poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Wiadomości

  • 23 komentarzy
  • 10954 wyświetleń

Miasto przejmie część dworca

Samorząd Grajewa chce jak najszybciej przejąć nieużytkowany i niszczejący budynek dworca kolejowego (należącego obecnie do Skarbu Państwa). Obiekt planuje się wykorzystać przede wszystkim na potrzeby lokalnej społeczności. Miasto prowadzi rozmowy z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego. 

Urzędnicy są mocno zdeterminowani, mobilizacja trwa od kilku miesięcy. Wiele spotkań, prowadzone rozmowy, nowe pomysły, kolejni partnerzy, wszystko by jak najszybciej obiekt mógł był oddany do użytku. Dziś budynek straszy swoim wyglądem, w przyszłości będzie zapewne wizytówką miasta – dworzec to kompleks zabytkowy i jest pod opieką konserwatora.

Na ostatnim spotkaniu w Białymstoku, zainteresowane strony doszły do porozumienia, w myśl którego część budynku będzie stanowić własność Skarbu Państwa z przeznaczeniem na działalność Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pozostałą częścią będzie władać samorząd terytorialnego. Należy przypomnieć, iż obecnie siedziba ARiMR znajduje się przy ul. Fabrycznej w Grajewie.

- Wypracowane uzgodnienia to dobry pomysł. Miasto samo nie jest w stanie wyłożyć środków finansowych na remont budynku, który należy przeprowadzić w trybie pilnym. Mając partnera koszty zostaną podzielone, razem można też starać się o wsparcie przedsięwzięcia funduszami unijnymi – twierdzi Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.

Starosto Powiatowe w Grajewie - zarządca obiektu podjęło również działania w tym zakresie.
Jest już wyłoniony wykonawca do przeprowadzenia inwentaryzacji budynków zlokalizowanych na terenach pokolejowych. Po zakończeniu tych prac strony usiądą do dalszych negocjacji i doprecyzują szczegóły i warunki umów końcowych.
 
Budynek dworca od kilkunastu lat niszczeje, jest nieczynny. Nie ma poczekalni oraz kas. Pomysł przywrócenia do dawnej świetności, jeszcze do niedawna uważany za mało realny, powoli zostaje wcielany w życie. Obiekt stanowi perłę architektoniczną i należy go zachować dla przyszłych pokoleń, przy okazji dobrze wykorzystać jego potencjał.

e-Grajewo.pl

 

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Nietypowa kolizja w Piątnicy

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

14 emerytura już wkrótce trafi do seniorów

Komentarze (23)

W tym dzikim kraju nic się nie opłaca, wszystko doprowadza się celowo do upadku ! Instytucja PKP o nic nie dba. Za czasów komunistycznych jeźdiło bardzo dużo pociągów. Obecnie bilety są zbyt drogie i linie satają się nie rętowne. Gdyby sznowne PKP nie było tak pazerne, pwenie wiele ludzi jeździło by pociągami, gdyby bilety były w przstępnych cenach !
Może należło by wziąć przykład z czeskich koleji(Czeskie Drahy), bilety są co najmniej o połowę tańsze niż w Polsce. Pociągi są czyste, pełne pasażerów, z najmniejszej miejscowości można dojechać wszędzie , połączenia są super i harmonizują z przesiadkami. Będąc na urlopie w Kudowie (przy granicy Czeskiej), częściej bywałem w Czechach , niż w Polsce. Podobnie jest z PKS, czeski autobus brał w tamtym czasie za bilet 2 zł(który był ważny 1,5h),można było wrócić na niego z Nahodu do Kudowy, natomiast PkS brał , do siedmiu zł. Zapytałem się Czecha, jak to możliwe, oba państawa wyrastały na tym samym podłożu i w tych samych sytemach, jak to możliwe,że Czechach jest komunikacja pociągowa i autobusowa , tak tania... ? Odpowiedział, mamy dobre nieskorumpowane zarządzanie !
Może należałoby wziąć przkład z Czechów i wtedy nie było by pustostanów i dworców straszących duchami!

Popieram tą inwestycję. Dobrze byłoby gdyby zrobiono tam coś dla młodzieży Grajewskiej i z okolic

zawsze jest jakieś ale

Popieram działania Urzędu Miasta i Burmistrza .Warto,aby budynek stał się wreszcie dworcem kolejowym i autobusowym. Jeżeli rozwiązany jeszcze będzie problem komunikacyjny ul. kolejowej i Piłsudskiego,to teren ten stanie się bardziej atrakcyjny .Popieram działania Pana Burmistrza w tym kierunku .

