Każdy, komu zależy na efektywnym przyroście masy mięśniowej, powinien do swojej diety wprowadzić suplementację, ponieważ nawet zbilansowana dieta nie zagwarantuje dostarczenia naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników. Szczególnie wtedy, jeśli zależy nam na tych wpływających na rozbudowę tkanki mięśniowej. Na jakie preparaty powinniśmy zwrócić uwagę i co najefektywniej (i zdrowo) pomoże nam w osiągnięciu celu?
Ogólnie aminokwasy można podzielić na egzogenne i endogenne. Aminokwasy endogenne to takie aminokwasy, które powstają samodzielnie w naszym organizmie, jak seryna, glutamina, cytrulina, tyrozyna, cysteina, GABA (kwas gamma-aminomasłowy), glicyna. Ich przeciwieństwem są aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, należy je przyswajać z zewnątrz. Do nich należą aminokwasy EAA i aminokwasy BCAA, takie jak: fenyloalanina, treonina, walina, izoleucyna, leucyna, tryptofan. Ponieważ te aminokwasy nie mogą być wyprodukowane przez organizm, muszą być suplementowane. Dlatego czynni sportowcy to właśnie po nie sięgają w różnych preparatach. Czym się różnią i na co mają wpływ?
Jak wspomnieliśmy, aminokwasy EAA (z j. ang. Essential Amino Acid) należą do aminokwasów egzogennych. Są niezbędne w procesie hipertrofii mięśniowej (powiększenia objętości włókien mięśniowych) Polecane są głównie w celu uzupełnienia diety o pełnowartościowe aminokwasy tam, gdzie aminokwasów (a więc produktów białkowych) brakuje. Szczególne chętnie sięgają po nie weganie i wegetarianie, którzy nie spożywają białek pochodzenia zwierzęcego, a jedynie roślinne. Niestety białka pochodzenia roślinnego nie posiadają wszystkich aminokwasów, tym samym dieta wegańska i wegetariańska utrudnia prawidłową regenerację po treningu. Tym osobom zalecane są odżywki z aminokwasami EAA. Także wtedy gdy spożywasz pełnowartościowe produkty białkowe, możesz potrzebować suplementacji w czasie treningu.
Aminokwasy BCAA to aminokwasy cechujące się rozgałęzionym łańcuchem bocznym alifatycznym (mówi się też o aminokwasach rozgałęzionych BCAA). Ich główną rolą jest działanie antykataboliczne, czyli zabezpieczenie mięśni przed katabolizmem. Dzięki odpowiedniej ilości tych aminokwasów w organizmie, organizm czerpie energię z komórek tłuszczowych, a nie z rezerw mięśniowych. BCAA umożliwia też szybszą regenerację po treningu i zmniejsza uczucie zmęczenia. Zalecane jest głównie osobom, które często i intensywnie trenują.
Warto wiedzieć, że odżywki z aminokwasami są całkowicie bezpieczne. Ich zaletą jest też szybkie wchłanianie, co odróżnia je od odżywek białkowych.
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)