sobota, 25 maja 2024

Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 9331 wyświetleń

Ścieżka do Rajgrodu?


Bez ruchu fizycznego czujemy się źle, nie mamy energii życiowej a nasz metabolizm zwalnia. Odpowiednim rodzajem ruchu dla każdego (niemal bez ograniczeń) jest jazda rowerem. Godzina spokojnej przejażdżki pozwala spalić blisko 500 kalorii. Do tego dochodzą efekty zdrowotne. Równy, jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, lepiej pracuje serce, wzrasta wytrzymałość i siła mięśni. Użytkownicy jednośladów stają się bardziej odporni na zmęczenie, podnosi się poziom hormonów szczęścia, lepiej też znoszą oni sytuacje stresowe. W dodatku jazda na rowerze daje  możliwość obcowania z naturą, wyciszenia się i prawdziwego odprężenia. Jednym słowem –rower to zdrowie.

Mając na względzie wymieniane zalety, jak też bezpieczeństwo cyklistów, Rada Powiatu Grajewskiego już po raz kolejny wystosowała wniosek do Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o budowę ścieżki rowerowej w pasie drogowym drogi krajowej nr 61 na odcinku Toczyłowo – Tama (odcinek pominięty przy wcześniejszej modernizacji drogi)  oraz w pasie drogi krajowej nr 65 na odcinku Grajewo – Prostki.

- Natężenie ruchu samochodowego stwarza duże zagrożenie dla ruchu rowerowego i pieszego. Wykonanie ścieżki rowerowej na odcinku Toczyłowo - Tama umożliwiłoby połączenie wcześniej wykonanych odcinków w jedną całość.  Budowa brakującego odcinka ścieżki zmniejszy to zagrożenie i pozwoli na bezpieczne korzystanie mieszkańcom powiatu i turystom z różnych form rekreacji i wypoczynku. Połączenie Grajewa i Rajgrodu ścieżką rowerową wpłynie również na poprawę atrakcyjności turystycznej regionu. Istnieje także pilna potrzeba wykonania ścieżki rowerowej w ciągu drogi krajowej Nr 65 na odcinku Grajewo – Prostki, co stworzy bezpieczne warunki poruszania się pieszych i rowerzystów w kierunku sąsiedniego województwa warmińsko – mazurskiego – czytamy w zajętym stanowisku Rady Powiatu Grajewskiego z dnia 28 kwietnia 2016 r. 

Nasz region jest wręcz idealnym miejscem do powstawania nowych szlaków rowerowych. Z całą pewnością należy dążyć do tworzenia takich tras, gdyż są doceniane zarówno przez mieszkańców powiatu jak i turystów, nie tylko z kraju. Jak najszybsza budowa wydzielonych dróg jest konieczna, byśmy mogli bezpiecznie podróżować rowerami, na rolkach czy też biegać lub nawet spacerować. Brak wyznaczonej ścieżki, utwardzonego pobocza stwarza bezpośrednie zagrożenie dla wszystkich użytkowników drogi.


e-Grajewo.pl


zobacz:
Echa sesji Rady Powiatu

 

Komentarze (11)

Byłaby to naprawdę super sprawa. Myślę, że nie jeden skorzystałby z tej ścieżki rowerowej i czuł się bardziej bezpiecznie niż na jezdni. Wiem o czym mówię, bo sama omijam ulice szerokim łukiem w obawie o wypadek. Trzymam kciuki!


Dokładnie, na pewno będzie to dobre rozwiązanie, ponieważ chcąc dostać się z jednej ścieżki rowerowej na drugą należy pokonać pewien odcinek drogi asfaltowej i można zarobić mandat za poruszanie się po niewłaściwej stronie drogi. Popieram !

Popieram i pozdrawiam

na dzień dzisiejszy by dojechać do Rajgrodu rowerem to należy przekraczać jezdnię drogi 61 chyba ze 12 razy by korzystać z chodników przy przystankach, Ale głupców nie sieją, sami sie rodzą i takie twory płodzą.

rowerem z Grajewa do Augustowa i do Ełku - byłoby super:)

Hm to za wspaniałe żeby było zrealizowane naszych mocodawców których wybraliśmy nie stać nato to są "GŁUPCY" którzy myślą o swoich kieszeniach jakby co to tylko przez Rydzewo można w miarę bezpiecznie dojechać do Tamy pozdrawiam aktywny rowerzysta Krzysztof

Mam nadzieję, że nie będziemy czekać kolejnych 10 lat, jak na barierki w centrum miasta!

do Rajgrodu jeżdżę dość często w sezonie i wybieram trasę ( to tylko moja sugestia dla bezpieczeństwa) Toczyłowo-kosówka-rydzewo-bukowo- kosiły-tama jest cicho i spokojnie ale niewątpliwie taka scieżka jest potrzebna

a moze by tak czynem spolecznym zbudowac cos dla siebie? Powaznie pisze, tylko sie domagamy wszyscy wszystkiego.

Była robiona droga to nie można było uwzględnić w planach od razu ścieżki rowerowej ? Tylko teraz pisać o tym . Czy nie mamy projektantów od takich rzeczy . Augustów - Białystok robią taką ścieżkę a Grajewo- Augustów będzie przy następnych wyborach.

Super pomysł. Na takiej ścieżce można nawdychać się tyle spalin i innych smrodów, że nie trzeba wąchać nic innego. "Wąchacze" będą szczęśliwi.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.