środa, 28 lutego 2024

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 12202 wyświetleń

Bezcenna pierwsza pomoc

„Pierwsza pomoc ratuje życie” - pod takim hasłem w piątek 11 maja w Szkole Podstawowej nr 2 w Grajewie odbyło się spotkanie szkolnego koła PCK z pracownikami pogotowia ratunkowego.  

W spotkaniu udział wzięło 20 uczniów z klas IV -VI. Zasady udzielania pierwszej pomocy rannym zaprezentowali pracownicy grajewskiego pogotowia ratunkowego: Adrian Zyskowski i Marek Gajdziński. Dzieci poznały schematy postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia np.
w przypadku złamania nogi, wypadku samochodowego, czy poparzenia.

Ponadto uczniowie poznali podstawowe zaopatrzenie ratowników (kołnierz ortopedyczny, szyny, folię ochronną, materiały opatrunkowe) oraz ich zastosowanie. Ratownicy podkreślali, że choć udzielenie pierwszej pomocy nie zastąpi fachowej interwencji medycznej, to pozwoli poszkodowanemu doczekać przybycia pogotowia ratunkowego.

- Celem spotkania było uświadomienie młodym ludziom jakie znaczenie ma udzielanie pierwszej pomocy. Wiedzę, którą ratownicy naocznie przekazali uczniom jest tym cenniejsza, że zbliżają się wakacje - poinformowała Beata Kasiak, opiekun szkolnego koła PCK.

Według sondażu CBOS, pierwszej pomocy potrafi udzielić zaledwie co piąty Polak. 

Sonda: Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy ?

Adam Mazurek
SP2 Grajewo

 

Komentarze (5)

Hmm...fajnie by bylo gdyby w PG3 odbyło się takie szkolenie, z miła checia wzielabym udział!(...)

szkoda, że wciąż tak mało z nas potrafi pomóc rannym, myślę że takie spotkania zwiększają bezpieczeństwo tych dzieciaków.

Potrafie udzielić pierwszej pomocy:P

a ja myślę,że takie szkolenie najbardziej przydałoby się w SP4 ,zeby na drugi raz wiedzieć jak należy się zachować jak toś straci przytomność i w dodatku nabije sobie mega guza!!!!!

w pg2 by sie przydało

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.