poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Warto przeczytać

Zastosowanie sody oczyszczonej przy domowych obowiązkach

Wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona, ze względu na swój uniwersalny charakter i szeroką dostępność znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach. Soda oczyszczona stała się dla miłośników ekologicznych rozwiązań niezastąpionym środkiem przy domowych obowiązkach. Nietoksyczna, tania i ogólnodostępna jest znakomitym środkiem czyszczącym i dezynfekującym, a po dodaniu innych substancji otrzymujemy pełnowartościowe produkty do utrzymania higieny w naszym otoczeniu.


Lśniąca kuchnia za pomocą sody oczyszczonej


Soda oczyszczona jest niezastąpiona w kuchni, zarówno przy pracach w niej, jak i kulinariach. Kuchnia to serce domu, a serce winno lśnić i zapraszać swym blaskiem do środka. 5 kilogramowa soda oczyszczona z powodzeniem sprawdzi się do:

  • usuwania nieprzyjemnych zapachów. Soda ma właściwości pochłaniające zapachy. Niewielka ilość wstawiona w otwartym pojemniku czy na talerzyku do lodówki wchłonie zapachy znajdującej się w niej żywności. Soda dodana do zmywarki usunie nieprzyjemne zapachy;

  • dezynfekcji ścierek kuchennych. Wrzucone na kilka minut do wody zmieszanej z odrobiną sody oczyszczonej ściereczki będą zdezynfekowane, czyste i natychmiast gotowe do ponownego użycia;

  • usuwania zabrudzeń i przypaleń. Lekko ścierające zdolności sody sprawdzą się przy szorowaniu przypaleń, rdzy i innych zabrudzeń. Soda delikatnie czyści powierzchnie, nie niszcząc ich. Pasta z sody oczyszczonej (wystarczy dodać trochę wody do wodorowęglanu sody) doczyści fugi (do jej nanoszenia najlepiej sprawdzi się stara szczoteczka do zębów), zlew czy też kuchenkę. Rozprawi się z zaschniętym tłuszczem na drzwiczkach od piekarnika, a ruszt do pieczenia nią wyczyszczony, będzie lśnił jak nowy;

  • odkamieniania czajnika. Soda oczyszczona, wsypana do czajnika i zalana gorącą wodą, pozostawiona na godzinę, bezproblemowo rozprawi się z osadem z kamienia.


Czyste i pachnące tekstylia - rola sody oczyszczonej?


Wsypanie odrobiny sody oczyszczonej do butów zniweluje nieprzyjemny zapach i wyciągnie z nich wilgoć. W podobny sposób można sodą potraktować wszelkiego rodzaju tekstylia, w tym tapicerki i dywany. Soda wtarta w tapicerkę samochodową, pozostawiona przez około godzinę, wchłonie nawet zapach tytoniu (po upływie godziny wystarczy odkurzyć).

Soda zmieszana z wodą jest skutecznym środkiem odplamiającym. Rozprawi się z plamami po czerwonym winie na dywanie, a dodana do proszku do prania sprawi, że ubrania będą świeże, pozbawione uporczywych zapachów i plam.


Domowe środki czystości na bazie sody

Soda z dodatkiem innych substancji sprawdzi się jako niezawodne środki czystości.


Pasta czyszcząca

Soda ze startym szarym mydłem i kilkoma kroplami olejku eterycznego będzie skuteczną pastą czyszczącą na większość domowych powierzchni. Olejki eteryczne, oprócz wspaniałych zapachów, mają też właściwości odkażające.


Środek do udrażniania rur

Soda w połączeniu z octem sprawdzi się przy przetykaniu zapchanej kanalizacji. Wystarczy wsypać trochę sody i zalać ją octem - aktywna piana przeczyści zabrudzenia i przepcha rury, a przy tym jest nietoksyczna.


Odplamiacz

Woda utleniona i soda oczyszczona w proporcji pół na pół sprawdzi się jako domowy, ekologiczny odplamiacz, bezpieczny dla tkanin, a przede wszystkim dla zdrowia.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.