czwartek, 28 października 2021

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 12412 wyświetleń

Barierki uliczne w Szczuczynie

Barierki uliczne w Szczuczynie


    Zaledwie 7 miesięcy temu, 30.08.2010 r. GDDKiA przekazała do użytku, solidnie zbudowany, nowy zespół mostów na rz. Księżance w Szczuczynie. Tę inwestycję doceniają mieszkańcy i kierowcy.
    W drugiej połowie marca 2011 r. GDDKiA wykonała barierki uliczne w ciągu ulicy Kilińskiego i Łomżyńskiej, czyli w pasie swojej drogi krajowej nr 61.
Barierki o nowoczesnym atrakcyjnym wyglądzie mają przysłużyć się bezpieczeństwu ruchu pieszych i zagwarantować mniej stresowy, a bardziej komfortowy przejazd kierowców przez teren zabudowany. Elementy wpływające na bezpieczeństwo ustawione są na skrzyżowaniach, przy szkole i przedszkolu, czyli w miejscach największego zagrożenia w ruchu ze względu na jego natężenie. Ich prosty design wpływa jednocześnie na podniesienie walorów estetycznych terenów zabudowanych. Są jednak tacy z użytkowników, którzy twierdzą, że barierki szpecą miasto. Inni uważają, że żyjemy już w takich czasach, że barierki są konieczne i trzeba się obowiązkowo do nich przyzwyczaić, bowiem one powoli, ale na stałe wpisują się we współczesną przestrzeń miejską.
    Barierki pełniące funkcje ochronne postawione są na koszt GDDKiA, o której wiadomo, że ona jako dobry gospodarz musi liczyć się z uzasadnionym wydawaniem każdej złotówki.
    W Szczuczynie wnikliwy obserwator zauważa, że sposób montażu barierek i wykończenie wokół nich rozkopanej nawierzchni na całym terenie, wygląda na wykonanie prac przez japońskiego robota, choć on wykonałby dużo lepiej. Te czynności można określić prosto, ktoś przywiózł barierki i ledwie wcisnął je w ziemię, pobiegł po pieniądze zgodne z wygranym, najtańszym przetargiem. Być może będzie jeszcze komisyjny odbiór, może ktoś zna się na tym lepiej, ale mieszkańców ta sytuacja boli, tym bardziej, że wykonawców już dawno nie ma. Kadry fotograficzne sprawiedliwie wyjaśniają: cementem zastąpiono płytkę, kładąc wokół słupków niechlujnie zaprawę naśladując krowy na łące. Przy każdym słupku zostawiono kretowiska, jak wulkany po kilku erupcjach. A krzywizna linii barierek zapewne celowo zademonstrowana tak, po przeczytaniu przez robotników, że w tym mieście jest ulica Krzywa. W konkluzji należy zapytać, kto cofa się do średniowiecza: zleceniodawca, wykonawca, czy Szczuczyn?
    Zresztą mieszkańcy cierpią nie tylko przez ten dobroduszny dar szpetnie wykonany, ale i inne. Od lat na portalu e-Grajewo.pl, pisano: o błędnym usytuowaniu skrzyżowania przy ul. Sportowej oraz braku tam chodników, brak koniecznych parkingów na ul. Kilińskiego przed zakładami, dziury na jezdni (jak w całym kraju), brak nowych drzew, nie planowanie robót kompleksowo, duże, bo do 14 cm fałdy powierzchni jezdni, przy-krawężnikowe zbiorniki wodne będące źródłem niszczenia wielu budynków, opadanie tynku, nadmierny hałas nocą, itp. Czy w takiej sytuacji Szczuczyn i nie tylko on ma chęć podziękować za barierki w dodatku po partacku wmontowane?
    Uważam, że należałoby w końcu rozwiać nieświadomość mieszkańców i wymusić na GDDKiA o wypisaniu na tablicach, że droga jest ich i za wszelkie cierpienia odpowiadają oni, a nie władze miasta. Zapewne Dyrekcja Generalna nie domyśla się, że od lat przez Waszą własność gubią autorytet wójtowie, burmistrzowie i starostowie. To oni cierpią za Waszą niewydolność, ponieważ najprostsza odpowiedź na ich pisma, jest – nie wykonamy tego, o co prosicie.
    Na początku każdej i tej prośby jest przypomnienie, szanowna Dyrekcjo – to jest nasze miasto, to jest nasza wieś i my tu mieszkamy na stałe, a nie czasowo jak Wasi robotnicy. To chyba jest bardzo jasne, co dalej robić należy. Jednak wcześniej trzeba zrobić porządek.
    Oddziałowe Punkty Informacji GDDKiA powinni wszystko wiedzieć i reagować wcześniej na jakikolwiek nietakt niż mieszkańcy.
    Nikt nie wymaga zobowiązań niemożliwych do wykonania, ale musicie znać również nasze priorytety, nie tylko swoje cele! Jeżeli wydawane są pieniądze, to musicie mieć pewność, że one czynią bezpieczeństwo, ale i nie mniej oczekiwaną estetykę.

