sobota, 25 maja 2024

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 10278 wyświetleń

40 dni Wielkiego Postu

"… prochem jesteś i w proch się obrócisz!…" [Rdz. 3,19]

Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku 10 lutego, jest pierwszym dniem trwającego przez 40 dni okresu Wielkiego Postu.

Dla wiernych jest to wezwanie do pokuty i przemiany życia, czyli do wewnętrznego nawrócenia.  We wszystkich kościołach kapłani posypują głowy parafian odrobiną popiołu. 

W tym dniu ludzi wierzących obowiązuje post ścisły – jakościowy i ilościowy. Kodeks Prawa Kanonicznego zawiera wskazanie, iż w Środę Popielcową, należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. 

Wierni, którzy ukończyli 14 rok życia, są zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych natomiast wierni, którzy ukończyli 18 rok życia, aż do rozpoczęcia 60 roku życia, maja obowiązek zachować post ścisły.

Osoby, które z przyczyn niezależnych od siebie nie mogą zachować wyżej wymienionych zasad, powinny uszanować post w inny sposób np. modlitwą.


e-Grajewo.pl
 

Komentarze (8)

Właśnie wróciłem z kantyny, byłem na obiedzie (Warszawa). Co drugi delikwent żarł jakiegoś kotleta. Tak to ...

A kto ten post wymyślił jak nie KLER.

Przez te nakazy zakazy ograniczenia wiekowe sami zniechecacie ludzi do kosciola,

Jak po pościsz jeden z drugim to przynajmniej na zdrowie Ci to wyjdzie, skoro nie widzicie zalet postu dla duszy.

śmiech na sali młodzież w wieku od 16 lat a dorośli do 30 lat już nie uznaje postu i nawet starają się swoje potomstwo wychowywać z dala od starych przesądów katolickich wymysłów ..... co da post na siłę jak dana osoba nie chce pościć nikt nikogo do tego nie zmusi .... alkohol jest był i będzie dla ludzi ? PS ksiądz też w poście pije winko mszalne ... przecież post nie powinien .....

Jeśli wyznajecie religię i chodzicie do kościoła,to przestrzegajcie zasad które tam panują.Nic tu nie pomoże,co się komu podoba,a co nie.Nie biadolcie na kler.Patrzcie na siebie i swoje zachowania,a parę dni postu napewno ci nie zaszkodzą.

A ja jako ateista,też wam w tym pomogę jedząc biały ser...

Adamie napewno post nikomu nie zaszkodzi.tylko te glupie kleru nakazy zakazy ograniczenia wiekowe przeciez kazdy wie co znaczy post.

ladna dekoracja

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.