Wiadomości

  • 20 komentarzy
  • 9138 wyświetleń

Będzie ścieżka Toczyłowo-Tama?

Mieszkańcy i samorządowcy powiatu grajewskiego od lat składają wnioski z prośbą o budowę ciągu pieszo - rowerowego w pasie drogowym drogi krajowej nr 61 na odcinku Toczyłowo – Tama. Realizując modernizację DK 61, ścieżkę rowerową zbudowano tylko na odcinkach Grajewo - Toczyłowo i Tama – Rajgród.

Dzisiejsze natężenie ruchu samochodowego, w tym ciężarowego, stwarza duże zagrożenie dla pieszych i rowerzystów, poruszających się nieprzystosowanym do tego poboczem. Budowa ciągu pieszo-rowerowego w omawianym miejscu z całą pewnością pozytywnie wpłynęłaby na poprawę bezpieczeństwa i rozwój oferty turystycznej regionu.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jako zarządca dróg krajowych, na bieżąco monitoruje oraz prowadzi analizy dotyczące stanu dróg i bezpieczeństwa ruchu. W ramach tych działań podejmuje kroki, które mają prowadzić do ich porawy. W Programie budowy ciągów pieszo - rowerowych zostały wskazane zadania polegające na budowie ścieżek: po prawej stronie na odcinku Toczyłowo-Sikora oraz po obu stronach na odcinku Sikora – Tama.

- Mając na względzie aktualny stan finansów publicznych, przedmiotowy Program będzie przedsięwzięciem wieloletnim. Powyższe projekty będą finansowane z dostępnych środków budżetu państwa przeznaczonych dla GDDKiA, których limit określany jest corocznie w ustawie budżetowej. Zgodnie z przyjętymi założeniami, do realizacji kierowane są te przedsięwzięcia, które zostają uznane przez zarządcę za najpilniejsze na podstawie określonych kryteriów oceny. Należy mieć na uwadze, że limity finansowe przyznane w budżecie państwa na 2018 r. są niższe niż w 2017 r. – wyjaśnia Marek Chodkiewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Żywimy nadzieję, że w najbliższym czasie znajdą się pieniądze i zostanie wykonany brakujący odcinek ścieżki rowerowej. Przedsięwzięcie z pewnością zmniejszy zagrożenie i pozwoli na bezpieczne korzystanie mieszkańcom jak i turystom z różnych form rekreacji i wypoczynku w naszym regionie.

 
/e/
 

niedziela, 26 marca 2023

Jak zrobić palmę wielkanocną?

Komentarze (20)

Jest to sprawa bardzo ważna dla Wszystkich. Ale i tak wiadome jest że coś takiego szybko nie powstanie. Poruszanie się nawet skuterem po DK61 jest jak pocałunek śmierci. Dużo znam osób (najczęściej są to osoby starsze)które poruszają się skuterem po ścieżce bo najzwyczajniej na świecie boją się jazdy między Tirami. Jak każdy może zauważyć w Rajgrodzie w okresie wakacyjnym jest bardzo dużo patroli policji które oczywiście karze takich kierowców za wyżej wymienione wykroczenie. Osobiście uważam, że w takiej sytuacji należy uwzględnić okoliczności, a nie zbierać punkty. Połączenie ścieżki między tamą a Toczyłowem byłoby czymś idealnym. oczywiście najlepiej byłoby, gdyby połączenie takie odbywało się tylko po jednej stronie asfaltu. przechodzenie z jednej stony na drugą przy tak ruchliwej drodze..hmm no nie wiem. Miejmy nadzieję że coś takiego powstanie w najbliższym czasie. Chociaż znając życie, lepiej jest wylać sobie asfalt pod dom jak to zrobił były burmistrz Rajgrodu niż utworzyć ścieżkę dla Wszystkich. Pozdrawiam

Zróbcie chociaż przejście przez ulicę na końcu obecnej ścieżki w Toczyłowie.Strach przedostać się na drugą stronę ,aby kontynuować jazdę rowerem.

Brawo, po prostu brawo.
Nie rozumiem fenomenu postawienia sciezki rowerowej obok ulicy tranzytowej. Tego nikt chyba nie przemyslal.
Idąc, biegnąc lub jadąc tą scieżką rowerową wiecej zdrowia tracimy niz zyskamy. Spojrzcie na pobocze, spojrzcie jak wyglada tam trawa przy drodze, osmolona jakby ktos pape smalił i wylewał na ta trawe. Poziom zanieczyszczenia przy drodze jest wiekszy niz stojac na kominie w cieplowni albo plytach. Gratuluje wszystkim biegaczom, spacerkowiczom i rowerzystom. Jak widze, ze ktos tamtedy biegnie dla zdrowia, to padam ze smiechu. Ludzie zdajcie sobie sprawe, ze wiecej sie nawdycha czlowiek tam spalin niz to wszystko warte ;) jest kilku biegaczy, ktorzy biegaja na dzialki i dalej w kierunku mostku zielonego, lub na strzelnice i dalej do koszarowki. Ich rozumiem, jak najbardziej. Ale zeby biegac razem z tirami i wdychac to co osiada na trawie obok to trzeba miec w glowie..

