Ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC z miesiąca na miesiąc drożeją. Dla niektórych kierowców stawki poszły w górę nawet o 50 procent, dla powodujących stłuczki podwyżki są jeszcze bardziej dotkliwe. Już na samą myśl o zbliżającym się terminie opłaty właściciele czterech kółek łapią się za głowę dowiadując się o kwocie jaką muszą zapłacić. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie taniej nie będzie.
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Chroni sprawców wypadków i ich ofiary, zabezpiecza majątek ubezpieczonych i zapewnia pokrycie szkód poniesionych przez poszkodowanych podczas zdarzeń drogowych. Dotyczy to zarówno roszczenia za zniszczony samochód, jak i szkody osobowej - ubezpieczyciel wypłaca świadczenia poszkodowanemu związane z leczeniem, rehabilitacją czy rentą.
Według ekspertów: wzrost cen spowodowany jest czynnikami rynkowymi, a także dotychczasowymi interwencjami instytucji rządowych. W ciągu ostatnich kilku lat towarzystwa ubezpieczeniowe pobierały zbyt niskie składki względem wysokości wypłacanych odszkodowań i zadośćuczynień. Zjawisko kładło cień na stabilność branży.
Podniesienie cen to nic innego, jak próba poprawienia kondycji finansowej tego segmentu rynku.
Kolejnym powodem podwyżek jest fakt, że po drogach jeździ coraz więcej samochodów, rośnie więc ryzyko wypadków i liczba takich zdarzeń, jest coraz więcej kosztów ponoszonych przez ubezpieczycieli. Do tego dochodzą wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego i wzrost podatków nakładanych na firmy z branży (np. kolejny podatek potocznie zwany bankowym, nałożony między innymi na banki oraz ubezpieczycieli i firmy pożyczkowe).
Drastyczne podwyżki ubezpieczeń komunikacyjnych zainteresowały posłów, m.in. Adam Andruszkiewicz złożył w tej sprawie interpelację. Uważa, że tak wysokie kwoty mogą być nie do udźwignięcia dla budżetów domowych milionów Polaków. Rada Ministrów powinna zająć stanowisko w tej sprawie, zasadne jest także, aby sytuację zbadała Komisja Nadzoru Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W jednym z wywiadów poseł optuje za wprowadzeniem kontroli cen; jeżeli jakaś usługa jest obowiązkowa dla obywateli, to państwo powinno mieć wpływ na cenę i jakość tej usługi, tak aby interesy obywateli były maksymalnie chronione – uważa.
Nadchodzą ciężkie czasy dla kierowców. Nieoficjalnie mówi się o tym, że najniższe możliwe stawki za ubezpieczenie wyniosą ok. 1000 zł. Czy auto będzie luksusem? Od nowego roku przy zakupie starszych roczników może zostać doliczona kolejna wysoka opłata w postaci podatku akcyzowego.
e-Grajewo.pl
czwartek, 12 września 2024
środa, 11 września 2024
Chwała i dzięki za to Antkowi i Jarosławoju !
MASAKRA! I tak było drogo, ale cóż brakuje na 500+ to trzeba wyciągnąć pieniądze od tych, którzy muszą zapłacić :(
Brawo pośle Andruszkiewicz nie pozwólcie na to !!!
zlodzieje
najlepiej widać straty firm ubezpieczeniowych po
gmachach jaki posiadają
W imie czego kazdy wlasciciel samochodu musi placic na 500+ to jest chore pani szydlo to jest ta dobra zmiana wstyd i hanba dla panj.
Na pewno 500+ ,ale i 13 tyś premii ,dla złodziei z sejmu .Jawnie okradają nas ,plują w twarz Polsce i rodakom .