poniedziałek, 25 listopada 2024

Warto przeczytać

Blacharz samochodowy - czym zajmuje się w pracy i jakie musi mieć umiejętności?

Blacharz samochodowy to zawód polegający na łączeniu i formowaniu blachy, najczęściej nadwozia samochodu. Osoba pracująca na tym stanowisku zajmuje się również wykonywaniem czynności konserwacyjnych, np. zabezpieczających metal przed korozją. Może znaleźć zatrudnienie w zakładach usługowych czy przemysłowych. Zastanawiasz się, czy to zawód dla ciebie? Dowiedz się więcej o pracy blacharza samochodowego i sprawdź, co musi umieć osoba zatrudniona na tym stanowisku!

Czym zajmuje się blacharz samochodowy?


Praca blacharza samochodowego najczęściej kojarzy się z powypadkowymi naprawami nadwozia. Jednak w rzeczywistości taki specjalista może mieć znacznie szerszy zakres obowiązków. Należą do nich m.in.:

  • montaż nadwozi na linii produkcyjnej,
  • ocena stanu technicznego i zużycia elementów nadwozia pojazdu,
  • dobór właściwych narzędzi i materiałów do wykonywania napraw,
  • kontrola jakości po naprawie nadwozia,
  • konserwacja antykorozyjna elementów nadwozia,
  • łączenie cienkich blach za pomocą lutowania,
  • czyszczenie i konserwacja narzędzi oraz maszyn blacharskich,
  • łączenie elementów nadwozi i kabin samochodowych,
  • wykonywanie obróbki cieplnej blach,
  • wykonywanie operacji ślusarskich.


Dokładny zakres obowiązków zależeć będzie przede wszystkim od miejsca pracy blacharza samochodowego. W Autoryzowanych Serwisach BMW głównym obowiązkiem na tym stanowisku jest przede wszystkim przeprowadzenie bieżących i powypadkowych napraw z wykorzystaniem technologii i procedur wskazanych przez producenta.

Jakie wykształcenie musi mieć blacharz samochodowy?


Aby rozpocząć pracę jako blacharz samochodowy, powinno się najpierw uzyskać odpowiednie wykształcenie. Można to zrobić przez ukończenie szkoły branżowej na profilu „blacharz samochodowy” bądź kursów zawodowych. Warto realizować wszelkie kursy doszkalające, które zdecydowanie zwiększają szanse na zatrudnienie. Należy przy tym pamiętać, że wiele firm wymaga również ukończenia szkoleń wewnętrznych. Ma to na celu zapoznanie przyszłego pracownika ze standardami obowiązującymi w danym miejscu, a także pokazanie specyfiki produktu. Konieczne jest to szczególnie w przypadku marek premium, np. w Autoryzowanym Serwisie BMW.

Co powinien potrafić blacharz samochodowy?


Blacharz samochodowy musi przede wszystkim umieć wykonywać prace naprawcze oraz montażowe karoserii samochodów. Wymagana jest między innymi znajomość technik obróbki cieplnej, a także prac ślusarskich, takich jak wiercenie, piłowanie, cięcie, zwijanie, usztywnianie, prostowanie czy wyginanie oraz trasowanie (wyznaczanie precyzyjnej linii cięcia) blachy o różnej grubości. Poza tymi kompetencjami twardymi istotne są również miękkie, jak dokładność, szczegółowość, spostrzegawczość i odpowiedzialność oraz odporność na stres. Należy pamiętać, że przy braku przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy czynności wykonywane przez blacharza mogą być dla niego niebezpieczne. Ważne jest także dobre zdrowie, w tym narządu wzroku, oraz ogólna sprawność fizyczna.

Ponadto zwykle przydatne są również umiejętności interpersonalne. Blacharz samochodowy dość często ma kontakt z klientem lub pracuje w zespole. Zależy to od konkretnego miejsca pracy, dlatego przed wysłaniem CV warto sprawdzić dokładną specyfikę zatrudnienia.

Gdzie można znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie?


Blacharz samochodowy to zawód bardzo potrzebny i poszukiwany. Od lat pozostaje zawodem deficytowym w praktycznie każdym województwie. Dlatego wybierając tę profesję, nie trzeba będzie się martwić o problemy ze znalezieniem pracy. Blacharz samochodowy może pracować m.in. w warsztatach samochodowych, stacjach obsługi oraz w autoryzowanych serwisach konkretnych marek. Dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na pracę dla marki premium, np. w jednym z Autoryzowanych Serwisów BMW. Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia możliwe jest również założenie własnej działalności.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.