze ich tam nie powinno byc.

i w ten sposób powiększyła się długość ścieżek rowerowych - można? można!

Pan darek niech też coś dołoży od siebie w tym parku a nie tylko dopracowane coś co było zrobione przez wcześniejszego burmistrza. Odsłonił tablice z nazwą parku, domalowal rower na sciezce.może trzeba tą ścieżkę zwiększyć na boczne alejki wraz ze ścieżka rowerowa. Albo choxciaz w mieście utworzyć ścieżki rowerowe. Dla mnie jazda wśród samochodów po mieście jest nie bezpieczna. Jadą Wojska polskiego zgodnie z przepisaamj nie da się wypzedzic rowerzysty. Trzeba łamać przepisy.

Z - naprawdę nie wiesz? to lepiej z dzieckiem z wózkiem z domu nie wychodź :)

mk: Cwiercinteligenty nie wiedza po ktorej stronie powinni chodzic. Rodzice nie nauczyli, w szkole trudnymi slowami mowili a samemu sie nie chce czytac...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.