sobota, 29 stycznia 2022

Kultura i rozrywka

BELFER-monodram Pszoniaka

16 lipca 2008 r.

(środa)
godz. 19.00
sala widowiskowa
Ełckiego Centrum Kultury
bilet: 20 pln


Wojciech Pszoniak - jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich aktorów, znany z wielu pamiętnych ról teatralnych i filmowych urodził się 2 maja 1942 r. we Lwowie. Gdy był nastolatkiem chciał zostać muzykiem. Grał w orkiestrze wojskowej w Gliwicach, uczył się w klasie oboju szkoły muzycznej w Bytomiu.
Jednak ostatecznie zdecydował się na aktorstwo. W 1968 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W trakcie studiów występował w krakowskim Teatrze Stu.
Jako aktor filmowy zadebiutował już w 1965 r., w bułgarskim serialu "Noc inspektora", w którym wystąpili także Wieńczysław Gliński i Beata Tyszkiewicz. Po studiach zagrał w filmie Andrzeja Wajdy pt. "Piłat i inni" - wcielając się w postać Jeszuy Ha-Nocri.


Wprawdzie Wojciech Pszoniak znany jest przede wszystkim jako wybitny aktor, w życiu prywatnym ma wiele innych pasji. Dał się poznać jako kucharz - wydał m. in. książkę "Pszoniak & Company, czyli Towarzystwo Dobrego Stołu" - oraz poeta. Od lat na stałe mieszka w Paryżu.


Dzięki Belfrowi w Polsce zaczęło znów być głośno o jego dokonaniach. Po warszawskiej premierze monodram został pokazany w większości polskich miast, wszędzie wzbudzając entuzjazm oraz przychylne głosy krytyki i widzów.

Sztuka Dopagne'a, wystawiona już w kilkudziesięciu krajach na świecie, prowokuje do dyskusji i stawia wiele pytań dotyczących relacji nauczyciel -uczeń. W tekście utworu znajdują swe odbicie sytuacje znane z otaczającej nas rzeczywistości, jak choćby masakra w Columbine czy lekcja "znęcania się" nad toruńskim anglistą. "Ta sztuka niesie jeszcze szereg innych znaczeń, jest potrzebna, a ja lubię robić rzeczy potrzebne" - stwierdza Pszoniak.

Dział promocji ECK tel. 087 621 52 45 kom. 664 75 84 84 promocja@eck.elk.pl

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.