sobota, 28 maja 2022

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 10320 wyświetleń

Afrykański pomór świń

ASF – zmniejszenie ograniczeń. Uwolniony zostaje handel tucznikami na większej części Podlasia

 

W trakcie negocjacji z Komisją Europejską została zmniejszona strefa z ograniczeniami związanymi z wystąpieniem przypadków ASF u dzika i ognisk ASF. Zmiany pozwolą na sprzedaż tuczników do ubojni z terenów do tej pory objętych ograniczeniami. Decyzja dotyczy około 10 tysięcy gospodarstw, w których utrzymywane są świnie. Uwolniony zostaje handel tucznikami na większej części Podlasia, prawie na całym Mazowszu i Lubelszczyźnie.

W życie weszło rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 października 2016 r., które uchyla rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, nastąpiły znaczne ułatwienia w sprzedaży świń w następujących powiatach:

-woj. lubelskie: bialski

-woj. mazowieckie: ostrołęcki, ostrowski, sokołowski, siedlecki, łosicki

-woj. podlaskie: grajewski, moniecki, łomżyński, wysokomazowiecki, bielski, siemiatycki, hajnowski, białostocki oraz augustowski (przeniesienie gm. Lipsk do strefy ochronnej)

W ww. powiatach znów obowiązywać będą wymogi opisane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, a także, na części  z nich, restrykcje opisane w rozporządzeniach właściwych miejscowo wojewodów/powiatowych lekarzy weterynarii.

Aktualna mapa:
 

Komentarze (1)

Kiedyś czerwoni ograniczenia stawiali dziś niebiescy.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.