wtorek, 19 marca 2024

Wiadomości

Akcja Studiuj z UwB zawita do Grajewa

Przed nami kolejne spotkanie z uczniami szkół ponadpodstawowych w ramach akcji „Studiuj z UwB”. Tym razem wykładowcy i pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku odwiedzą I LO im. Mikołaja Kopernika w Grajewie.  

W środę, 7 grudnia, z młodzieżą spotkają się przedstawiciele Wydziału Fizyki, Instytutu Zarządzania, Wydziału Biologii, Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji, Biura Karier UwB, Centrum Popularyzacji Nauki oraz Działu Promocji. 


Dr Krzysztof Gawryluk z Wydziału Fizyki opowie o grach komputerowych i robotach, ale …w ujęciu interdyscyplinarnym. Jak tworzy się gry? Czy wystarczy znajomość informatyki? A może potrzebna jest też wiedza z zakresu matematyki lub fizyki? 


Dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii UwB odkryje tajemnice ludzkiego mózgu. Opowie o tym, w jaki sposób mózg przetwarza informacje, jakie są rodzaje pamięci i co należy usprawnić w procesie uczenia się, by stał się on jednocześnie przyjemny i efektywny. 

 


Mgr Aleksandra Kopko z Instytutu Zarządzania przeprowadzi warsztat dotyczący kontroli jakości, w którym produktem kontrolnym będzie …czekolada. Marcelina Wojno z Biura Karier zaprosi uczestników do świata kreatywności w czasie warsztatu „Wyginaj śmiało umysł”.

 


Spotkanie z uczniami w Grajewie będzie również okazją, by bliżej poznać największą podlaską uczelnię, jaką jest Uniwersytet w Białymstoku. Przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji opowiedzą, co można studiować na UwB, jak wygląda proces rekrutacji, gdzie studenci mogą realizować swoje zainteresowania i pasje.

 


Akcję koordynuje i do współpracy kolejne szkoły zaprasza Centrum Popularyzacji Nauki UwB.

 

 

 

Studiuj z UwB! I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie 7.12.2022 r., godz. 9:50 – 12:50

I BLOK

9:50-11:10 – Wydział Biologii – dr Marek Bartoszewicz – wykład "Ludzki mózg – (nie)doskonały komputer"
Wykład pokazuje sposób, w jaki ludzki mózg przetwarza informację, opowiada o rodzajach pamięci, pokazuje różne sposoby postrzegania rzeczywistości (odwołując się do potrzeb osób neuroodmiennych, np. z zespołem Aspergera) oraz podpowiada, co należy usprawnić w procesie uczenia się, by stał się on jednocześnie przyjemny i efektywny. 

11:10-11:30 – Prezentacja zasad rekrutacji i odpowiedzi na pytania (Uniwersyteckie Centrum Rekrutacji)

II BLOK

9:50-10:15 – Prezentacja zasad rekrutacji i odpowiedzi na pytania (Uniwersyteckie Centrum Rekrutacji)

10:15-11:30 – Wydział Fizyki - dr Krzysztof Gawryluk – wykład „Fizyka gier komputerowych i robotów”

Gry komputerowe nas otaczają – spotykamy je na telefonach komórkowych, w przeglądarce internetowej, konsolach czy też na komputerach stacjonarnych. Ale jak się je tworzy? Czy wystarczy znajomość informatyki? A może potrzebna jest też wiedza z zakresu matematyki lub fizyki? Programowanie robotów to nie samo programowanie, ale umiejętność wykorzystania zagadnień 
z elektroniki - ponownie trafiamy na tematy z fizyki. Podczas spotkania omówione będzie łączenie informatyki z fizyką i przedstawione zostaną prace gier komputerowych i robotów, stworzonych przez studentów.

WARSZTATY:

9:50-11:10 oraz 11:30-12:50  Marcelina Wojno (Biuro Karier) „Wyginaj śmiało umysł - sztuka kreatywnego myślenia” 

Wyginam śmiało umysł – to hasło przewodnie zajęć kreatywnych. Uczestnicy będą pobudzać u siebie kreatywne myślenie. Dlaczego warto czasem porzucić myślenie jednotorowe i schematyczne? 
A w czym pomaga kreatywność na co dzień? Przede wszystkim w zapamiętywaniu, w uczeniu się, 
w rozwiązywaniu problemów. Podstawą kreatywności jest korzystanie z zasobów naszej wyobraźni 
i zarazem przekraczanie jej granic. Ta umiejętność jest bardzo ceniona na rynku pracy, w pracy zespołowej. Jak powiedział kiedyś Albert Einstein, który może posłużyć tutaj jako doskonały przykład: ”Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi.” To właśnie jest motto zajęć kreatywnych.

9:50-11:10 oraz 11:30-12:50 mgr Aleksandra Kopko (Instytut Zarządzania) „Kontrola jakości… czekolady!”   

Kontrola jest jedną z czterech podstawowych funkcji zarządzania. Jest istotnym elementem, ponieważ pozwala nam sprawdzić czy udało się osiągnąć wszystkie założenia, np. dotyczące jakości produktów. Podczas warsztatu będzie można poznać jeden z możliwych sposobów dokonywania kontroli jakości, a mianowicie kontrolę punktową. Połączymy przyjemne z pożytecznym, gdyż wiedzę będzie można zdobywać porównując ze sobą różne marki czekolad. 

 

 

poniedziałek, 18 marca 2024

Sytuacja seniorów w powiecie grajewskim

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.