Tak, możesz używać oleju kokosowego na ciele, ale niekoniecznie na całej powierzchni. Być może dodawałeś go do kawy lub używałeś do pieczenia. Prawdopodobnie olej kokosowy jest składnikiem, który trzymasz w swojej kuchennej szafce.
Ale czy ten olej pozyskiwany z tropikalnych drzew palmowych może mieć miejsce także w Twojej lodówce do pielęgnacji skóry?
Jeśli chodzi o naturalne alternatywy w pielęgnacji skóry, olej kokosowy już od jakiegoś czasu jest polecany. Jest naturalny, ma miękką konsystencję i pachnie jak marzenie - ale czy rzeczywiście jest warty tego szumu? W skrócie: Tak, olej kokosowy może być korzystny dla Twojej skóry. Ale to nie znaczy, że powinieneś go wszędzie stosować.
Olej kokosowy jest olejem roślinnym, który pozyskuje się z surowych orzechów kokosowych. Jest bardzo nasycony i jeśli używałeś go do gotowania, mogłeś zauważyć, że w temperaturze pokojowej zmienia się ze stałej białej substancji w przezroczystą ciecz po podgrzaniu esomed.pl
Jeśli szukasz naturalnego masła do ciała, nie szukaj dalej. Głównym powodem, dla którego wiele osób sięga po olej kokosowy, są jego właściwości nawilżające. Ale co sprawia, że olej kokosowy jest tak atrakcyjny? Około 65% składu oleju kokosowego stanowią średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe i to właśnie one są częściowo powodem, dla którego olej kokosowy jest korzystny dla Twojej skóry. Z badań dermatologów wynika, że pewne średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, takie jak kwas laurynowy i kwas linolowy, są najsilniejszymi składnikami oleju kokosowego.
Olej kokosowy może pomóc w zmniejszeniu przeznaskórkowej utraty wody, czyli biernego odparowywania wody ze skóry (zbyt duża ilość wody prowadzi do suchości skóry). Kwas linolowy to nienasycony kwas tłuszczowy omega-6, który powszechnie występuje w takich produktach jak olej rzepakowy czy oleje roślinne. Działa on jak emolient (czyli łagodzi skórę). Jeśli więc masz skłonność do wysuszania skóry, olej kokosowy może stać się Twoim nowym najlepszym przyjacielem. Naprawiając barierę ochronną skóry, może pomóc zmniejszyć ilość wilgoci, którą traci Twoja skóra.
Olej kokosowy może nawet warto włączyć do swojej apteczki. Kwas laurynowy, występujący w wielu olejach roślinnych, stanowi 49% oleju kokosowego i ma właściwości antybakteryjne. Dlatego, choć nie jest w stanie wyleczyć intensywnych ran na powierzchni skóry, może pomóc w łagodzeniu łagodniejszych zmian skórnych, takich jak zadrapania czy oparzenia od maszynki do golenia.
Olej kokosowy działa jak środek nawilżający dla Twojego ciała, zwłaszcza jeśli masz suchą skórę. Jednak w przypadku twarzy może być inaczej. Generalnie nie zaleca się stosowania oleju kokosowego na twarz, ponieważ jest on wysoce komedogenny (innymi słowy, zatyka pory). Tak więc, chociaż może pomóc w nawilżeniu skóry, nie pomoże w zapobieganiu trądzikowi - w rzeczywistości może go nawet wywołać.
Jeśli masz skłonność do trądziku, powinnaś unikać nakładania go na ramiona, klatkę piersiową lub plecy. W niektórych przypadkach istnieje również ryzyko, że olej kokosowy może wywołać milię, czyli stan spowodowany zatkanymi porami, który prowadzi do powstania małych białych lub żółtych grudek na powierzchni skóry. Jest to bardziej prawdopodobne na tych częściach ciała, gdzie skóra jest cieńsza, np. pod oczami. Dlatego najlepiej nie przesadzać z ilością kremów w tych miejscach lub po prostu całkowicie ich unikać. Jeśli nie jesteś pewien, jaki jest Twój typ skóry, porozmawiaj z dermatologiem.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)