Ból gardła to jeden z najczęstszych objawów infekcji wirusowej, czyli tzw. przeziębienia. Nieraz towarzyszy mu także obrzęk, pieczenie oraz suchość, które powodują duży dyskomfort i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Skutecznym sposobem radzenia sobie z nimi są płukanki - z jakich składników warto je przygotowywać?
1. Szałwia
Szałwia jest ziołem, które znakomicie sprawdza się nie tylko w walce z bólem gardła związanym z przeziębieniem, lecz także w przypadku łagodzenia innych podrażnień jamy ustnej - np. stanów zapalnych wywołanych aftami. Stoi za tym jej działanie łagodzące, ale też antyseptyczne i przeciwzapalne.
Należy jednak pamiętać, że nie jest to zioło wskazane kobietom karmiącym piersią (może wpłynąć hamująco na laktację).
2. Rumianek
To kolejne zioło, które wykazuje właściwości antyseptyczne. Co ważne, działa też przeciwzapalnie, łagodząco oraz regenerująco - przyspiesza gojenie się podrażnionych tkanek.
Warto wiedzieć, że stosowanie rumianku polecane jest zwłaszcza w różnego rodzaju dolegliwościach powstałych na tle alergicznym. Wpływa na to m.in. taki jego składnik, jak chamazulen. To związek charakteryzujący się właściwościami antyalergicznymi i hamującymi rozwój bakterii oraz grzybów - niewątpliwie w przypadku alergicznego zapalenia gardła płukanka z rumianku będzie dobrym pomysłem!
3. Bez czarny
Bez czarny jest rośliną, która sprawdza się nie tylko w łagodzeniu bólu gardła, lecz także stanów zapalnych krtani oraz zatok. Co odpowiada za jej prozdrowotne działanie? To przede wszystkim właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antyoksydacyjne, immunostymulujące, a w przypadku dodatkowego objawu, jakim jest kaszel, bez czarny oddziałuje także wykrztuśnie.
Suszone kwiaty oraz owoce - ponieważ to właśnie z nich przygotowujemy terapeutyczny napar - znajdziemy pod postacią herbatki zarówno w aptekach, jak i sklepach spożywczych. Pamiętajmy jednak, aby przed wykonaniem płukanki owy napar odpowiednio ostudzić.
4. Soda oczyszczona
Soda oczyszczona ma silne działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz zmniejszające obrzęk. To istotne zwłaszcza w momencie, gdy bólowi gardła towarzyszy też chrypka - obrzęk jest jednym z czynników ją wywołujących.
Płukanka z sody oczyszczonej bazuje na jej roztworze - mieszamy pół szklanki ciepłej wody z łyżeczką sody. Po całkowitym rozpuszczeniu możemy rozpocząć płukanie gardła. Czynność tę należy powtarzać 3-4 razy dziennie.
5. Sól
Niewątpliwym plusem płukania gardła solą jest fakt, że to środek o znacznie mniejszym ryzyku wystąpienia alergii niż wykazują to np. napary ziołowe. Sól działa przeciwbakteryjnie oraz zmniejsza obrzęk gardła. Co jednak ważne, jeżeli aktualnie borykamy się np. z aftami czy też innego rodzaju ranami w jamie ustnej, płukanie solą może je dodatkowo podrażnić i wywołać intensywny ból - w takim wypadku lepiej z soli zrezygnować.
Warto przy tym wiedzieć, że płukankę na gardło możemy wykonywać z różnych rodzajów soli - sprawdzi się zarówno ta kuchenna, jak i np. posiadająca dodatkowe właściwości sól emska (jest niezwykle pomocna także w problemie kaszlu, ponieważ działa wykrztuśnie).
Jak przygotować roztwór soli odpowiedni do płukania gardła? Wystarczy szklanka ciepłej wody i 1-2 łyżeczki soli - płukanie powtarzamy co kilka godzin.
6. Siemię lniane
Duża zaletą siemienia lnianego są jego właściwości nawilżające. Wykorzystując siemię w formie płukanki, umożliwiamy jego osadzenie na błonie śluzowej gardła i tym samym stworzenie swego rodzaju „warstwy ochronnej”. Pomoże to w regeneracji tkanek i uchroni przed dalszymi podrażnieniami.
Do przygotowania szklanki naparu wystarczą dwie łyżki nasion siemienia, które następnie rozdrabniamy (np. przy pomocy blendera) i zalewamy gorącą wodą. Odstawiamy pod przykryciem na kilkanaście minut, po upływie których wytworzy się gęsty ,,kleik”. Warto odcedzić go od resztek nasion, ponieważ istnieje ryzyko zakrztuszenia się nimi. Tak przygotowanym środkiem płuczemy gardło kilka razy dziennie.
7. Preparaty apteczne
Warto pamiętać również o profesjonalnych farmaceutykach, które są stworzone z myślą o łagodzeniu bólu gardła - dostępne są także właśnie pod postacią roztworów do płukania. Odznaczają się działaniem zarówno przeciwbólowym, przeciwzapalnym, jak i odkażającym.
Jedną z substancji, które możemy znaleźć w tego typu środkach, jest należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych benzydamina. Co istotne, jej zastosowanie pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych gardła występujących zarówno w przypadku infekcji wirusowych, jak i bakteryjnych - bo niezależnie od przyczyny, ból można skutecznie złagodzić!
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)