niedziela, 16 stycznia 2022

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 14391 wyświetleń

Bomba w MDK

Spokojnie - to tylko manewry !
Grajewo, 07.12.2007r. godz. 9.00 - wszystkie służby odpowiedzialne za stan bezpieczeństwa na terenie miasta brały udział w ćwiczeniach w budynku i okolicach Miejskiego Domu Kultury.

Zabezpieczenie miejsca zdarzenia, kierowanie ruchem drogowym oraz pieszych, ewakuacja przebywających w budynku, wydobycie rannego i przekazanie ratownikom medycznym, ugaszenie miejsca po wybuchu bomby, przeszukanie pomieszczeń w poszukiwaniu ładunków wybuchowych, zabezpieczenie i udokumentowanie pozostawionych na miejscu śladów - jest wiele czynności, których nie widać, a które muszą wykonać służby przybywające na miejsce zagrożenia - w tym wypadku terrorystycznego.

- Generalnie akcja była właściwie zorganizowana, zsynchronizowane były działania wszystkich służb, w zbliżonym czasie znaleźliśmy się na miejscu zdarzenia, które na szczęście nie było prawdziwe. Zapewne w przypadku realnej sytuacji działania trwałyby znacznie dłużej, ale dzisiaj nie było potrzeby przedłużać ich w czasie. Działania miały na celu zgranie czynności wszystkich w zagrożonym miejscu, aby można było je doskonalić, poprawić błędy i nie pojawiły się w przyszłości. Na pewno akcja zostanie podsumowana we własnym gronie i wyciągnięte odpowiednie wnioski. Dobrym pomysłem okazało się przeprowadzanie pieszych przez ulicę. Dokonywała tego Straż Miejska, dzięki temu ludzie nie zbierali się w jednym miejscu, nie utrudniali prowadzenia czynności - mówił po akcji z-ca Komendanta Powiatowego Policji podinsp. G. Dołęgowski

- Jest to jedno z wielu ćwiczeń przeprowadzanych w tym roku, te miały na celu zetknięcie się z wystąpieniem zagrożenia terrorystycznego, czyli podłożoną bombą. Nie było jeszcze takich i zapadła decyzja o ich przeprowadzeniu właśnie, by wyłapać i eliminować ewentualne uchybienia i nie powtórzyć w przyszłości. Celowo ćwiczenia wykonywaliśmy w piątek, kiedy jest wzmożony ruch z powodu dnia targowego, natężenie ruchu drogowego, przy innych utrudnieniach jak bliskość newralgicznego skrzyżowania ze światłami. W przypadku realnego zagrożenia należałoby wszystkich ewakuować w promieniu kilkudziesięciu metrów z jednej i drugiej strony ulicy oraz przygotować miejsce pobytu na kilka godzin, by przy takiej pogodzie jak dzisiaj ludzie nie przebywali na zewnątrz. W przyszłym roku planowane są też inne działania tego typu - dodał z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. mgr inż. A. Jabłoński

Ćwiczenia obserwowali również i odnotowali oraz przekazywali wskazówki przedstawiciel Starostwa Powiatowego Antoni Milewski i zastępca burmistrza miasta W. Remfeld.

Zdjęcia z akcji

e-Grajewo.pl

Komentarze (8)

Nasi strażacy jak zwykle spisali się na medal.

Lol...się wystraszyłam xDD

Nie róbcie nadziei że w końcu coś w naszym MDK się zdarzyło.

Właśnie miałem taką "nadzieję :), ze faktycznie ta bomba byla hehe. Atu tylko ćwiczenia :/

Do Logan: ty się w ogóle ciesz ze te MDK coś robi(wszystkie imprezy miejsckie i zespoły w MDK)

@Do Logan
Wszystkie imprezy miejskie? Z informacji e-grajewo, tych widocznych na pierwszej stronie, wynika że najciekawszą rzeczą jaka była ostatnio w MDK to właśnie ta bomba.

Bez Sensu po Co tak Ludzi Straszycc ?;/

bezsensu jusz niemają co robic ci strarzacy i jakieś ćwiczenia robią z bombąi chociasz z jednej strony zawsze morzna troche potrenować jak by jusz coś saszło!! a więc napewno to nikomu niezaszkodziło!!:)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.