Proces produkcji torebki foliowej trwa jedną sekundę, średni czas użytkowania 20 minut, natomiast czas rozkładu to nawet 400 lat. Dane z Ministerstwa Środowiska wskazują, że przeciętny Polak zużywa ponad 250 foliowych toreb rocznie, Europejczyk średnio 200. Według danych Komisji Europejskiej z 2010 r. średnia na jednego Polaka, Portugalczyka czy Słowaka to 490 foliówek, na Niemca 70, Fina czy Duńczyka 4.
Zużyte torebki, oprócz składowanych na wysypiskach śmieci, często porzucane są w lasach, parkach, na ulicach. Te wywiewane ze składowisk, niekiedy spływające rzekami i niesione przez wiatr przemierzają cały świat. Jeszcze kilka lat temu w każdym sklepie można było bez problemu dostać foliową reklamówkę na zakupy. Dziś bodźcem systemowym zniechęcającym do ich stosowania mają być opłaty przy kasach, choć pomysł nie jest nowy. Część sklepów już wprowadziła ich odpłatność na poziomie od 5 do 20 gr. Resort opowiada się za tym, by w punktach sprzedaży detalicznej wprowadzić powszechną opłatę.
Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami podaje 1 zł jako maksymalną kwotę za reklamówkę, jednak dokładna stawka zostanie ustalona w stosownym rozporządzeniu. Z tej regulacji miałyby być wyłączone torebki służące m.in. do pakowania warzyw czy owoców. Robiąc codzienne zakupy w sklepach możemy spotkać dziesiątki woreczków, reklamówek firmowych, napojów w plastikowych butelkach i mnóstwo innych jednorazowych opakowań. Oprócz wielu udogodnień jakie wniosły te opakowania, pojawia się negatywna strona nadmiernego zużycia - powstające „góry” odpadów. Porzucone stanowią niebezpieczeństwo dla przyrody, np. co roku na świecie po zjedzeniu foliowych reklamówek umiera blisko dwa miliony ptaków i ssaków morskich.
Eksperci podają, że najmniej szkodliwe dla środowiska wydają się torby na zakupy wielokrotnego użytku. Zabierając ze sobą taką torbę (zamiast 4 reklamówek) ograniczamy emisję dwutlenku węgla o 8 kg rocznie podczas ich spalania. Zmieniającą się świadomość społeczeństwa w tym zakresie widać „gołym okiem” – coraz więcej osób udaje się na zakupy z własnymi torbami. Coraz częściej pojawiają się głosy, że do zmiany nawyków osób najbardziej wygodnickich, bądź zapominalskich, nie skłoni wprowadzona opłata lecz brak dostępności jednorazowych toreb.
Jak często korzystacie Państwo z plastikowych torebek?
e-Grajewo.pl
środa, 15 stycznia 2025
środa, 15 stycznia 2025
Można by było wprowadzić torby papierowe i problem z głowy !
Tak 1 zł za reklamówkę w tym przy okazji podatek 23 % VAT dla państwa jak przy paragonie z WC.
To dobrodziejstwo foliowe przyszło z zachodu z hameryki. Dawniej zakupione w sklepie mięso czy inny produkt spożywczy można było donieść do domu w szarym papierze. Dziś konieczna jest folia bo żywność jest tak ulepszona, że w papierze nie doniesiesz do domu bo po drodze papier rozmięknie i mięso wypadnie.
Tak po prawdzie to wcale nie chodzi o jakieś tam środowisko czy ochronę, chodzi o to aby przy okazji jak najwięcej na nas zarobić, przy reklamówce, ochronie, odpadach, recyklingu, tej całej ochronie itd.
np w noregii czy szecji mozna zdac do automatycznych skupow -butelki szklane i plastikowe ,sloiki ... sa skupy makulatury a u nas sie nie oplaca