Przmoc wobec dzieci może przybierac rózne formy. Mogą to być kary cielesne, zadawanie cierpień psychicznych, wykorzystywanie seksualne, zaniedybywanie i inne formy poniżania dziecka. Sprawcami przemocy wobec dzieci są często bliskie im osoby, także rodzice. Przemoc wobec dzieci nie jest powiązana ze statusem społecznym czy materialnym rodziny, może zdarzyć się w każdym środowisku!
Zdolność rozpoznawania symptomów świadczących o stosowaniu przemocy wobec dzieci jest konieczna aby móc pomóc a co najważniejsze ochronić dziecko przed krzywdą.
Reaguj jeśli dziecko ma widoczne obrażenia ciała, a podawane przez niego wyjasnienia wydają sie nieprawdopodobne, boi się rodzica lub opiekuna, nie zostają zaspokajanie podstawowae potrzeby materialne i emocjonalne dziecka, jest poniżane, upokarzane i ośmieszane.
Policja jest jednym z partnerów działających na rzecz realizacji zadań wynikających z ogólnopolskiej kampanii “Kocham. Reaguję”. Kampania jest kontynuacją działań informacyjno – edukacyjnych na rzecz rzeciwdziałania przemocy w rodzinie pn. “Kocham. Nie biję.” Jej cele są równiez zbieżne z celami poprzedniej akcji, a formuła w dalszym ciągu opiera się na spotach informacyjnych, które emitowane są w stacjach telewizyjnych i radiowych.
Celem kampanii „Kocham. Reaguję” jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i ograniczenia jej skutków m. in. poprzez podnoszenie wiedzy i wrażliwości społecznej na temat tego zjawiska. Jej adresatami są dzieci i dosrośli – osoby doznające przemocy, stosujące przemoc, przedstawiciele instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.
Jeżeli w Twoim otoczeniu jest dziecko, które potrzebuje pomocy
- zadzwoń na infolinię 0 801 109 801
- poinformuj dzieci o bezpłatnym numerze Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
Nie bądź obojętny wobec przemocy ! Dobro dziecka zależy także od Ciebie !
mł. asp. Joanna Kiluk
Komentarze (0)