wtorek, 28 maja 2024

Wiadomości

  • 22 komentarzy
  • 13764 wyświetleń

Blokada w Szczuczynie


SAMOOBRONA WCIĄŻ WALCZY
 
       W Szczuczynie,  20 sierpnia 2013 roku, na przejściu przez DK 61 i postoju na wysokości cmentarza parafialnego przy ul. Łomżyńskiej odbyła się niewielka, ale wymowna w treści blokada drogi przez rolników. Demonstrowanie sprzeciwu, przeciwko polityce rządu Donalda Tuska, początkowo miało odbyć się od godz. 10.00 do 12.00, jednak z powodu opóźnienia przyjazdu przedstawicieli z ramienia organizatorów, protest rozpoczął się o godz. 10.15 i trwał kolejne dwie godziny.

      W sprzeciwie kierowanym przeciwko polityce rolnej w kraju, czynny udział wzięło 21 osób i na taką ilość w Szczuczynie organizatorzy liczyli. Jak twierdzą aktywiści ze Szczuczyna, przyczyną niskiej frekwencji była opóźniona informacja, dla której nie zastosowano rejonowych ośrodków medialnych. Głównym organizatorem szczuczyńskiego protestu był ZZR "Samoobrona”, a koordynatorem Andrzej Chmielewski z Augustowa – Przewodniczący ZZR "Samoobrona” Województwa Podlaskiego. W rolniczej blokadzie na przejściu w Szczuczynie uczestniczył osobiście Przewodniczący Prezydium Rady Krajowej Związku Zawodowego Rolnictwa "Samoobrona” Lech Kuropatwiński.

      Organizatorzy uważają, że  w rządzie nie ma nadziei na realizację postulatów "Samoobrony”  i wyegzekwowanie opłacalnej ceny na produkowane płody rolne. W/g władzy o cenach produkcji bezdyskusyjnie ma decydować wyłącznie rynek. W międzyczasie przewodniczący L. Kuropatwiński postulował interwencję na rynku zbóż i rzepaku, które miałyby przywrócić rzetelną relację pomiędzy rzeczywistą produkcją, a cenami skupu tych produktów. Z powodu braku reakcji rządu, rolnicy zmuszeni są do zaostrzenia form przeciwko braku oczekiwanego dialogu i dlatego podejmują walkę w sposób dozwolony prawem. Polscy rolnicy – twierdzą protestujący - bazują na ilości, czyli dużej produkcji zbóż. Ich praca i zysk nie jest opłacalna, a w konsekwencji doprowadza do dramatu całe rodziny, a jeśli tak, to dramat ten dezorganizuje całe Państwo. Organizatorzy liczą, że masowe i konsekwentne, nieugięte protesty, które marnują też ich własny czas, zmuszą decydentów do zmiany polityki rolnej, która w tej chwili nie jest jasną dla kogo jest prowadzona.

      Kierownictwo ZZR "Samoobrona” we właściwym czasie wystąpiło z prośbą o sprawowanie bezpieczeństwa w zgromadzeniu zarówno osób demonstrujących, kierowców, jak  i widzów uczestniczących w tym narodowym spektaklu. Jak twierdzą organizatorzy, o demonstrowaniu sprzeciwu na przejściu w Szczuczynie, byli poinformowani: Prezes Rady Ministrów – D. Tusk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – S. Kalemba, Wojewoda Podlaski – M. Żywno, Marszałek Woj. Podlaskiego – J. Dworzański, Policja w Szczuczynie i Podlaska Izba Rolnicza. Uczestnicy zachowywali się zgodnie z wymogami prawa i rozsądkiem własnym. Nie doszło do żadnych incydentów pomiędzy nimi a widzami, kierowcami ani Policją. Bardzo sprawnie kierowała ruchem Policja, która też pod względem ogólnych zachowań etycznych, godna jest noszenia munduru i pozytywnego określania ich wartości zawodowej przez środowisko.
 

               Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski


 ZZR”Solidarność” L.Kuropatwiński: http://youtu.be/mBnZzyboNrA


poniedziałek, 27 maja 2024

Komunikat UM w Grajewie

Komentarze (22)

Czterech łysych się zebrało... Co tam robią, jak mi się wydaje członkowie PSL? Czyżby to koło ratunkowe? Farsa, kpiny z demokracji i wstyd!

A ten w białej koszuli to pewnie od żniw prosto przyszedł.

Te powystawiane grube brzuchy to pewnie z głodu, bo ich właściciele żadnej pracy się nie boją, mogą obok niej postać a nawet poleżeć.

