czwartek, 28 września 2023

Warto przeczytać

Czad i Ogień. Obudź Czujność!

25 października 2016 r. ruszyła kampania społeczna "Czad i Ogień. Obudź Czujność”, której głównym celem jest wzmocnienie świadomości społecznej o przyczynach i skutkach powstania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla.

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej co trzeci pożar powstaje w naszym mieszkaniu – tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach.

W sezonie grzewczym od września 2015 r. do końca marca 2016 r. ponad 2229 osób uległo podtruciu tlenkiem węgla i wymagało długiej hospitalizacji, a 50 zmarło. Od września tego roku 169 osób  zostało poszkodowanych, 1 osoba zmarła. Liczby dotyczące pożarów w budynkach mieszkalnych są jeszcze wyższe. W poprzednim sezonie grzewczym od września 2015 r. do końca marca 2016 r. 2201 osób zostało rannych, a 304 zginęły. Od września tego roku 437 osób zostało rannych, natomiast 40 osób zginęło.

Sezon grzewczy 2015/2016 niekorzystnie wpisał się również w historię naszego powiatu.  Na terenie operacyjnego działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie zanotowano 70 pożarów w budynkach mieszkalnych, w wyniku których 2 osoby poniosły śmierć, a 5 zostało rannych. Wśród najczęstszych przyczyn powstania pożarów na terenie powiatu grajewskiego dominowały wady oraz nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe i gazowe – 46 zdarzeń, a także wady i nieprawidłowa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych – 15 zdarzeń.

Włączając się w kampanię społeczną "Czad i Ogień. Obudź Czujność" oraz w trosce  o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu grajewskiego, poniżej zamieszczamy link do materiałów Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej dotyczący zagrożeń związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych i zatruciami tlenkiem węgla:

http://www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu


Jednocześnie informujemy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na najlepszy materiał filmowy, dotyczący profilaktyki zatruć tlenkiem węgla i bezpieczeństwa przeciwpożarowego.


Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:

http://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15279,Konkurs-dla-dzieci-i-mlodziezy-na-spot-filmowy-Czad-i-ogien-Obudz-czujnosc.html

 
Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.