    Uważam, że między mieszkańcami, a GDDKiA powinna być stała, harmonijna współpraca przez: uprzedzanie, wyjaśnianie, nanoszenie korekt w/g zasadnych potrzeb oddolnych i nie omijanie ich jak zła niechcianego. Warto też pamiętać, że nadmiar władzy w konsekwencji - bardzo szkodzi wszystkim.

   Zdjęcia i konsekwencje rozmów z mieszkańcami przedstawił: Stanisław Orłowski

czwartek, 28 października 2021

Ograniczenie wizyt w KP PSP w Grajewie

Komentarze (6)

Drogi Andrzeju jednak odniosę się do twej ostatniej wypowiedzi.Kodeks drogowy wcale nie musi być popierany znakami drogowymi-chociażby prawo pierwszeństwa przejazdu z prawej strony na skrzyżowaniu równorzędnym jeżeli nie ma znaków drogowych.(to tylko jeden z wielu przykładów między innymi odnoszący się do parkowania i postoju tirów jeżeli znaki nie mówią inaczej lub wogóle ich brak).Kierowcy tymbardziej zawodowi powinni kodeks znać i go przestrzegać i w tym przypadku koszty ustawienia znaków są zbędne .Ośmieszały by tylko niewiedze władzy i by tylko powielały to co jest napisane w kodeksie drogowym.Nie jesteśmy przedszkolakami aby to co napisane literami w elementarzu dla lepszego zrozumienia przekładać na obrazki.Odpowiadając na twoje pytanie-powiem tak;Bieda ma różne podłoża i nie koniecznie powodowana jest nieudacznictwem tym bardziej w obecnych czasach bezrobocia ,dotknęła również ludzi wykształconych i zaradnych.Co do utrwalania bałaganu społecznego, to nie możemy obciążać obecnego burmistrza,który dopiero co nastał i musi sprzątać bałagan pozostawiony przez poprzednika.Trzeba dać mu szanse porządzenia przez dwie kadencje (chociaż obecnie są małe szanse na pozyskanie środków z zewnątrz) a póżniej oceniać .Tak samo dotyczy się rady .Burmistrza udało nam się zmienić a rady w całości nie.Niektórzy radni pełnią tę funkcje już przez kilka kadencji.Pytanie jest dlaczego?Czyżby byli tacy dobrzy?Otóż nie, niektórzy z nas wybrali ich na ich prośbę ponieważ chodzili po domach jak żebracy i prosili o głosy ,a o innych sposobach przekonywania wyborców nie wspomne.Miejmy pretensje do siebie samych,że tak postępujemy nie bacząc na dobro miasta a miłe słówka kandydatów na radnych.Masz żal do wszystkich i o wszystko,a może jesteś tym Andrzejem uprzedniej władzy(tylko honorowym) nie wybranym na kolejną kadencje? Nieudacznikami rządzenia nazwał bym poprzednią władze ,która miała szanse na rozwój miasta lecz nie umiała jej wykorzystać.