Ludzie, co wy piszecie?! Trochę więcej szacunku dla drugiego człowieka! A tak nawiasem- gruby grzech nie jest oznaka dostatku.

to jest problem wielu rolników a wy kpiny w komentarzach robicie.Nam rolnikom podatki naliczyli jak zboze było drogie i nie ma nadziei na obnizke.za chleb i rolnik i mieszczuch napewno tez taniej nie zapłaci no ale cóz syty głloodnego nie zrozumie

Jak nam rolnikom taki dobrobyt jest to chętnie swoją gospodarkę mieszczuchowi sprzedam. KTO CHĘTNY ?????!!!!!

A od kiedy to działacz tej czy innej partii dba o interesy ludzi. których rzekomo prezentuje? W wersji made in polska działacz dba tylko o własny interes i swej sitwy, a jak cokolwiek zrobi dla rzekomo reprezentowanych to chyba tylko przez przypadek albo pomyłkę. Od kiedy to nasze polityki kierują się szacunkiem wobec nas? Który to taki ?

rolnicy tylko narzekają, mnie to śmieszy bo jeżdżą ciągnikami za grube tysiące,sprzęt mają wypasiony,w zasadzie maszyny robią wszystko,a zima to leżą do góry twarzą.Jak tak źle to sprzedać gospodarę i do "mniasta"

jakby im jeszcze mało było rolnik ma do wszystkiego dopłaty (paliwo ziemia itp itd ) płaci smieszne składki na krus (zus) podatków wogule takie hamy kiedys polonezami przyjezdzali a teraz mają po 3-4 osobówki po 10 ciągników i dalej ku... narzekają żenada wyzyj za 1500 pln to napewno takiego belana od piwska bys niemiał dziekuje i pozdrawiam a i zapomniałem dodać ze po zapomogi to pierwsi w kolejce... zal

nie cierpię partii ludowych bo one są obecnie dla cwaniaków, którzy jakby się odwrócili .. to zawsze są przy korycie.Czy PiS, Po, SLD aby rządzić. A kto jest w tych strukturach - kapcie mieszczuchy by wam pospadały. W małych miejscowościach jednak rządzi PSL- a wszyscy się na nich boczą i są zdziwieni. A w następnych wyborach będziemy głosować na tych samych biednych i okażemy wielkie zdziwienie, oni znowu rządzą. a na początek zlikwidować KRUS - bo on bierze 50 złote od łebka rocznie, a ZUS od mieszczucha - 45% miesięcznie. I gdzie tu sprawiedliwość... po śmierci.

jestem córka rolnika i niestety ja muszę przeżyć ja 1200zł miesięcznie i nie należą nam się zapomogi. Do gospodarstwa trzeba tez dokładać . Nie jest tak różowo wcale. A tym co mówią ze rolnicy "leżą do góry twarzą" to tez nie prawda bo rolnik czy to niedziela czy jakieś święto to musi iść i pracować. a wy "mieszczuchy" że tak się wyrażę macie w tym czasie na pewno wolne od pracy i możecie sobie odpoczywać. Rolnik też nie może wyjechać nawet na wakacje nie to co ludzie z miasta . Niektórym łatwo powiedzieć sprzedać ale to najczęściej jest ojcowizna i przechodzi z pokolenia na pokolenie. Dlatego jak niektórzy nie wiedzą jak wygląda życie na wsi to lepiej sie niech nie odzywa.

Durni ludzie "edyto" śmiejesz się bo jeździmy nowymi ciągnikami ? a czy ty chodzisz przez całe życie w jednych butach ? "sprzęt mają wypasiony".. co mamy 50 czy tam 100ha ziemi obrabiać grabkami wiadrem i sierpem? zastanów się co piszesz, gdyby te maszyny "nie robiły za nas" to kto by sprostał tyle pracy ? Z tym że z kolei te maszyny trzeba poprowadzić ! Nawet i w zimę trzeba iść do lasu, obrządek itd. Nie po to nasze pokolenia inwestowały w te gospodarstwa by jeden to zaprzepaścił. A teraz do "mieszczanina" masz racje mamy niewielkie dopłaty do paliwa z tym że My zużywamy tysiące litrów w czym ta dopłata jest niczym, na ziemie też mamy dopłaty, z tym też masz racje, ale nawozy też trzeba za coś kupić aby zebrać plony, podatki mamy jak każdy . Może i zarabiasz 1500zł ale nie pracujesz 24h na dobę tylko 8h po za tym w gospodarstwie ciągle trzeba coś dokupywać, a ty w co inwestujesz? Więc ludzie ogarnijcie się bo jak widać nie wiecie nic a nic o rolnictwie.

