czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 33 komentarzy
  • 10317 wyświetleń

Pierwszy miejski sad

Za kilka lat mieszkańcy Grajewa będą mogli zerwać jabłka papierówki, gruszki, śliwki, wiśnie, a także porzeczki, agrest czy pigwę z nowo posadzonych drzewek i krzewów owocowych. Miejski sad powstał w okolicy Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka (od strony ul. Ekologicznej) oraz w rejonie bloków przy ul. Targowej.

Celem realizowanego przedsięwzięcia jest stworzenie ogólnodostępnego miejsca promującego dawniej uprawiane i często już zapomniane odmiany drzew i krzewów owocowych. Wiele z nich daje możliwość spróbowania smaku niespotykanych obecnie na rynku owoców i być może wielu mieszkańców zachęci do ich uprawy. 

Jabłoń papierówka
Jabłoń malinówka
Wiśnia lutówka
Grusza konfekcyjna
Śliwa węgierka zwykła
Grusza konfekcyjna niskopienna
Jabłoń niskopienna antonówka
Wiśnia niskopienna
Śliwa niskopienna
Porzeczka biała, czarna, czerwona
Aronia
Agrest
Pigwowiec

Miasto Grajewo zleciło wykonanie projektu Centrum Integracji Społecznej z siedzibą w Grajewie. Pieczę nad posadzonymi drzewami i krzewami sprawować będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie w ramach realizacji przyrodniczego projektu edukacyjnego.

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (33)

Pomysł bardzo dobry tylko czy ktoś to poszanuje, wandalizm gałęzie łamane itp. Ktoś zada pytanie dlaczego taka wizja? Widać po parku solidarności plac zabaw dla dzieci: śmieci, butelki, i różne tego typu

Piękny pomysł tylko niestety muszę zgodzić się z osobą, która wypowiadała się przede mną. Szkoda, ze pod względem poszanowania przyrody nie mamy mentalności Szwedów czy Norwegów.

Jabłek to pewnie i tak z tego nie będzie .Wywalona kasa w błoto. Ludzie teraz są inne bardzo waźne wydatki .

Użytkownik.Miałem zamiar to samo napisać co Ty.Grajewo i ten wandalizm.Super pomysł tylko nie w tym mieście.

Pomysł dobry ale lokalizacja zupełnie nieodpowiednia....przy jezdni nie sadzi się krzewów i drzew owocowych przeznaczonych do spożycia. Na owocach będą osadzały się metale ciężkie ze spalin samochodów przejeżdżających ul. Ekologiczną.

Większość terenów komunalnych w powojennym Grajewie obsadzono drzewami i krzewami owocowymi. Ostatnie sztuki śliwy ałyczy (mirabelki) jeszcze gdzieniegdzie się uchowały. I jakoś nikt tego nie niszczył. A ile przetworów ludzie z tego dobra wspólnego robili.

Wspaniały pomysł! Tylko nie w Grajewie... Przecież to wszystko zaraz będzie zniszczone. Szkoda pracy i pieniędzy. Cokolwiek by nie powstało w naszym "mieście" zaraz jest zdewastowane. Teraz dzieci się nie wychowuje tylko "chowa". One potem jeden przed drugim popisują się głupotą i chamstwem. Szkoda :(

Bardzo dobra lokalizacja. Piękny widok dla kierowców korzystających z obwodnicy która jest w trakcie budowy. W przyszłości wspaniały przykład dla dzieci szkolnych z których sadów nie powinno się zrywać owoców.

wydaje mi się że na pierwszym zdjęciu są brzozy. co na nich wyrośnie?

O jejku pomysł super oby ludzie poszanowali

Za darmo to będą rwać nawet jabłonkę z korzeniami.Następne pieniądze wyrzucone w błoto.Czy nie ma ważniejszych potrzeb.....

Lepiej iglaki i drzewa liściaste posadzić, trawę posiać. Do jesieni tych posadzonych drzew nie będzie

Za darmo to będą rwać nawet jabłonkę z korzeniami.Następne pieniądze wyrzucone w błoto.Czy nie ma ważniejszych potrzeb.....

SUPER! Sad już mamy, a dworzec PKP to przy okazji oddamy do użytku.

Do Ona: masz rację, przy drogach jabłonki to niezbyt dobry pomysł ale jest jeszcze jeden minus - wyziewy z 2 oczyszczalni ścieków. Myślicie, że te jabłka będą pachnące? No może i tak, przekonamy się.

Bardzo dużo pisze się o rozwoju naszego miasta. No i jest, MAMY TO!! Gruszek na ........... już nam nie zabraknie.

Sad bez właściciela i nadzorcy nie doczeka nawet pierwszych owoców. /

To teraz jakiegoś ratownika tam musimy posadzić .Ktoś musi tego pilnować

Chciałbym to zobaczyć jak uczniowie będą dogladac i dbać o te drzewka A nie ktoś inny za nich:)

Dlaczego w sadzie brakuje WIERZB, na których by rosły GRUSZKI?

Poroniony pomysł. Kto o zdrowych zmysłach tworzy sad przy ruchliwej ulicy / Ekologiczna taka będzie /. Kto będzie dokonywał kilku oprysków drzewek w ciągu roku.

Śliwki robaczywki. Proponuję zająć się czymś konkretnym, czymś co zrobi różnicę i zasłuży na pochwalenie.

Ciekaw jestem tych owoców zebranych na jesieni za dwa lata. Skromny ten sadek i przy autostradzie, no może pół słoika marmolady z tego będzie, zdecydowanie za mało na ciasto.

Jak pięknieje nasze miasto. Muzeum mleka mamy, a teraz jeszcze ten sad doszedł. Nigdy stąd nie wyjadę i kropka.

Już to widzę jak miasto zleca "fachowe" przycinanie na wiosnę. To nie topole, te drzewa nie przeżyją tego

Zacznijcie wierzyć w ludzi. Trzeba dzieciom najpierw pokazać jak szanować zieleń. Drzewka owocowe super pomysł ptaki również będę miały swoja ucztę

Ludzie tyle w Was jadu. Najlepiej niech nic się nie dzieje. A najlepsze to że pierwsi tam polecicie po darmowe owoce. . Wstyd. To źle to źle. Jak Ci tak żle to startuj na burmistrza I pokaż co potrafisz. Chyba że kompetencje za małe a wystarczające by anonimowo hejtować

Jakie z was marudy ,wiecznie niezadowoleni. Idąc wasza myślą nigdy nic by nie powstało, bo przecież zaraz zostanie zniszczone.

Jak się boisz , że zniszczą, to dyżuruj i pilnuj. Ja będę obserwował z balkonu.

Kolejna Strategiczna Realizacja. KOMPOTU NAGOTUJEMY.

Ta decyzja o sadziepewnie wg zasady -Chłop śpi, a mu rośnie, ale to tak nie działa, samo urośnie tylko zielsko i dziczki. Może jednak bliska szkoła i młodzież w czynie społecznym będzie o to dbała , bo sama idea fajna. Tylko ktoś musi się tym zająć, niestety

Grajewianka może pomysładowczyni zdoła porwać wolontariuszy?W co wątpię. Dobrze byłoby poczytać o sadach miejskich w innych miastach,które powstały. Pomysł ściągnięty tylko pomysładowczyni nie doczytała jaki jest koniec sadów miejskich. Ale będziemy się przyglądać z czyich pieniedzy płacimy za fanaberie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.