Warto przeczytać

  • 2 komentarzy
  • 6576 wyświetleń

Żaluzje drewniane i bambusowe – wady, zalety i odpowiedzi na najpopularniejsze pytania

Żaluzje, zarówno drewniane, jak i bambusowe, to produkty, którymi zainteresowanie niemal nie spada. Wielu klientów zastanawia się nad ich zakupem i montażem. Co trzeba wiedzieć w takim przypadku, jakie opcje rozważyć oraz kiedy poszczególne rodzaje żaluzji będą odpowiednim rozwiązaniem?Poniżej znajdują się odpowiedzi na najpopularniejsze pytanie, które dotyczą zarówno żaluzji drewnianych, jak i żaluzji bambusowych, zarówno tych o szerokości 25 mm, jak i 50 mm.

   

Czy żaluzje drewniane i bambusowe są jeszcze modne?

Zdecydowanie tak, o czym świadczy ich olbrzymia popularność. Nie wynika ona jednak jedynie z praktyczności tych rozwiązań czy bardzo atrakcyjnych cen, ale również z walorów dekoracyjnych. Tak, odpowiednio dobrane żaluzje drewniane lub bambusowe mogą okazać się znakomitą dekoracją. Warunkiem jest odpowiedni ich wybór, jednak w praktyce żaluzje tego typu bez problemu uda nam się wpasować w przestrzeń urządzoną w niemal dowolnym stylu, co ważne, bez uszczerbku na jej walorach estetycznych i dekoracyjnych.

Czy żaluzje są ciężki i czy to wpływa na ich użytkowanie?

Żaluzje potrafią być ciężkie i faktycznie ma to wpływ na ich użytkowanie. Znacznie cięższe są żaluzje wykonane z drewna, w bardzo klasycznej wersji – ich waga może dochodzić nawet do 3 kg przy 1 m2 żaluzji. Jeżeli mają być one użytkowane naprawdę często, przy wyjściu na balkon czy w oknie, które często musi być odsłonięte, może to nie być najwygodniejsze rozwiązanie. 

W tym przypadku lepszym rozwiązaniem okażą się żaluzje bambusowe, bowiem ich waga jest o około połowę mniejsza i wynosi do 1,5 kg na 1 m2 żaluzji.

Jednocześnie, waga żaluzji niekoniecznie musi wpływać na sposób ich użytkowania czy sprawiać jakikolwiek dyskomfort, jeżeli tylko zdecydujemy się na elektryczne sterownie żaluzjami.

Żaluzje drewniane i bambusowe o szerokości 50 mm - jak je montować?

Często decydujemy się albo na żaluzje o szerokość 25 mm, albo 50 mm. W przypadku żaluzji 50 mm musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to duże i dość masywne rozwiązanie. Z tego powodu nie powinniśmy ich montować ani na ramach okien, ani na sufitach podwieszanych lub tych wykonanych z karton-gipsu. Wyjątkiem (w przypadku sufitów podwieszanych i karton-gipsów) jest sytuacja wykorzystania specjalnych kołków do montażu, które odpowiednio rozłożą ciężar żaluzji.

Jednocześnie, najbardziej pewnym rozwiązaniem będzie zamontowanie żaluzji 50 mm na solidnym suficie lub ścianie. Pamiętać trzeba również o tym, że kaseta na żaluzje 50 mm, wraz z maskownicą i lamelami, będzie znacznie odstawać od ściany, przez co może ona uniemożliwiać otwieranie się okna lub znacząco to utrudniać.

Żaluzje drewniane i bambusowe 25 mm - jak je montować?

Żaluzje bambusowe i drewniane o szerokości 25 mm można montować zarówno na sufitach i ścianach, tak jak wersję 50 mm, ale również na ramach okien, co w przypadku wersji 50 mm nie jest możliwe. Jednocześnie, w tym przypadku (żaluzje 25 mm) klienci najczęściej decydują się na montaż na ramach okiennych. 

Najlepszym sposobem montażu jest montaż inwazyjny. W takim przypadku żaluzja przykręcana jest do ramy okna. W takiej sytuacji nie dość, że okno zostanie nawiercone, to kasetka będzie odstawać na kilka cm. Pamiętać trzeba, że kasetkę można przykręcić do okien i plastikowych, i drewnianych. Opcja ta zapewnia jednak zasłonięcie większej ilości światła, niż w przypadku montażu w świetle szyby. 

Montaż w świetle szyby jest również inwazyjny, jednak w tym przypadku żaluzje przykręcane są do listw przyszybowych. Rozwiązanie to stosowane jest jednak często w przypadku okien balkonowy czy balkonów, bowiem żaluzja bardzo nieznacznie wystaje poza ramę okna. Jeżeli okno ma być często czy to otwierane, czy przesuwane, opcja ta może okazać się znakomitym wyborem, podobnie jak w momencie, w którym posiadamy wywietrzniki w oknach

Czy żaluzje z drewna zajmują więcej miejsca niż żaluzje bambusowe?

Tak, zakłada się, że żaluzje drewniane zajmują około 15% całej wysokości żaluzji po zwinięciu. Jednak jeżeli zdecydujemy się na żaluzje wykonane z bambusa, wartość ta będzie znacznie niższa

Czy można przykleić żaluzje, zamiast je przykrecać?

Zdecydowanie nie. Teoretycznie jest to możliwe, jednak żaluzje są naprawdę ciężkie (jak na klej, nawet te z bambusa), przez co mogą się odklejać i doprowadzić do uszkodzenia okna. Jeżeli bardzo zależy nam na tym, by okien nie nawiercać, warto zdecydować się na opcję montażu do sufitu lub ściany. 

Czym różnią się żaluzje drewnienie od bambusowych?

Podstawowa różnica pomiędzy żaluzjami drewnianymi i bambusowymi została już przedstawiona – jest to materiał z którego są wykonane, a przez to ich waga. Żaluzje drewniane potrafią być nawet dwukrotnie cięższe od żaluzji bambusowych, przy takiej samej ich powierzchni. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, jeżeli albo żaluzja ma mieć dużą powierzchnię, albo decydujemy się na montaż, który niekoniecznie utrzyma żaluzje drewniane.

Bambus posiada też znaczną przewagę w przypadku zastosowanie ich w łazienkach – jest on znacznie bardziej odporny na wilgoć i jej działanie. Jeżeli jednak liczymy na to, że żaluzje mają skutecznie izolować ciepło, w takim przypadku idealnym rozwiązanie okażą się żaluzje wykonane z drewna. Będą one również bardziej zaciemniać pomieszczenie, niż żaluzje bambusowe.

Żaluzje 25 mm i żaluzje 50 mm - czy steruje się nimi tak samo?

Nie. Kiedy trzeba zdecydować się na żaluzje, warto mieć na uwadze, że mogą nas one ograniczać w kwestiach ich sterowania. Żaluzjami 25 mm możemy sterować na dwa sposoby, dzięki czemu możemy wybrać ten wygodniejszy – albo drewniany patyczek, albo sznurki. Jednak gdy chcemy zdecydować się na żaluzję 50 mm, będziemy mogli nimi sterować, tylko pociągając za sznurki.


 

Komentarze (2)

bardzo mi sie podoba takie rozwiązanie, bardziej niż rolety

zgadzam się, b ładne!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.