Szczuczyniaku! w żadnym kraju prawo nie jest doskonałe, ustawodawca prawa zazwyczaj nie przewidzi każdej życiowej sytuacji, tak by mógł skonstruować bardziej doskonałe. To człowieka umysł powinien być doskonały w danej sytuacji!!!
W Polsce jest ruch prawo stronny i z tego wynika kto ma prawo pierwszeństwa przejazdu, wiedż nie należy oczekiwać znaku drogowego w takiej sytuacji.Natomiast znak "ZAKAZU" to już inna kwestia która wymaga uwidocznienia takiego znaku. Kodeks jest kodeksem ale oznakowanie "Zakazów" czy innych "Ograniczeń" nie ma nic wspólnego z tym że kierowca zawodowy powinien wiedzieć o zakazach których nie ma na ulicy. To brzmi tak ja Ty masz na imię Jacek? o czym ja naprawdę nie mam pojęcia że Ty jesteś Jackiem. Jeżeli istnieją w mieście informacje publiczne wówczas ten fakt świadczy o wysokiej kulturze i gospodarności gospodarza tego terenu. Dzisiejszy stan gospodarczy w Szczuczynie nie watpliwie ośmiesza całą władzę Szczuczyna. Dla tych co nie znają realiów Szczuczyńskich, nie ma znaczenia która władza ponosi winę za ten bałagan. Ja natomiast nie obciążam obecnego Burmistrza pod każdym względem. Nie odczytasz w żadnym moim zdaniu negatywnej opinni wobec nowego Burmistrza.Co chodzi o Radnych, nie widzę negatywnego związku jak któryś z nich pełni funkcję przez kilka lat, o ile pełni ją dobrze dla potrzeb miasta i mieszkańców. Taka osoba jest bardziej kompetentna i zaznajomiona we wszystkich aspektach danej potrzeby.Natomiast takie sytuacje o których Ty opisujesz, dla mnie szkoda czasu do dyskusji. Ja będąc na co dzień w Szczuczynie napewno zajrzał bym do tego tematu i wyciągnoł tego nieszczęsnego Radnego z Urzędu, o czym bylo już głośno o takiej sytuacji w Grajewie. Co chodzi o szanse ekonomiczną dla Szczuczyna? Szansa zawsze jest jak się wie od czego ma się rozpocząć, pod warunkiem że się umie wprowadzić nowe metody które będą regulować ekonomią?Pomijajmy fakt zdolności? byłego Burmistrza, teraz i obecy Burmistrz już ma trudności. Zapoznaj się z art. Problemy drogowe powiatu, na ile potrafisz pojąć? zagadnienie tego problemu, wówczas ja mogę na tym forum z Tobą dyskutować. Autor tego art. sprecyzował i wykazał nieudolność Polskiego systemu prawnego, który de fakto powinien być rozbity odgórnie i dalej w dół!!! Do przemian w procesach ekonomicznych w Polsce potrzebny jest kozaka wyszkolony na wzór Amerykańskiego systemu, taki co już w tym celu osiągnął sykces i to nie jeden!!! Ja tylko mogę podsunąć dobrą myśl, że w całym regionie Podlaskim być może ? bym wyłonił kilku młodych jak nowy Burmistrz do pracy w zespole, by nauczyć i wskazać im drogę do sukcesu.To muszą być twardzi nie poddani naciskom układu partyjnego. Co chodzi o biedę? nieudacznictwo to znaczy bieda, a bieda zrodzi nieudacznika, jak nieudacznik to bezmyślny, a jak bezmyślny to tępak który utrwala biedę i bezrobocie. Stawiasz tezę czy mam żal? tak ja mam jeden żal, że ładą dziewczynę w Szczuczynie pozostawiłem innym.Sztuką być zmysłowym nauczycielem ekonimii. Ja natomiast poważam ludzi co miękkim wackiem nie byli robieni!!! pozdrawiam i pytam jak masz na Imię???

Andrzeju z tego co wypisujesz to świadczy,że jesteś człowiekiem konfliktowym który za wszelką cenę chce udowodnić swoją racje i mieć swoje na wierzchu bez względu czy ją ma czy też nie.Porównałbym to do pieniactwa.Problemy drogowe powiatu zapewniam Cię,że //mogę pojąć//,Kozaków też zostawmy w spokoju i niech spoczywają w spokoju świętej pamięci a wzornictwo amerykańskie nam niepotrzebne,bo mały brak prądu i niedostępność komputerów paraliżuje ten kraj.Ameryka stoi na ludziach wykształconych z innych krajów,także polakach.Poziom twój ma wiele do życzenia a wulgaryzm literacki to pokazuje,Dlatego też niebęndę dłużej z tobą dyskutował na tym forum.

Przede wszystkim Ty nie potrafisz dyskutować bo nie masz o czym!!! Wychowałeś się w głupocie i nadal żyjesz w ciemnocie. Twoje zapewnienia nie mają żadnego znaczenia a jedynie bezmyślne głupoty!!! Co chodzi o temat Ameryki, nie podnoś głosu gdyż będzie go trzeba porównać do głosu schorowanego psychiatrycznie. Jesteś wyjątkowo nierozgarnięty .

twoja wypowiedż dobitnie potwierdza jakim jesteś człowiekiem nie masz za grosz szacunku dla innych i ciągle lubisz obrażać.Twoje obrażanie innych daje podstawe dla ciebie do dalszej twej oceny osobowości.Sugerowaną opinie o innych zostaw dla siebie . .

Czytając wypowiedz Szczuczyniaka to jakbym słuchal obecnego burmistrza. Dużo słów mało treści.

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.