Warto przeczytać

Budowa z głową - jak zredukować ilość odpadów?

Przy każdym projekcie budowlanym powstają odpady, takie jak fragmenty betonu, cegieł, ceramiki. Aby wprowadzić bardziej ekologiczne podejście do budownictwa, istotnym krokiem jest skuteczne redukowanie ilości odpadów na placu budowy. Istnieje kilka dróg do tego, aby przyczynić się do bardziej zrównoważonego procesu budowania. Jak zatem robić to z głową?


Rozważne planowanie, co jest potrzebne

Inteligentne planowanie ilości niezbędnych w czasie budowy materiałów jest kluczowe dla minimalizowania późniejszych odpadów budowlanych. Oczywiście, nie jest to możliwe bez wsparcia profesjonalistów. W tym cała rola architekta, aby starannie zaprojektować budynek. W tym rola ekipy wykonawczej, by zaplanować ilość niezbędnych materiałów bez zbędnych nadwyżek. Nowoczesna technologia często pozwala bardzo precyzyjnie oszacować jakie materiały i w jakiej ilości są przy danym projekcie niezbędnym minimum. Prawdą jest, że lekka nadwyżka materiałów budowlanych na budowie jest dobrze widziana. Część bowiem może mieć jakieś wady fabryczne lub zostać przypadkowo zniszczona nieostrożnym działaniem. Ważne jest jednak, aby zapas nie był wygórowany. 


Materiały budowlane do zwrotu

Niewykorzystane materiały budowlane można zwrócić. Zwroty takie jednak możliwe są tylko na pewnych warunkach. Przede wszystkim nic, co ma trafić z powrotem do sklepu, nie może być w żaden sposób naruszone - materiały budowlane muszą zwyczajnie nadawać się do dalszego wykorzystania przy innych budowach. Przypadkowe zniszczenie przekreśla tę szansę. Planując więc, gdzie postawić kontener do przechowywania śmieci, warto wyznaczyć takie miejsce, które będzie w nieco dalszej odległości od palet, na których czekają materiały budowlane do zwrotu. Przypadkowe wrzucenie ich do kontenera podczas porządkowania placu budowy jest praktycznie równoznaczne z ich zniszczeniem. 

Podobna zasada tyczy się sytuacji, kiedy mowa o takich materiałach, które mają jakąś wadę fabryczną i to z tego powodu trzeba je zwrócić. Warto w tym celu wyznaczyć specjalne miejsce na składowanie odpadów tego typu, aby nie umieścić ich przez nieuwagę w kontenerze na wywóz gruzu


Wywóz śmieci z budowy

Kontener na gruz pozwala na zgodne z prawem gromadzenie odpadów, zapobiegając niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się śmieci budowlanych, ale też szkodom dla środowiska. Stoi również na straży bezpieczeństwa osób pracujących na placu budowy, ponieważ im więcej odpadów znajdzie się w przeznaczonym do tego celu kontenerze, tym większa szansa na uniknięcie przypadkowego potknięcia się o niezabezpieczone cegły, odłamki betonu czy innych elementów gruzu. Wywóz odpadów odgrywa więc jedną z najważniejszych ról w redukcji ilości gruzu budowlanego. Właściwie umieszczenie kontenera na placu budowy oraz skorzystanie z profesjonalnej usługi wywozu odpadów budowlanych, np. od skipgroup.pl, są kluczowe. Skontaktowanie się z firmą zajmującą się wywozem śmieci z budowy umożliwia wygodny wywóz zapełnionego kontenera - jest on zabierany wraz z zawartością. Dodatkowo zawartość po trafieniu do sortowni i oczyszczeniu, recyklingowana jest w celu ponownego wykorzystania materiałów budowlanych, np. jako kruszywo budowlane. 

Należy pamiętać, aby gromadząc śmieci w kontenerze nie doprowadzać do jego przeładowania. Jeżeli ten jest już zapełnionym, ilość śmieci w samym kontenerze również należy zredukować. Dokonuje się tego, poprzez kontakt z firmą, która wynajęła kontener i poproszenie o odebranie pojemnika przed umówionym terminem i podstawienie nowego, pustego kontenera.


Aby zredukować ilość śmieci podczas budowy warto jeszcze przed jej rozpoczęciem dokładnie przeanalizować, co jest potrzebne i nie doprowadzać do nadmiaru zakupowanych materiałów budowlanych. Można je wprawdzie oddać do marketu budowlanego, jednak im mniej niepotrzebnych elementów znajdzie się na budowie, tym łatwiej będzie zachować ład. Kontener na gruz i inne odpady z placu budowy jest absolutnie konieczny. Zapełnione kontenery należy cyklicznie wywozić.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.