Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 15501 wyświetleń

Antoni Dudziński - Grajewo

Nominowany do tytułu "Człowieka Roku 2011 Powiatu Grajewskiego" w plebiscycie organizowanym przez Portal e-Grajewo.pl


Antoni Dudziński ur. 7.09.1947 r. w Łomży. Absolwent technologii drewna na Politechnice Warszawskiej. W latach 1974-1977 pracował w Zakładzie Doświadczalnym Przemysłu Drzewnego w Czarnej Wodzie, następnie od 1977 r. w ZPW w Grajewie i OSM Grajewo. Od 1988 r. właściciel i prezes firmy "Eko-Dom" Sp. z o.o. w Grajewie zajmującej się technologiami ochrony środowiska. Żonaty, 4 pełnoletnich już dzieci.

Pan Antoni Dudziński bardzo aktywnie angażuje się w działalność społeczną na rzecz miasta i regionu. Jako prezes (obecnie członek zarządu) prywatnej firmy "Eko-Dom" oraz społecznie prezes Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK i instruktor Hufca "Biebrzańskiego" ZHP w Grajewie szczególnie dużo wysiłku wkłada we współpracę z organizacjami kombatanckimi i młodzieżą.To dzięki jego inicjatywie działające na terenie miasta Grajewo i powiatu grajewskiego organizacje kombatanckie w roku 2002 zorganizowały się w Środowiskowej Radzie Kombatantów i Osób Represjonowanych w Grajewie. Od tej pory wspólnie organizują obchody rocznicowe uroczystości patriotycznych i dbają o kultywowanie związanych z nimi tradycji, mogąc przy tym zawsze liczyć na wsparcie duchowe i niejednokrotnie materialne Pana Dudzińskiego. Był współfundatorem sztandarów Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników - Koło w Grajewie oraz Związku Sybiraków - Koło w Grajewie, jak tak-że tablic pamiątkowych i pomników, m.in.: Pomnika Niepodległości w Grajewie, pomnika poświęconego poległym w bitwie 9 PSK AK k/leśniczówki Grzędy, tablicy poświęconej żołnierzom 9 psk na budynku kasyna oficerskiego na terenie koszar 9 psk w Grajewie, tablic poświęconych poszczególnym związkom kombatanckim (Związek Sybiraków, Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związek Inwalidów Wojennych) w przedsionku kościoła pw. MBNP w Grajewie oraz pomnika ZRPŻG na cmentarzu komunalnym.Szczególnie bliskie są mu tradycje i barwa 9 psk. To właśnie Pan Antoni Dudziński był inicjatorem powstania w roku 2001 Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK w Grajewie. Towarzystwo prowadzi wielokierunkowe działania mające na celu popularyzację barwy i tradycji 9 psk oraz zachowanie dla potomnych historii regionu, ze szczególnym uwzględnieniem działalności niepodległościowej jego mieszkańców. Działalność ta jest wielopłaszczyznowa. Był m.in. inicjatorem nadania Zespołowi Szkół nr 2 w Grajewie imienia 9 Pułku Strzelców Konnych (2000 r.) oraz przyjęcia przez 2 batalion zmechanizowany 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej tradycji 9 psk i 9 psk AK. Był fundatorem kopii sztandaru 9 psk dla Klubu Byłych Żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK w Grajewie oraz 2 bzmech. 15 GBZmech w Giżycku. Jest także promotorem działań powstałej w strukturze Towarzystwa Grupy Rekonstrukcji Historycznej w barwach 9 psk.

Antoni Dudziński bezpośrednio angażuje się w organizację uroczystości patriotycznych na terenie miasta i powiatu. Sztandarowymi imprezami w tym zakresie organizowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK przy współpracy z władzami samorządowymi są: czerwcowe obchody "Święta Pułkowego 9 PSK" w Grajewie oraz wrześniowe obchody rocznicowe bitwy partyzanckiej 9 psk AK na Czerwonym Bagnie. Jego prospołeczna postawa nie ogranicza się do organizacji kombatanckich, lecz także kieruje się ku młodzieży. Pan Dudziński jest bowiem od lat 70-tych instruktorem ZHP (obecnie również członkiem władz miejscowej Komendy Hufca), także bardzo ściśle współpracuje z miejscową jednostką ZS "Strzelec" OSW. Członkowie tych organizacji zawsze mogą liczyć na jego wsparcie i twórczą inicjatywę. Rokrocznie wspiera także organizację: Rajdu Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej na trasie Grajewo - Bogusze - Kosówka, Rajdu Partyzanckiego z okazji bitwy partyzanckiej na Grzędach w 1944 r., Święta Patrona Szkoły w ZS nr 2 im. 9 PSK w Grajewie i Szkole Podstawowej im. por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie.

Również z jego inicjatywy powstał kwartalnik "Grajewskie Zeszyty Historyczne - Zapis", który ukazywał się w latach 2000-2007. Zarówno prowadzone przez niego Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK jak i prywatna firma "Eko-Dom" Sp. z o.o. zajmują się także wydawaniem i promowaniem książek poświęconych historii. Wśród nich można wyróżnić te poświęcone historii lokalnej: seria "Wspomnienia grajewian" (dotychczas 6 tomów), "Grajewskie nekropolie", "Harcerstwo grajewskie 1919-1945", "9. pułk strzelców konnych 1921-1939" oraz publikacje ogólno historyczne m.in. "W gościnie u  "polskiego" Maharadży", "Bez dzieciństwa", "Ułani Jazłowieccy", "Oddziały kawalerii II Rzeczpospolitej", "Kawaleria w Poznaniu", "Kawaleryjskie boje", "Konne Mistrzostwa Wojska Polskiego w II Rzeczpospolitej", "Sztandary kawalerii polskiej II RP".

Osoba Pana Antoniego w każdym z podejmowanych przedsięwzięć pełni rolę czynnika integrującego. O jego wszechstronnym zainteresowaniu sprawami lokalnego środowiska i działaniami na rzecz tzw. "Małej Ojczyzny", szczególnie w zakresie szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego, jak również promocji obronności świadczy szereg otrzymanych na przestrzeni lat wyróżnień i odznak związkowych.






Komentarze (1)

Mam przyjemnośc od wielu lat współpracować z Panem Antonim Dudzińskim i cieszę się, że na swojej drodze spotkałam właśnie JEGO. Artykuł opisuje długą listę przedsięwzięć, których był autorem lub współautorem, ale najważniejsze jest to , że ZAWSZE można na NIEGO liczyć w małych i dużych sprawach. Mój głos oddaję na Pana Antoniego Dudzińskiego

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.