Minęło 27 lat od powołania Biebrzańskiego Parku Narodowego. I choć jest jednym z najmłodszych parków narodowych w Polsce, to historia ochrony przyrody Bagien Biebrzańskich jest dość długa.
- W 1921 r. powstaje ścisły rezerwat przyrody „Grzędy”, a w 1925 „Czerwone Bagno”. Na szczęście powojenne plany rządowe melioracji i osuszenia doliny Biebrzy w myśl hasła „Było błoto – będzie złoto”, nie doszły do skutku. W latach 60. pojawiają się nad Biebrzą ornitolodzy i torfoznawcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, m.in. prof. Stanisław Tołpa, dr Andrzej Dyrcz oraz dr Adam Pałczyński, prowadząc badania. Oni pierwsi zaczęli mówić o potrzebie jak najszybszej ochrony doliny Biebrzy i utworzeniu Biebrzańskiego Parku Natury – opisuje Ewa Wiatr z BbPN.
Wobec ciągłej wizji osuszania bagien na wielkie kombinaty rolnicze, w ochronę przyrody mocno zaangażowały się lokalne grupy społeczne. W latach 1977 - 1983 odbywają się czterokrotnie Sejmiki Biebrzańskie organizowane przez Zarząd Oddziału PTTK w Grajewie.
- Wysiłki zmierzające do zachowania Bagien Biebrzańskich uwieńczone zostały powołaniem 31 marca 1989 r. Biebrzańskiego Parku Krajobrazowego. Obejmował on dolny i środkowy fragment doliny Biebrzy o powierzchni ok. 45 tys. ha – dodaje Ewa Wiatr.
Przychylność samorządów 14 gmin, na terenie których zaprojektowano park narodowy, była zielonym światłem, by 9 września 1993 r. rozporządzeniem Rady Ministrów powołano Biebrzański Park Narodowy.
środa, 14 maja 2025
środa, 14 maja 2025
Szkoda że skończyły się Wszechnice Biebrzańskie,wspaniałe prelekcje i nie zapomniane wycieczki z ornitologami.
Pamiętam jak będąc małym, kilkuletnim szczylem zajadałem się łosiną upolowaną przez marszałka Spychalskiego na terenie obecnego Parku. Wówczas nikt o tym jeszcze nie myślał by Park powstał. I nie wiedziałem czy jem zelówkę z zimowego buta czy pieczeń z łosiny.😎😎😎.
© Copyright 2025, Wszelkie prawa zastrzezone