Czyli brak kasy i brak ścieżki a całe te pisma to mydlenie oczu,ważne że Bargłów ma obwodnicę bo jest metropolią,a owa obwodnica będzie świecić pustkami jak za 3 lata powstanie S61,a za tą kasę można było pewnie na Śląsk taką ścieżkę dla rowerów wybudować...

BRAWO jestem częstym użytkownikiem ścieżki i przydała by się nieco dłuższa

Pieniądze były na wspomnianą powyżej obwodnicę Bargłowa a na ścieżkę rowerową nie stać. Może chociaż do Bogusz uda się kiedyś wybudować. Miejsce jest a i koszt też nie byłby duży.

Jak widać w Koszarówce, przy modernizacji ulic, władze gminy Grajewo pomyślały o ścieżkach rowerowych a w mieście wydano 4 miliony na modernizację Wojska Polskiego i jedyna atrakcja to wysepki. Zabrakło inicjatywy aby mimo dużej ilości miejsca wytyczyć ścieżkę rowerową na bardzo szerokim chodniku (pan Burmistrz niestety rowerem nie jeździ), przed PKO nawet chodnik podwójny. W normalnym mieście ścieżka rowerowa to standard. Wystarczyłby kubeł białej farby i kilka znaków. Propagowanie jazdy rowerem to działanie na rzecz ekologii, zdrowego trybu życia oraz rozładowanie korków na skrzyżowaniach. Jako rowerzysta mam dylemat, czy jechać jezdnią, blokować drogę kierowcom, którzy nie mogą mnie wyprzedzić przez te wysepki, narażać się na potrącenie, czy przepychać się chodnikiem między pieszymi. Ostatnio policjant zagroził mi mandatem. Powiedziałem mu, że życie i zdrowie jest mi droższe niż pieniądze na mandat, przyznał mi rację.

Tylko błagam niech to będzie asfalt a nie Polbruk - po tym nie da się jeździć.

w Grajewie ścieżki zróbcie bo trzeba rower prowadzić po chodniku lub narażać życie między tirami

Wdychanie spalin to samo zdrowie.

Ostatnie zdjecie ze skrzyzowania w Grajewie pokazuje ze chwile nie bedzie miasta a osiedle domu starcow, i po ulicach bedzie mozna jezdzic rowerami i nie potrzebne sciezki rowerowe, bedzie jak na wsi

Zbliżają się wybory wiec trzeba mieć materiał do rozmowy.

Rozmawiamy już o ścieżce dla rowerów bo na obwodnicę nie ma żadnych szans. Ale i na ścieżkę też chyba szanse są minimalne.

Tych za i tych przeciwników budowy ścieżki pieszo-rowerowej pogodzi oddanie do użytku S-61. Aktualna 61 na odcinku Szczuczyn - Grajewo - Rajgród stanie się automatycznie drogą drugoplanową, lokalną o minimalnym natężeniu ruchu samochodowym. Poprawi się bezpieczeństwo jazdy jednośladem a gdy powstanie ścieżka jej użytkownicy nie będą musieli wdychać ołowiu znajdującego się w spalinach,

A gdzie obiecana ścieżka na Bogusze tez było przy zakremie umowa podpisana

Niech nie będzie niczego...niech żyje KONONOWICZ.
Bo wam spaliny przeszkadzają... komu tu dogodzić hahha. Lepiej dostawać po 500+ i narzekać na wszystko. Nikt nikogo nie będzie zmuszał do poruszania się po ścieżce. Jeżeli cenicie tak świeże powietrze i idźcie do lasu gdzie też pełno śmieci.
Lepiej nic nie robić, na wszystko narzekać i wgl wszystko do D.

JESTEM NA TAK!!!

Jeśli tak zrobią ścieżkę rowerową jak ul woj.polskiego z zakazem skrętu do Witaminki czy Fryzjera to się najeżdzimy,

Świetny pomysł!
Mieszkam w tych okolicach i bardzo chciałbym w najbliższym czasie dojezdzac rowerem do szkoly - a wiadomo miedzy tirami boje sie jezdzic... Mam nadzieje ze plan zostanie wtloczony w zycie juz w przyszlym roku Pozdrawiam

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.