Opłata za korzystanie ze środowiska stanowi swoistą rekompensatę za wyrządzoną krzywdę na rzecz środowiska naturalnego. Tego rodzaju opłaty muszą uiszczać firmy i osoby fizyczne, których działalność w negatywny sposób wpływa na ekosystem. Pieniądze zebrane w ten sposób w późniejszym czasie trafiają na fundusz związany z ochroną środowiska naturalnego, w jakim przychodzi nam żyć i funkcjonować; pozyskane środki wykorzystuje się do działań mających na celu zminimalizowanie powstałych w przyrodzie strat, poprzez budowę nowej oczyszczalni ścieków czy sadzenie drzew. Dzięki temu powstaje pewien balans – firmy płacą za swoje działania, zaś sama opłata służy do ochrony środowiska w innym miejscu. Opłata za korzystanie ze środowiska jest rodzajem zobowiązania podatkowego podyktowanym prawnie. Oznacza to, że za jej niedopełnienie na firmę mogą zostać nałożone wysokie kary pieniężne.
Opłaty środowiskowe ponoszą przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności wykorzystują samochody, maszyny spalinowe oraz piece lub odprowadzają ścieki i inne szkodliwe substancje, uznawane za negatywne dla środowiska. Opłata za korzystanie ze środowiska związana jest bezpośrednio z odpowiedzialnością społeczno-przyrodniczą, jaką przedsiębiorstwo jest zobowiązane uregulować w określonym terminie. Zasada informująca nas o tym, kto konkretnie jest zobowiązany do opłaty środowiskowej, znajduje się w ustawie dotyczącej prawa ochrony środowiska, prawa wodnego, a także w rozporządzeniu Rady Ministrów z grudnia 2017 roku. To właśnie z tych źródeł można wywnioskować, że opłata za korzystanie ze środowiska dotyczy przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza czy składuje odpady. Wysokość opłat można znaleźć w dotyczącym tego rozporządzeniu. Warto wiedzieć, że nie wszyscy właściciele firm zobowiązani są do uiszczania opłaty środowiskowej. Zwolnione z pełnienia tego obowiązku są przedsiębiorstwa, w których wprowadzenie gazów do powietrza czy ścieków do wód bądź gleby jest niskie (oznacza to, że w przeliczeniu rocznym nie przekracza ono określonych kwot). W takich przypadkach bardzo ważne jest dokonanie sprawozdań środowiskowych, które można okazać w razie ewentualnej kontroli.
Nieuiszczenie opłat na kwoty przedstawione w sprawozdaniu początkowo skutkuje wezwaniem do zapłaty, w którym określony zostaje ostateczny termin na uiszczenie opłaty. W przypadku braku poskutkowania tego rodzaju wezwania, odpowiednie organy wszczynają postępowanie egzekucyjne. W przypadku kiedy przedsiębiorca nie wyliczył opłaty, marszałek danego województwa wymierza ją na podstawie własnych ustaleń bądź w wyniku kontroli inspektora ochrony środowiska - właściciel firmy jest zobowiązany do zapłaty. Korzystanie ze środowiska w sposób mu zagrażający ma swoją cenę; warto o tym pamiętać lub powierzyć realizację usług środowiskowych zewnętrznej firmie ekspertów - na przykład KR Group. Specjaliści zajmujący się usługami środowiskowymi na bieżąco śledzą wszelkie zmiany i aktualizacje w prawie. Na stronie internetowej www.krgroup.pl zainteresowani mogą dowiedzieć się na temat zakresu usług pełnionych przez ekspertów z tej dziedziny. Znajduje się w nich między innymi analiza sytuacji przedsiębiorstwa oraz zebranie danych niezbędnych do obliczenia emisji, na podstawie których konstruowana jest wysokość opłaty środowiskowej. Skorzystanie z outsourcingu minimalizuje ryzyko otrzymania kar za niedopełnienie przez firmę obowiązków, a także pełne wsparcie w kwestiach związanych z zakresem usług środowiskowych.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)