rolnikom ciagle jest malo, niech sie ciesza ,ze w naszej rzeczywistosci maja prace!!! nasz region nie slynie niestety z zadnego przemyslu tylko z rolnictwa!!!

ta wypowiedź to jak by Leperr wrócił do życia mówi coś a inny wątek wchodzi. Jestem kierowcą dużego składu i uważam że rolnictwo jest potrzebne ale niech nie narzekają bo lipa w całej europie i tyle a z drugiej str patrzeć to dal rolnika zawsze bedzie wiecznie mało i mało. koleżanka coś napisała 1200zł córka jakaś a pomyśl babo jak ludzie nie mają nic i żyją w mieszkaniach gdzie czynsze płacą w miech miech a ty co podatk roczny i prąd bo zupę jak bedziesz chciał ugotować to gałęzi nazbierasz do palniska rzucisz i masz a z miasta niestety ognia w mieszkaniu nie zrobisz dla mnie to padaczka proponuje protestującym zboże wysypać do rowu pasuje?? leperrrr tak zrobił zacznijcie i wy

Brak słów. Jeszcze im mało. Zus niech płaca. W biedronce na zakupach widac co jedza i pija rolnicy. Tacy biedni a na zakupy 2 kosze bo w jednym sie nie miesci.Grill co niedziela i piwko co wieczór. Ludzie na pensjach moga pomarzyc. Nawet raz w miesiacu nie moga sobie pozwolic. A na podworkach hustawki zajebiste wiec skoro pracuja 24h na dobe to po co do patrzenia. Smieszne. A z tymi zapomogami, rodzinnym,, zwrotem za podreczniki i stypendium to juz kurde do przesady wstydzili by sie.

Dziwi mnie opinia miastowych! Piszecie tak jakbyście byli największą ciemnotą! Rolnicy mają za darmo, phy. A czy ta krowa i daje im mleko to stoi i nic nie potrzebuje? Z powietrza żyje, tak? Pewnie i sama przyszła do obory, która wyrosła spod ziemi? Jedzenie za darmo a mieszczuch musi płacić? A co z nieba rolnicy biorą np. świnie? Jak KUPIĄ prosiaka to potem go pasa. Jak tak to się opłaca to i wy postawcie. Ale każdy mieszczuch powie, że nie chce bo śmierdzi! W lato po 8h pracy mieszczuch nad jezioro jedzie, ale jak mija rolnika, ktory w upal robi cały dzien na polu to stwierdza- Tym chamom to dobrze! Ale jak taki przysłowiowy cham przyjdzie i powie,ze można u niego zarobić przy żniwach, to mieszczuch pogardzi, bo w taki upał nie będzie tak ciężko zachrzaniał, a już nie wspomnę o gnoju, bo to smród. Leżą a na polu im rośnie- tak samo się zaora i zasieje, za darmo i zawsze z zyskiem. Rolnictwa są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ci co teraz mają lepiej to nie dlatego, ze taki zysk daje rolnictwo. To dlatego,ze już od podstaw nie stawiali tego, tylko dostali to od ojca, który cale zycie w nie inwestowal . "Ciągniki, maszyny"a co wy myślicie ze to rolnik za gotówkę bierze? Kredyty biorą i potem spłacają je po 30 lat, a nie daj Boże noga się podwinie i co? Mieszczuchy, kto wam broni... jak rolnictwo to taki dobry interes.... to kupujcie ziemie i idzcie do lasu po opal i gotujcie- ziemia wszystko wam da, sama z siebie przeciez. A wy bedziecie spac tak jak rolnik. Na rogach kto stoi? I im sie wszystko nalezy, a jak do pracy to nikt nie chce. Ubezpieczenia z urzędu kto ma? Bezrobotni, a większa cześć z nich to bezrobotni z wyboru, bo skonczyli średnią szkole a pójście pracować do sklepu to hańba. Zazdroszczą i czekają na posady minimum kierownicze. Zalożę sie,że wszyscy, którzy pisali wscipskie komentarze, to osoby, ktoRe maja lewe rece i siedza na tylkach i zazdroszcza wszystkim. Szkoda, ze pracy nikt nie zazdrości. Rolnik śmierdzi, brudas, ok. ale jak już się spotka rolnika, któremu jest lepiej bo już swoje zainwestował to wścieklośc spoleczenstwa. Zreszta i mieszczuchy są wzgledem siebie tacy sami- aby komuś się lepiej powodziło to by łyżce wody utopili. Rolnicy strajkują. A pomyślcie sobie,ze przez caly rok staracie sie, oracie, zasiewacie, potem zbieracie(ciagnik na wode nie jezdzi), a jak idziecie sprzedac plon to jego cena jest o polowe niższa. Wiec byście siedzieli cicho? Ceny wszystkiego w gore, ale kupno od rolnika plonu w dół. A ceny w sklepach nie nabija rolnik, bo sprzedaje mleko za 1 zł za litr a cena w sklepie 3 zł. Kazdy myślący wie,ze posrednicy handlowi naliczają marze i stad ta cena. Na grile to mają czas miastowi, bo rolnik w tym czasie na polu jest. No a jak sobie grila zrobi to każdy miastowy zauważy, bo jak to on tak może. on powinien na polu sierpem robic i nic z zycia nie miec. Rolnictwo zloty interes! Kupcie pole, bierzcie doplaty i zyjcie ze spokojna glowa. Nabierzcie kredytow na te piekne maszyny, i potem pracujcie zeby je splacic. My byliśmy na wakacjach na wsi i wiecie co ja wam powiem..... nie zazdroszczę rolnikowi niczego, a jego prace podziwiam, bo mi 1 dzien na żniwach wystarczyl. U mnie pod blokiem nawet ogrodka ludzie nie zasiewaja bo nie chce im sie,bo zielsko rosnie i tyle roboty itp. Za pare groszy kupia w sklepie. A rolnikowi samo wyrosnie i opieli sie. Ale wlasnie ten mieszczuch powie,ze ten cham to ma dobrze bo ja musialem kupic a on ma za darmo. otoz nie za darmo tylko...z pracy. Przedsiebiorcy biorą też dofinansowania, ale kazdy cicho siedzi. a rolnik im nie zazdrosci

