Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 12057 wyświetleń

Co wiesz o nowotworach ?

W sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Grajewie 14 listopada 2007 r. odbyła się pierwsza konferencja naukowa pn. „Profilaktyka i prewencja nowotworów w województwie podlaskim”. Konferencja odbyła się w ramach nawiązanej współpracy z Centrum Onkologii w Białymstoku. Wybitni specjaliści dzielili się wiedzą i doświadczeniami ze zgromadzonymi mieszkańcami Grajewa.

Prezes zarządu Fundacji Na Rzecz Rozwoju Szpitala Grajewskiego rozpoczynając wskazała ważną rolę jaką spełnia zdrowie w życiu każdego człowieka. - Celem konferencji jest skupienie uwagi społeczeństwa na profilaktyce i prewencji nowotworów w województwie podlaskim.  – powiedziała A. Rutkowska. - Istotą tego spotkania jest wiedza, którą posiądziemy dzięki obecności tu dzisiaj specjalistów z tej dziedziny – mówił przewodniczący Rady Fundacji G. Curyło.

Wykład o problemach onkologii na Podlasiu wygłosiła dr n. med. Marzena Juczewska – dyrektor BCO. Europejski Kodeks Walki z Rakiem zaprezentował dr n. med. Tomasz Maksimowicz – ordynator radioterapii w BCO. Skutki palenia tytoniu przedstawiał dr Wojciech Naumiuk – z Wojewódzkiego Szpitala Chorób Zakaźnych w B-stoku. Prezentacji programów profilaktycznych realizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący dokonała mgr Katarzyna Maksimowicz – kierownik WOK. Głos zabierał również Bartosz Pietrzycki z Klinki Ginekologii Akademii Medycznej w B-stoku. 

W ramach profilaktyki zdrowotnej zespół pracowników Szpitala Ogólnego wykonywał pomiary ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Przy wejściu rozstawiono stoiska z ulotkami i materiałami informacyjnymi. Prezentowało się Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Nadzieja” oraz grupa położnych Szpitala Ogólnego w Grajewie prowadząca poradnictwo w zakresie profilaktyki raka piersi.

Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie. Profesorowie „wyższej uczelni SP 4” Martyna Ossowska i Piotr Akacki wygłosili referaty o konieczności prawidłowego odżywiania, uprawiania ćwiczeń ruchowych. Modelki i modele zaprezentowali pokaz strojów sportowych na różne pory roku.

Galeria zdjęć

e-Grajewo.pl

Komentarze (4)

Martynko, brawo!

Wiele upłynie czasu zanim się zmieni nasza mentalność w tym problemie. Nawet ludzie, których problem nowotworu dotknie bezpośrednio nie zawsze zmieniają swoje nawyki. Profesorska prelekcja może zostawi jakieś tam echo w umysłach ale wątpię. Może przy okazji wykładu należałoby zaprosić osobę " z ulicy", która spotkała się z omawianym problemem. Słowa takiej osoby byc może bardziej dotarłyby do naszych umusłów. Mimo wszystko trzeba jednak mówić o tych sprawach.

Piotr Akacki hhhmm jestem pełen podziwu

Martynko brawo Piotrze brawo i dla Ciebie

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.