poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Kultura i rozrywka

  • 6 komentarzy
  • 11744 wyświetleń

Bodypainting w Wojewodzinie


Bodypainting  z języka angielskiego oznacza: body - ciało, painting - malowanie, czyli malowanie ciała,  jest to sztuka malowania na ciele farbami, przez niektórych uważana za jedną z najstarszych form sztuki.

W przeciwieństwie do tatuaży, malunek jest tymczasowy. Bodypainting był praktykowany już dziesiątki tysięcy lat temu wśród starożytnych plemion na całym świecie. Tradycyjne plemiona używając sztuki malowania ciała chciały ukazać związek pomiędzy historią, duchowością oraz ciałem.

Ceremonie są obchodzone we wszystkich kulturach by uczcić narodziny, śmierć, wkroczenie w okres dojrzewania, śluby oraz dojrzewanie. Okrywając ciało symbolami i obrazami zwiększano skuteczność rytuałów ubierając skórę w myśli i emocje. Malowanie na ciele jest procesem przekształcenia i powiększenia duszy.  Ozdabianie ciała i  w dzisiejszych czasach cieszy się wielką popularnością, w dużych miastach naszego kraju organizowane są pokazy tejże sztuki.

Bodypainting od kilku lat jest też pasją wychowawcy Środowiskowego Hufca Pracy w Grajewie Izabeli Randzio, która w dniu 1 marca 2012 roku wraz z Internatem Zespołu Szkół w Wojewodzinie zorganizowała warsztaty artystyczne poświęcone tejże tematyce. W zajęciach udział wzięło 38 osób, a  ozdobione zostały ciała 4 młodych modeli ochotników. Efektem warsztatów były: Spiderman, Człowiek z Marsa, Kobieta Eko oraz Baesbolista. Zajęcia uwieńczone zostały sesją fotograficzną oraz zaproszeniem wychowawcy Hufca na warsztaty plastyczne "Ozdoby wielkanocne" w następnym miesiącu.


Tekst: Izabela Randzio - starszy wychowawca ŚHP Grajewo
Zdjęcia: Aleksandra Górska - wychowawca Internatu ZS w WojewodzinieKomentarze (6)

wow :) genialnie to wygląda

prawdziwy talent! super sprawa -gratuluję świetnie spędzonego czasu i zabawy :)

to jest PIEKNE!

..bodypainting wykonuje sie BEZ UBRAN

hehe ;]
Batmana chyba znam ;]...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.