Warto przeczytać

Bezpieczny dom z czujnikami czadu Fibaro

Tlenek węgla, czyli CO2, to bezwonny i bezbarwny gaz potocznie nazywany czadem. Wytwarza się on m.in. podczas spalania paliw kopalnych lub ropy naftowej – np. w wyniku pracy silnika samochodowego lub ogrzewania domu. Ta druga okoliczność jest szczególnie niebezpieczna, gdyż tlenek węgla stanowi substancję silnie trującą dla ludzi i zwierząt. Przedłużający się z czadem wywołuje złe samopoczucie – bóle i zawroty głowy, wymioty, utratę przytomności – a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci.

Dlaczego warto inwestować w czujniki czadu?

Czujnik czadu to niewielkie urządzenie o olbrzymim potencjale do ratowania życia. Jego zadaniem jest monitorowanie poziomu czadu w otoczeniu, a zatem dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców danego domu czy też osób przebywających na danej przestrzeni. Jeżeli zagrożenie jest znaczne, czujnik CO2 daje o tym znać, uruchamiając alarm. W ten prosty sposób pozwala zapobiegać sytuacjom niebezpiecznym dla zdrowia i życia.

Na co zwracać uwagę, wybierając czujnik czadu?

Zdrowie i bezpieczeństwo nie mają swojej ceny. Poszukując urządzenia monitorującego poziom tlenku węgla w mieszkaniu, warto zatem zainwestować czas i uwagę, aby wybrać produkt najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb.

Dobrą praktyką jest zwracanie uwagi, czy urządzenie służące do zapewniania domownikom bezpieczeństwa jest atestowane. Tego typu czujniki czadu oferuje m.in. firma Fibaro z Poznania, wiodący producent rozwiązań smart w elementach wyposażenia wnętrz. Urządzenia Fibaro są wielofunkcyjne. Oznacza to, że oprócz funkcji monitorowania stężenia tlenku węgla w otoczeniu, posiadają również czujnik temperatury, a jeśli wykryją jakiekolwiek zagrożenie, powiadamiają o tym za pomocą sygnału dźwiękowego i świetlnego.

Czujnik czadu Fibaro – jak go używać?

Z czujników czadu Fibaro można korzystać na dwa sposoby: poprzez zwykłe zainstalowanie urządzenia w domu lub z dodatkowym podłączeniem go do aplikacji. Ta druga opcja przynosi dodatkową możliwość prowadzenia monitoringu mieszkania podczas naszej nieobecności, a nawet zdalnego wezwania pomocy, gdy zaistnieje taka potrzeba. Pozwala także na przechowywanie w pamięci urządzenia mobilnego takich informacji, jak historia pomiarów czy aktualne stężenie tlenku węgla w powietrzu. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na montaż innych urządzeń typu smart, będziemy mogli zsynchronizować je z naszym czujnikiem czadu. Tym sposobem uzyskamy nowe możliwości, np. inteligentne uruchamianie oświetlenia w trybie alarmowym, kontrola wentylacji pomieszczeń czy monitoring ruchu domowników. Aplikacje Fibaro działają zarówno z systemem Android, jak i iOS.

Kiedy warto zainstalować czujnik czadu?

Tak naprawdę jest to wskazane zawsze, jednak w niektórych przypadkach jest wręcz konieczne aby zachować względy bezpieczeństwa i móc spać spokojnie. Urządzeniami stanowiącymi największe zagrożenie w kontekście uwalniania czadu są:

● bojler,
● lampa naftowa,
● piec,
● kuchenka gazowa,
● kominek,
agregat.

Należy pamiętać, że skutki zatrucia tlenkiem węgla są nie tylko bardzo przykre, ale mogą też być nieodwracalne. Firma Fibaro mająca siedzibę w Poznaniu dokłada wszelkich starań, aby zwiększać świadomość użytkowników w tym zakresie, a także dostarczać sprawdzone, przetestowane produkty podnoszące pewność bezpieczeństwa do 100%. Prowadzone w niezależnym laboratorium BSI Group badania potwierdzają, że czujniki Fibaro wykazują zgodność z normą EN 50291-1:2010, dzięki czemu kwalifikują się jako urządzenia służące ochronie życia i zdrowia.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.