Warto przeczytać

Czy leasing wpływa na zdolność kredytową? Rozwiewamy wątpliwości

Przedsiębiorcy decydujący się na leasing pojazdu rzadko zastanawia się nad wpływem tej decyzji na zdolność kredytową ich firmy. Czy decydując się na leasing, zachowamy w oczach banku wizerunek wiarygodnego klienta, zdolnego do spłaty zobowiązań?

Leasing samochodowy jest przez bank traktowany inaczej niż kredyt lub pożyczka, jednak nadal może mieć wpływ na ocenę zdolności terminowych spłat. Do zweryfikowania zdolności kredytowej bank analizuje dochód przedsiębiorstwa, liczony jako różnica przychodów i kosztów działalności. To właśnie ten czynnik pozwala na ocenę zdolności firmy do terminowego spłacania zaciągniętych zobowiązań. Leasing wpływa na ponoszone koszty, przekłada się w ten sposób na dochód przedsiębiorstwa. Jak to dokładnie wygląda? To zależy od typu leasingu samochodowego.

Leasing operacyjny, a koszty firmy

W przypadku operacyjnego leasingu na samochód, pozostaje on własnością firmy leasingowej i to ona dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Każda rata leasingowa oraz opłata wstępna są kosztem po stronie firmy korzystającej z auta, bez jego uwzględnienia w środkach trwałych. W ocenie banku oznacza to, że przedsiębiorstwo ma wysokie koszty uzyskania przychodu, co obniża jego dochód. Przekłada się to bezpośrednio na możliwości firmy do zaciągania nowych kredytów, ich wysokość oraz warunki.

Czy leasing finansowy byłby lepszy?

Korzystając z tej formy leasingu, samochód jest wykazany w środkach trwałych leasingobiorcy. W tym przypadku za koszty uzyskania przychodu bierze się odpisy amortyzacyjne oraz odsetki od rat leasingu. Wpływa to w mniejszym stopniu na wysokość uzyskiwanego dochodu, a tym samym w mniejszym stopniu przekłada się ocenę zdolności kredytowej.

Leasing w jednoosobowej działalności

Powyższe sytuacje odnoszą się do małych lub średnich firm, o stabilnej sytuacji finansowej. Co z jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi? W tym przypadku majątek firmy jest tym samym co prywatny majątek właściciela. Jeśli firma ma samochód w kredycie, a właściciel stara się o kredyt np. na budowę domu, ma małe szanse na jego otrzymanie. Gdyby zdecydował się na leasing, byłby w komfortowym położeniu, ponieważ w razie problemów finansowych łatwiej byłoby mu o kredyt na bieżące potrzeby.

Leasing jest dobrą i bezpieczną formą finansowania, gdy wysoka zdolność kredytowa jest istotna dla przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwość zaciągnięcia zobowiązań na nagłe potrzeby lub inwestycje cały czas pozostaje otwarta.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.