ludzie z miasta co wy wiecie o rolnictwie chyba nic
muwicie maja sprzet a myslicie ze z czego on jest musisz zaciagnac kredyt na liczony w tysiacach zeby miec czym pracowac
ty dostajesz pensje co mioesiac a u rolnika niech tylko co sie stanie czy np mleczrnia opieprzy na mleku bo niby złe jest juz nie ma kasy
ile razy proponowałem ludziom zmiasta prace i za niezła kase oczywiscie na umowe pytaja sie gzie a ja mówie na wsi odrazu im mina rzedni bo wiedza ile sie zapiprrza

ludzie piszecie o biedzie rolników , który z mieszczan ma po trzy samochody na podwórku, jak wy , kto za darmo dostaje tyle pieniędzy / dopłaty/ mówicie o 24 h pracy chyba w łóżku, Ja osobiście wstaję o godz. 5.00 rano i jakoś nie wiedzę tych zapracowanych rolników, całe życie potraficie narzekać, w supermarketach też nie widać mieszczan jak to nazywacie tylko rolników z pełnymi koszami

Do córki rolnika: "Do gospodarstwa trzeba tez dokładać ." to oddaj mi gospodarkę to nie będziesz musiała dokładać i będziesz mogła żyć w upragnionym mieście. Ty będziesz zadowolona i ja będę szczęśliwa.

Kurde jak wam się nie podoba praca na wsi to sprzedawać albo oddawać za darmo ziemie i jedźcie do miasta - nikt wam nie broni się przeprowadzić. Spłacajcie sobie kredytu na mieszkanie i walczcie z bezrobociem.

Ludzie ogarnijcie sie....wszędzie dobrze tam gdzie nas nie ma!!!!!! Ja sam jestem rolnikiem i zapierdzielam w pocie czoła nawet na te trzy samochody jak co niektórzy uwazają ( kto robi ten ma). A co niby w miescie nie maja po parę aut,maja tylko tez na nie zapierniczaja a najgorzej narzekaja Ci miastowi którym sie nie chce robic w sklepie za 800 zł po opieka im da 600 zł.Mieszczuchu teraz chłop madrzejszy jest od Ciebie a Tobie nikt nie bronił skończyc dobre studia i miec luks posadkę i bys nie narzekał.

Tak dobrze jest na wsi, to dlaczego wszyscy z niej pouciekaliście na dyrektorów, ministrów i arcyświętych. Czemu nie siedzicie na chamskiej ziemi? Oset was kłół w pośladki. Mimo wszystko I tak wychodzi wam słoma z butów.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.