Jak byście dodali, że za wszystkim efektywnie chodzi Poseł Gwiadowski, to informacja byłaby pełna

Nalezy zapytac dlaczego i w imie czego kikanascie lat temu przeniesiono dworzec PKS na ten pusty plan z barakiem zamiast zostawic w obecnie niszczejacym budynku? Tak swietnie wygladal w latach 70tych z restauracja, swietlica i kasami PKS i kolejowymi.

gdyby ten dworzec stał bliżej miasta to nie byłoby problemu z jego funkcjonowaniem. Rewitalizację dworca należy zacząć od zrobienia swobodnego dojazdu do niego.

mogło by być jakieś przejście dla wózków a nie na około trzeba chodzić przy pekaesach żeby na Mickiewicza przejsc i dziecko do szkoły zaprowadzic albo na most wozek trzeba wnosic

Wszystko ok, należy działać w tym kierunku, ale bez wcześniejszego przebudowania (podkreślam wcześniejszego) skrzyżowania przy torach całość inwestycji nie ma większego sensu.

tak popieracie to czemu nie zrobicie składki publicznej i nie pomożecie w remoncie .

Panie pośle Gwiazdowski dzięki za pomoc panu Burmistrzowi w przywróceniu dawnego dworca. On jest bardzo niektórym potrzebny, a szczególnie młodzieży dojeżdżającej do szkół a także ludziom, którzy wolą podróż pociągiem. do których i ja należę. , nie chcemy być zaściankiem.

do budynku pownno sie przenisc Urząd Skarbowy i ZUS

Dworzec jest w centrum miasta i jest jego wizytówką, włodarze miasta mają swoje biura tuż obok dworca i to w ich interesie, tak jak i mieszkańców leży los tego tak przecież potrzebnego obiektu.Szkoda by ten jeden z nielicznych zabytków dalej popadał w dewastację.

Jest to bez wątpienia obowiązek skarbu Państwa a nie władz samorządowych. Jesli mamy do tego dokładać to niech władza nam powie ile na tym zarobimy. Rodzi się pytanie.Jeżeli miasto wyda około 9 mil na remont, to co z tego będzie miało miasto, nie wspominając mieszkańców ?

Kasia niech sprawdzi gdzie jest centrum zanim głupoty zacznie wypisywać.

adi, Ty masz pojazd i myślisz o sobie , a kiedy będziesz stary i nie będziesz mógł prowadzić tego swego pojazdu ze względu na mniejszą sprawność, to co? zamkniesz się i będziesz czekał na śmierć ? czy będziesz mógł jechać pociągiem ,np. na wczasy -pomyśl.Ten dworzec, to nasz interes, to nasi przodkowie go budowali, a nie skarb państwa.

Antek - Twoje mądrości rodziły się w burakach - jak dworzec już istniał i jest on w centrum miasta - choć przyznam , że prawie każda ulica w tym mieście prowadzi w buraki.

zefir jak adi będzie stara to będziemy mieli takie wózki inwalidzkie na słońce i wiatr że cały świat można objechać nie wymieniając baterii .

A gdzie jest centrum ? Mieszkam blisko dworca i wiem , ze to jest centrum ! Widać , że każdy ma tu swoje centrum.
Co się tyczy strzału do bramki to ważne kto strzela , kiedy strzela i za ile strzela !

Kasia z tymi burakami to trafiła we 10 bo urząd miast i dworzec to na krańcu północnej wschodniej granicy wioski je i tam Sołtysa dziadek rąklę to je buraki cukrowe skupował od wieśniaków jeszcze budka wagowa ostała i antek ma racje że to kolonia wioski , a nie centrum .Stare centrum to było przy starym kościele, a obecnie to raczej na południei je przesunięte jek nie wierzy to niech na geoportal wlezie i obaczy , mapy to nie kłamio.

Antek , ty już sobie taki wózek zamów ,bo twoje myślenie wymaga korekty.

Zefir ty to swoje pochodzenie ujawnił niechcący przyznając się że twoje przodki to Ruskie to i chce zachować pomnik po Carze, ALE TO PO KASĘ DO PUTINA NIECH WNIOSKUJE , a nie rękę do kasy wioskowej wyciąga .

Zauważyłem,że osobnik o nicku "kasia", jest tak "naładownay miłością katolicką",że zaczyna obrażać i atakować agresywnie każdego, kto ma odmienne zdanie !

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.