Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 9813 wyświetleń

Ale drogie ... jaja

Niedawno głośno było o wzroście cen masła, w niektórych marketach za kostkę płaciliśmy nawet 9 zł. Dziś przerażają nas ceny jajek, widoczne są także ich braki w sklepach.

Z tymi cenami to jakieś szaleństwo. Kto to słyszał żeby za 10 małych jajek płacić prawie 7 zł? To rozbój w biały dzień! – słychać przy kasie w jednym z grajewskich sklepów. Jeszcze drożej było w piątek (17.11.) na targowisku miejskim. Za jedno jajko od "szczęśliwej" kury sprzedawcy żądali od 1 zł. W ciągu ostatnich kilku lat jaja nie były tak drogie.

Co spowodowało podwyżki?

Ministerstwo Rolnictwa wydało w tej sprawie komunikat. Tłumaczy, że wysokie ceny jaj wynikają z tego, że w ostatnich dwóch latach ich ceny zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej ...były niskie i bardzo niska była też opłacalność ich produkcji, to znów spowodowało zmniejszenie ich podaży. Dodatkowo wpływ na cenę miały zawirowania na unijnym rynku. Do drastycznego wzrostu przyczyniły się doniesienia o wykryciu w jajach m.in. w Niemczech, Belgii i Holandii środka owadobójczego - fipronilu. Problem potęguje także wykryty we Włoszech wirus ptasiej grypy. Wymienione zdarzenia spowodowały konieczność likwidacji wielu stad kur niosek, to przełożyło się na zmniejszenie liczby jaj dostępnych na rynku wspólnotowym i automatycznie wzrost cen.

Ceny jajek już przerażają konsumentów, a to dopiero początek podwyżek. Eksperci prognozują, że najdrożej będzie w grudniu. Umacniać je będzie wzmożony przedświąteczny popyt. Przy takich cenach jajek i masła świąteczne wypieki mogą okazać się produktem luksusowym :(

 
/e/
 

wtorek, 21 marca 2023

Kondolencje

Komentarze (12)

bo żeby dać komuś 500zł innemu trzeba zabrać 800zł w naturze nic nie ginie. Wszystko podrożeje. Cena raz podniesiona już do stanu poprzedniego nie wróci

A kto komu broni kup se pare kurek i chowaj bedzies miał swoje jajka od własnej kurki . A przy okazji kup krowę to bedziesz miał mleko i masło sam se zrobisz !!!!!! Bedziesz wiedział jakie są koszta i ńie będziecie narzekać ze są drogie jaja i inne produkty . Nie ma to jak swoje . Pozdro ....

Ty rolnik jak taki mądry,to nie wyciągaj łap po dotacje ..przecież to nie Twoje

Dla narzekających na ceny jaj i nabiału proponuję założyć własny biznes hodowli niosek i krów. Szybko się wzbogacicie przy takich cenach. Powodzenia.

Maślana. Jak nie będzie dopłat to spoko dla nas. Ale te jajko będzie wtedy 10zł kosztować mięsko świnki po 20 za nogę kurczak po 20 a o maśle to zapomnij. A na chlebek powrócił by znak Krzyża. ''Do kraju tego gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie. Tęskno mi Panie."

do maślana. nie rozumiem czemu mioastowych tak te doplaty strasznie kolą w oczy. tylko nie pomyslisz ile jest wydatkow io takie doplaty wedruja np od razu na nawozy i po doplatach nie ma sladu. a ze istnieja oszuści jak w kazdej branzy i postepuja nieprawidlowo bo nic nie robia a biora sobie doplaty ktore naleza sie dzierżawcy to juz inna kwestia wiec moze nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka

Ja mam18 kur i nie mam problemu . Kury chodzą luzem ,mają dużo zielonej trawki i swojego zboża .Jajeczka sa zdrowe i smaczne .Na wsi mało kto chowa kury ,uważam że to lenistwo

Jeśli na wsi jest tak dobrze to dla czego ludzie uciekają ze wsi do miasta .Nie zazdroście rolnikom ,mam brata na wsi ,on nie ma świąt ,wolnych sobót ,plony zależą od pogody ,dziki,gęsi i żurawie robią wiele szkód.Nie zazdroście tylko przychoźcie na wieś

wzrost cen jaj i mleka wynika za zwiększonej sprzedaży na zachód i chin, w Wielkiej Brytanii padło wiele firm w ostatnim czasie, spowodowane to było chorobami drobiu, a wiadomo tam ceny żywności wyższe i tam idą nasze produkty, w związku z tym u nas też musiało podrożeć, to zwykła ekonomia i swobodny przepływ towarów.

Miastowy to myśli ze wszystko jest za darmo. Że produkcja żywności nas nic nie kosztuje. Że tylko on pracuje. A gdyby nie my rolnicy to nie miał by co jeść. A my też musimy coś jeść. , utrzymać rodziny. A to że coś się dzieję nie tak to nie nasza wina. Np mleczarnia ustala se cenę za masło nie my. Więc nie do nas te pretensje.

Aha i jeszcze jedno my rolnicy (dumna jestem ze jestem rolniczka )nie mamy wolnych dni, nie możemy wyjechać na urlop a wrecz przecwinie chcemy i lubimy to co robimy cały czas mamy obowiazki i pilnujemy zwierząt. Niedziela czy święto to jest nasz obowiązek. Bo inaczej ty Miesciuchu nie miał byś co jeść w Boże Narodzenie czy chociażby zwykly poniedziałek.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.