czwartek, 25 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 16347 wyświetleń

"Zdrowie i Trzeźwość" - 14 lat

Czternaście lat temu został założony Grajewski Klub Zdrowie i Trzeźwość. 30 maja br. odbyły się uroczyste obchody rocznicy założenia Klubu. Przy tej  okazji odbyła się Msza Święta w Kościele p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, Mitting Otwarty AA przy kościele MBNP oraz zabawa taneczna do 4.00 nad ranem przy Klubie Hades. W bezalkoholowej  imprezie wzięło udział około 300 osób z całej Polski, a także goście w postaciach Wiceburmistrza Grajewa, Radnych Miasta Grajewo, a także Komendanta Powiatowej Policji.


Alkoholizm jest chorobą nie tylko ciała, ale przede wszystkim duszy. Jest pułapką w którą bardzo łatwo wpaść, a jego przyczyn może być bardzo wiele.

Problemu alkoholizmu doświadczają nie tylko ludzie z tzw. marginesu, ale też często są to osoby wykształcone, na wysokich stanowiskach, które ukrywają swoje uzależnienie. Coraz częściej na zajęcia do Klubu trafiają też kobiety. Uzależniają się też coraz młodsze osoby, przeważnie w wieku gimnazjalnym. Młodzież uważa, że przykładowe piwo jest tylko napojem chłodzącym i nie zdaje sobie sprawy, że jest to alkohol. Do Klubu zgłaszają się też osoby uzależnione od narkotyków oraz leków. Każdy kto zgłosi się po pomoc otrzyma ją  – wyjaśnia nam Kierownik Grajewskiego Klubu "Zdrowie i Trzeźwość" Waldemar Wieczorek

Klub pomaga w nauce życia w trzeźwości, poprawia funkcjonowanie rodziny, w której występuje problem alkoholowy i przemoc. Wspiera ofiary przemocy (kontaktuje ze specjalistami w Punkcje Konsultacyjnym tj. pedagogiem, psychologiem oraz terapeutą uzależnień), pomaga przy załatwianiu spraw w Policji i Sądzie. Jest bezpiecznym miejscem dla ludzi, którzy nie mogą odnaleźć się w środowisku.

Aktualnie do Klubu uczęszcza ponad 70 osób, są to bardzo różni ludzie, pracujący i bezrobotni, o różnym okresie abstynencji. W ubiegłym roku 13 osób z własnej woli podjęło leczenie. Przy Klubie działa również  grupa AA ,"Płomień", Punkt Konsultacyjny (czynny w każdą środę w godz. 15.00 – 20.00, prowadzony przez terapeutkę z Ełku) przez który "przewija" się średnio ok. 14 osób, mających problem z nadużywaniem alkoholu i życiem codziennym, a także świetlica socjoterapeutyczna. Świetlica jest czynna przez 6 dni w tygodniu. Dzieci do świetlicy kierowane są przez pedagoga, psychologa i kierownika Klubu. Podstawowymi  kryteriami obowiązującymi przy kierowaniu do świetlicy są: problemy alkoholowe w rodzinie, problemy wychowawcze, niezaradność życiowa rodziców lub opiekunów prawnych, zachowania niepożądane społecznie oraz bieda. Podczas zajęć w świetlicy dzieci mają zapewnioną pomoc w odrabianiu prac domowych, codzienny posiłek, opiekę wychowawczą po zajęciach szkolnych i w dniach wolnych od zajęć szkolnych(święta, ferie, wakacje oraz każdą sobotę). Dla dzieci wymagających pracy indywidualnej przewidziana jest możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej.

Można zerwać z nałogiem i nauczyć się życia w trzeźwości, ale trzeba spełnić jeden jedyny warunek – trzeba chcieć. – radzi kierownik Grajewskiego Klubu "Zdrowie i Trzeźwość" od wielu lat W. Wieczorek

(fot. e-Grajewo.pl)

Komentarze (7)

Chciałbym wyjaśnić pewną nieścisłość. Grupa AA "Płomień" nie działa przy Klubie, ani też pod jego egidą. Jest niezależna, korzysta jedynie z lokalu, za który , co prawda symbolicznie- ale płaci. Gdyby było inaczej złamono by Tradycje AA. Gratuluję Klubowi jego suksesów.

Dobrze, że jest takie miejsce. Tylko właśnie ludzie potrzebujący pomocy po prostu nie chcą jej i wolą dalej pogrążać się w alkoholowym bagnie - moja sąsiadka- mieszka naprzeciwko, więc często się widujemy... Mąż na stanowisku, a ona za każdym razem gdy ją widzę jest nietrzeźwa. A ludzie plotkują ... Tylko, że co można zrobić na siłę? Skoro sama nie chce z tego wyjść to i nikt jej nie da rady pomóc.

ile to ja razy widzialam dzieciaki z gimnazjum, a własciwie dziewczeta... wymalowane, ubrane oczywiscie niestosownie do swojego wieku z piwem... I to w lokalach w Grajewie wlasnie... Nie wiem dlaczego tak sie dzieje, ale alkohol w grajewskich lokalach jest sprzedawany- 15 latkom - widzialam na wlasne oczy. Moze nie zwrocilabym na to uwagi, ale znam te dziewczyny

Alkoholizm to choroba podstępna, przebiegła i w dalszym etapie śmiertelna. Zaczyna się niewinnie od picia towarzyskiego w wieku ....nastu lat. Potem już jest równia pochyła. Wielu ludzi ma problem z alkoholem, ale jeszcze o tym nie wie, bądź nie chce się do tego przyznać-tak właśnie działa ta choroba. Im ludzie szybciej postanowią coś z tym zrobić tym lepiej. Zaoszczędzą sobie i swoim bliskim wielu lat dosłownego piekła. Można żyć szczęśliwie bez alkoholu.Wiem co mówię, ponieważ sam to przeszedłem, a pomogli mi inni alkoholicy-oczywiście trzeźwiejący.

ja mam meza który pije często a potem robi awantury w domu .Nie wiem co mam robić bo się go boje ! Wiele ludzi to samo przeżywa tylko wykańczamy się psychicznie bo jesteśmy słabi

Weroniko! Godząc się na takie traktowanie stwarzasz mężowi tzw. komfort picia. On wiedząc, że nic mu nie zrobisz będzie pił dalej. Może to zabrzmi dziwnie, ale rodziny alkoholika, nie robiąc nic pogłębiają tylko jego chorobę. Jak pisałem wcześniej alkoholik robi wszystko aby nie przyznać się do tego, że jest alkoholikiem. Tak działa uzależnienie. Weroniko zrób coś-szkoda Ciebie i męża.Możesz poszukać pomocy np. w tym Klubie.

Super ze istniejr chocby 1 taki klub na caly powiat grajewski BRAWO.Weroniko istnieje tyle mozliwosci uzyskania pomocy szukaj ratunku dla siebie i meza chocby wlasnie poprzez klub alkocholizm niszczy rodziny droga bywa czesto wyboista i kreta ale warto szukac pomocy

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.