Warto przeczytać

Co dzieje się z odpadami po odebraniu ich przez śmieciarkę?

Każdego dnia wszyscy wyrzucamy śmieci do kosza. Każdego dnia powinniśmy je także odpowiednio segregować. Czy wiemy jednak, co dzieje się z odpadami po odebraniu ich przez śmieciarkę? Trafiają na wysypisko czy do sortowni? Dowiedz się, jak to wszystko wygląda i przekonaj się, dlaczego warto segregować i redukować liczbę śmieci.


Pierwszym krokiem w recyklingu jest oddzielanie surowców wtórnych od reszty odpadów w gospodarstwach domowych. Taki podział surowców stanowi jednak dopiero początek wieloetapowego procesu, który prowadzi do wytworzenia zupełnie nowych produktów. Po wrzuceniu odpadów do odpowiednich pojemników, kolejnym krokiem tej długiej drogi jest wywóz śmieci. A co następuje potem?

Odpowiednie segregowanie i odbiór odpadów wtórnych

Jak już wiemy, pierwszym przystankiem dla odpadów są domowe kosze. Dzięki prawidłowej segregacji śmieci mamy wpływ na lepszą ochronę środowiska naturalnego, przyczyniając się przy tym do działań, które mają na celu m.in. zmniejszenie produkcji plastiku, ograniczenie liczby i powierzchni wysypisk czy redukcję emisji dwutlenku węgla.

Na odpowiednio oddzielone surowce czeka następnie większy kontener na śmieci. Tu obecnie obowiązuje podział na 5 frakcji:

  • bioodpady – brązowy kontener,
  • metale i tworzywa sztuczne - żółty kontener,
  • papier - niebieski kontener,
  • szkło - zielony kontener,
  • odpady zmieszane - czarny kontener.

Kolejnym krokiem jest śmieciarka. Tam poszczególne surowce trafiają do odpowiednich przegród lub odbierane są oddzielnie w odrębne dni. To, w jakie dni odbywa się wywóz śmieci, jest najczęściej określane przez daną gminę.

Gdzie trafiają posegregowane odpady?

Ze śmieciarek odpady trafiają najczęściej do firm specjalizujących się w recyklingu poszczególnych rodzajów odpadów. Cały proces odzyskiwania surowców może różnić się od ich rodzaju, jednak pewne etapy są zawsze wspólne. Pierwszym z nich jest dokładne sprawdzenie i kolejno dokładne ważenie oraz opisywanie. Następnie przygotowywane są do przetworzenia. Z poszczególnych surowców uzyskuje się najczęściej:

  • regranulat - z tworzyw sztucznych,
  • stop - z metali,
  • stłuczkę - ze szkła,
  • masę celulozową - z papieru,
  • kompost lub biogaz - z bioodpadów.

Co z odpadami zmieszanymi? One także podlegają sortowaniu, tak aby jak najmniejsza ich liczba trafiła ostatecznie na wysypisko. Co więcej, warto pamiętać, że mieszanie różnego rodzaju odpadów znacznie utrudnia ich przetworzenie - w niektórych przypadkach dojść może do degradacji materiału, tak jak np. dzieje się w przypadku mieszania papieru z odpadami organicznymi. Dlatego tak ważna jest prawidłowa segregacja odpadów już na pierwszym etapie - w gospodarstwach domowych.

Jakie produkty powstają z odpadów wtórnych?

Z wymienionych wyżej półproduktów wytwarza się zupełnie nowe produkty. Ze szkła i powstałej z niego przetopionej stłuczki wytworzyć można słoiki, butelki, szklanki, kieliszki i szklane dekoracje. Co więcej, recykling szkła znalazł swoje zastosowanie także w branży budowlanej, m.in. do produkcji materiałów z włókien szklanych oraz blatów kuchennych i kafelków. Z kolei z tworzyw sztucznych powstają długopisy, zabawki, ogrodzenia, meble ogrodowe, słupki drogowe, framugi drzwi i okien energooszczędnych, a nawet odzież – koszulki, kurtki i bluzy polarowe oraz sprzęt turystyczny np. śpiwory.

Nie mniejszą użytecznością charakteryzuje się masa celulozowa, którą pozyskuje się z papieru. Wytwarza się z niej gazety, książki, zeszyty, artykuły higieniczne, opakowania na jajka, filtry do kawy oraz maseczki ochronne. Z przetworzonych odpadów biodegradowalnych wytwarza się naturalny nawóz dla roślin, który jest znacznie bezpieczniejszy dla środowiska naturalnego niż nawozy chemiczne. Z bioodpadów powstać może również tzw. biogaz, czyli paliwo wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że segregacja odpadów w domu oraz wywóz śmieci to dopiero początek długiej drogi dość skomplikowanego procesu recyklingu. Warto jednak mieć na uwadze, że poza prawidłowym podziałem surowców, niezwykle ważne, o ile nie ważniejsze, jest także ograniczanie wytwarzania odpadów w codziennym życiu. Dlatego na zakupy zabierajmy własne torby, zamiast korzystać z plastikowych jednorazówek, pijmy wodę z kranu, ograniczając tym samym kupno wody butelkowanej, czy kupujmy kosmetyki i środki chemiczne w większych opakowaniach.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.