poniedziałek, 22 lipca 2024

Wiadomości

  • 14 komentarzy
  • 2626 wyświetleń

35 lat temu skończył się w Polsce komunizm

Wybory 4 czerwca 1989 roku stały się symbolem upadku komunizmu w Polsce i początkiem nowej ery demokratycznych przemian w Europie Środkowo-Wschodniej. Był to moment, w którym Polacy pokazali swoją determinację i pragnienie wolności, co miało ogromne znaczenie dla przyszłych losów kraju i regionu.

 

Nastroje w obozie rządzącym po klęsce z 4 czerwca były fatalne. Dla członków PZPR ostatnią nadzieją na utrzymanie decydującego wpływu na rzeczywistość polityczną PRL były wybór na urząd prezydenta gen. Jaruzelskiego oraz zachowanie kontroli nad resortami bezpieczeństwa. Jednak kandydaci „Solidarności” uzyskali w wyborach 260 miejsc w 560-osobowym Zgromadzeniu Narodowym.

 

Kolejne tygodnie pokazały, że zwycięstwo „S” pozwoliło doprowadzić do powołania na stanowisko szefa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego. Ukoronowaniem zwycięstwa z 4 czerwca było uzyskanie przez premiera wotum zaufania: 24 sierpnia 1989 r. zdobył poparcie 378 posłów spośród 423 biorących udział w głosowaniu. Kilka tygodni później w krajach Europy Środkowej rozpoczęły się przemiany, które doprowadziły do upadku systemów komunistycznych.

 

Komentarze (14)

Wątpię, patrząc na kariery wielu polityków, trzeba tylko dobrze się orientować w biografiach. Teraz jest taka tendencja czyszczenia biografii, szczególnie na Wikipedii, ale są jeszcze inne źródła. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte.

Gdyby komunizm upadł to tacy jak Miller , Cimoszewicz ,Belka , Boni , Rosati i wielu innych nie byliby posłami, a Kwaśniewski nie byłby prezydentem przez dwie kadencje .W Grajewie ilu komunistów zajmowało kierownicze stanowiska w tzw budzetówce , a teraz ich dzieci przejeły schedę .? może posiadający tą wiedzę nie będą się bali i napiszą nazwiskami .

Jak to jest? Komunizm się niby skończył a u władzy zarówno w Polsce jak i w Europie komuniści i neokomuniści. Ludzie przestają myśleć i wierzą propagandzistom

Jaki komunizm? Po co te slogany. Tak na marginesie! Jak było, to było, ale tak nie kradziono! W dodatku przez zobligowanych do łapania złodziei.

Nic się nie skończyło nadal jest tylko pod inną nazwą ,a komuchy dalej żądzą

dla mnie to nastąpiło po ostatnich wyborach /

.......... Piszesz o czarzastym?

Masz rację oczy się otworzą niektórym ale będzie za pózno szkoda tylko tych dobrych lat ludzie nie doceniają ...

O czym ta dyskusja jak dokopac innym. Ciekwe ilu z was bralo czynny udzial w tamtych wydarzeniach. Pamietacie tylko to co inni powiedzą jedna pani drugiej pani i Wikipedii. W tym wszystkim nie widzicie czlowieka. W tamtejszej Solidarności byli z roznych opcji ale mieli jeden cel wyrwac sie z komuny i łączyć sie z Europa ze światem zachodnim.

Nadal są. A PiS to niby co?

Komunizm się skończył ale nie komunistyczne przyzwyczajenia. Przez ostatnie 8 lat - czy się stoi czy się leży 500 się należy. Mało brakowało, a doświadczylibyśmy nawet zjawiska hiperinflacji wywołanej przez nieudaczników i skorumpowanych złodziei. Przypominam co było przyczyną - ten wyjątkowo trudny okres dla polskiej gospodarki rozpoczął się pod koniec lat 80-tych na skutek wieloletnich zaniedbań, nieudolnych reform oraz rosnącego zadłużenia kraju. Sytuacja ekonomiczna pogarszała się z miesiąca na miesiąc, co powodowało dramatyczny spadek wartości złotego. Wypisz wymaluj rządy PiS. Jeszcze jedna kadencja i już nikt by tego pociągu nie zatrzymał.

Oni wiedzą, że my wiemy. My wiemy, że oni wiedzą, ale ci co wiedzą nie sa w stanie nic zmienić i zaplanowane idzie dalej. Tylko cud, albo jakieś siły o których nie wiemy coś zmienią.

Widocznie autor artykulu nie zna historii Polski. Komunizm w Polsce panowal poczas sprawowania rzadow Bieruta i Gomulki, natomiast pozniej byl w Polsce socjalizm !

Iza, gdyby nie Ci komunisci ,( ktorych wyszczegolnilas), nie wprowadzili Nas do NATO i Unii Europejskiej, to po ktorej stronie dzisiaj bysmy byli i z kim bysmy wspopracowali politycznie i handlowo ? Prosze popisz sie wiedza i przedstaw swoje wizje na ten temat !

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.