Warto przeczytać

Altany ogrodowe - różnorodność stylów i materiałów

Altany ogrodowe są miejscem odpoczynku w ogrodzie, to w nich szukamy cienia i relaksu podczas długich letnich dni. Konstrukcje te są jednocześnie wyrazem naszego stylu i ozdobą przydomowej przestrzeni. Tradycyjne drewniane, eleganckie metalowe, a może nowoczesne poliwęglanowe? Wybór jest ogromny, a każda z tych konstrukcji ma swoje wady i zalety. Jaki typ altany wybrać?


Czym kierować się podczas wyboru altany ogrodowej?

Altana służy najczęściej jako miejsce spotkań towarzyskich, zapewniając cień, komfort i prywatność, w zależności od potrzeb może też być niewielką samotnią, a nawet schowkiem na narzędzia. Rozważając, jaki typ altany sprawdzi się najlepiej w naszym ogrodzie, trzeba uwzględnić wiele różnych kwestii.

  • ilość miejsca w ogrodzie - przestrzeń, którą można przeznaczyć na altanę, wpływa na wybór typu konstrukcji
  • przeznaczenie altany - wielkość i typ naszej oazy spokoju powinny zależeć w dużej mierze od tego, do czego na co dzień będziemy jej używać, nie powinna być ani za mała, ani za duża
  • koszty - ceny poszczególnych typów altan znacznie się różnią, dlatego przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować posiadany budżet
  • styl domu i ogrodu - altana musi pasować do ogólnej stylistyki przestrzeni, dzięki temu całość będzie prezentowała się spójnie i harmonijnie
  • konstrukcja altany - oprócz wielkości i materiałów możemy też decydować o kształcie, a także wybrać altanę otwartą lub zamkniętą


Materiały altan ogrodowych

Altany ogrodowe wykonuje się z wielu różnych materiałów, a wybór zależy od preferencji estetycznych, budżetu i warunków atmosferycznych, w których będzie stała konstrukcja. Wciąż najczęściej wybierane są posiadające wiele zalet tradycyjne altany drewniane, jednak wzrasta również popularność nowoczesnych konstrukcji z poliwęglanu. Swoich wielbicieli mają również stylowe altany metalowe. Warto przejrzeć bogatą ofertę różnego typu altan ogrodowych na stronie palram.pl , by zobaczyć, jak bardzo konstrukcje te różnią się wyglądem i dokonać najlepszego wyboru.


Drewniane altany ogrodowe - klasyka i prostota

Największą popularnością cieszą się altany drewniane. Do ich największych zalet należy naturalne piękno, które cenią wielbiciele prostoty. Drewno wyróżnia się przytulnością, nadając całemu ogrodowi ciepły i przyjazny klimat. Tego typu konstrukcje dostępne są w wielu różnych kształtach i wielkościach, dlatego sprawdzą się właściwie w każdym ogrodzie. Dodatkowo  łatwo dostosować je do swoich potrzeb, montując półeczki lub haczyki na narzędzia.

Niestety materiał ten nie jest pozbawiony wad. Najważniejsza z nich to konieczność regularnej impregnacji i konserwacji, żeby zabezpieczyć drewno przed warunkami atmosferycznymi i szkodnikami, które mogłyby je zniszczyć. Drewno może zgnić lub ulec deformacji, która jest naturalną reakcją na wilgoć i zmienne temperatury.


Eleganckie metalowe altany

Metal jest dużo bardziej wytrzymałym materiałem, dlatego wykonane z niego altany ogrodowe cieszą się popularnością wśród osób szukających przede wszystkim trwałości. Wyróżniają się też ciekawym, bardziej nowoczesnym wyglądem, który znakomicie pasuje do eleganckich ogrodów. Cena takich konstrukcji jest stosunkowo wysoka, jednak w pewnym stopniu rekompensuje to brak konieczności konserwacji i łatwość montażu - poradzi sobie z nim nawet średnio uzdolniona technicznie osoba. Największą wadą altan ogrodowych z metalu jest nagrzewanie się tego materiału na słońcu, dlatego najlepiej sprawdzają się, gdy są ustawione w zacienionym miejscu.


Altany ogrodowe poliwęglanowe - nowoczesność w każdym calu

Najdroższe, lecz najtrwalsze - altany ogrodowe poliwęglanowe coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. Materiał ten jest uważany za niemal niezniszczalny: nie wymaga konserwacji, jest odporny na temperaturę, wilgoć i promieniowanie UV, nie ulega korozji ani gniciu, jest przy tym bardzo lekki. Właściwie jedyne wady altan z poliwęglanu to wysoka cena i nowoczesny wygląd, który nie będzie pasował do każdego domu i ogrodu.

Jaką altanę ogrodową wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Decyzja zależy od tego, jaki typ konstrukcji pasuje do ogrodu, co najbardziej nam się podoba oraz od budżetu.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.