Dla jednych ulice o gładkiej i równej nawierzchni to powód do zadowolenia, dla innych udręka. Dłuższe odcinki nowego, wyremontowanego asfaltu to dla niektórych kierowców tor wyścigowy. Nadmierna prędkość samochodów jeżdżących po lokalnych drogach to temat, który nieustannie jest poruszany podczas spotkań mieszkańców z samorządowcami w okręgach wyborczych. Lokalna społeczność w trosce o bezpieczeństwo stara się o montaż progów spowalniających, mieszkańcy uważają, że to jedyny sposób na uspokojenie ruchu i powstrzymanie piratów drogowych.
Progi zwalniające, o możliwości ograniczenia prędkości poprzez ich wybudowanie decyduje zarządca drogi. Jeżeli ruch pojazdów jest zbyt uciążliwy, radny bądź sami mieszkańcy powinni zwrócić się do Burmistrza Miasta Grajewo z wnioskiem o montaż progów zwalniających w wybranej lokalizacji. Warto, by petycja była poparta jak największą liczbą podpisów zainteresowanych osób – radzi Bogdan Wojsławowicz, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Grajewo.
Złożony wniosek uruchamia lawinę procedur. W związku z tym, że zamontowanie progów stanowi zmianę w organizacji ruchu, Miasto zobligowane jest wystąpić do Policji oraz Zarządu Dróg o opinię w sprawie. W przypadku pozytywnej opinii magistrat zleca odpłatne opracowanie projektu organizacji ruchu, w konsekwencji montaż progów. Kiedy zaś brakuje akceptacji chociażby jednej instytucji odstępuje się od opracowania projektu i wykonania elementów wymuszających ograniczenie prędkości.
Mimo, że zdania na temat spowalniaczy są podzielone, coraz więcej progów pojawia się na ulicach Grajewa. W ubiegłym roku zamontowano ich 6, w bieżącym 4. Inne wnioski m.in. o zainstalowanie progów zwalniających na ul. 11 Listopada zostały zaopiniowane negatywnie przez Policję, w związku z tym urzędnicy nie podjęli żadnych działań. Przeciętny koszt budowy nowego progu to wydatek około 2 tys. zł, do tego trzeba doliczyć cenę kompletu znaków drogowych (ok. 500 zł). Istniejące progi są też modernizowane lub wymienia się materiał, z którego jest wykonany gdy ten się "nie sprawdza".
Pojawiają się głosy, że nadmiar progów zwalniających przynosi skutek odwrotny od zamierzonego - zamiast chronić, szkodzą mieszkańcom. W powietrzu jest więcej pyłów pochodzących ze ścierających się klocków hamulcowych i opon niż ze spalin podczas normalnej jazdy. Eksperci podają, że powinno odchodzić się od progów a stosować np. przeszkody do omijania (szykany drogowe). Naturalnie nie generują one wibracji i hałasu, nie narażają zdrowia mieszkańców, kierowców, nie niszczą samochodów.
e-Grajewo.pl
zobacz też:
Progi - potrzebne czy nie?
wtorek, 14 stycznia 2025
wtorek, 14 stycznia 2025
Po co są progi na jezdni- wymuszają dostosowanie szybkości do bezpiecznego przejazdu , a zatem są potrzebne na OSIEDLACH- blokowiskach podniesienia bezpieczeństwa na drodze , brak jest policji z radarem bo czują się bezkarnie, i tak na ulicy Krasickiego jeżdżą motorami ile wlezie, bezpieczeństwo ludzi jest bezcenne i wnioskuje o wykonanie tych progów przy bloku nr.20
Te leżące policjanty trzeba dosłownie traktować, jako przeszkodę. Leżą bezczynnie na drodze albo przed komputerami, zamiast stać w konopiach. Samochody hamując przed spowalniaczami zużywają nadmiernie paliwo, hamulce, wydzielają dodatkowo zagęszczone spaliny, szczególnie męczą się ciężarowe pojazdy, a kierowcy wzbogacają nerwy, To horror! Natomiast jednośladowi szybkobiegacze jeżdżą tuż przy krawężniku tak jak dawniej, tyle że mogą spowodować wypadek zaczepiając o krawężnik. W mieszkaniach obok leżących życiowych przeszkód, budzą się dzieci, podskakują starsi, jest pisk opon, huk, trzask przewożonych elementów i łomot podskakujących pojazdów mniej amortyzujących jak ciągniki, przyczepy, przyczepki, itp. Pojazdy kłaniają się przed domami jakiś obiboków, cwaniaków wykorzystujących swoją posadę i jeszcze inaczej. Rechoczą w chałupach, bo na razie żyją czyimś kosztem a ludzie obok się męczą. W tych miejscach potrzebne są tylko ograniczające znaki pod warunkiem, że od czasu do czasu ci w mundurkach państwowych popatrzą, co tam się dzieje i solidnie ukarzą tych co trzeba i nie zabiorą ciągnika dla sąsiada. Nie trzeba patrzeć w monitor komputera, bo one są dla innych, ale trzeba być tam, gdzie obecność jest pożądana. Progi powinno się zdjąć natychmiast!
prosze na 1000 lecia nie stawiac progow nie chcemy wiecej spalin hałasu!! dudnienia poprostu to nam bardziej bedzie szkodzic wszystkim prosze naprawde nie robic tego
bardzo dobry pomysl ,popieram w New York tez sa i nikt nie narzeka
Uwazam ze progi są potrzebne. Zmusza kierowce by zwolnił. To bardzo wazne. Mieszkam na ul. 11 Listopada w Grajewie gdzie jak wiecie jest zlokalizowane przedszkole. Obesrwuje od dłuższego czasu kilku rajdowców ktorzy juz od początku ulicy (od Strazackiej)naciskają na pedał no i zaczyna sie jazda. Tak czekam ktory to nagle wyląduje na drzewie. Mam spisane numery tych samochodów.To są mieszkancy z ul.Zarudzie. Mam teraz zamiar zrobic zdjęcia tych samochodów.Kierowcy to młodzi ludzie. Popytajcie mieszkańców naszej ulicy na pewno potwierdzą to co napisałem. Jak by były wykonane takie progi to moze te rajdy by się skończyły. Pozdrawiam Sąsiadów z mojej ulicy.
Policja zaopiniowała negatywnie o wykonaniu progow na ul.11 listopada to zapraszam ich po południu moze trafią na naszych rajdowcow po naszej ulicy szczegolnie po południu.
Mam niski samochód nie obnizalam go poprostu jest niski przy szkole nar 4 czy szkole 1 ciągle czepiam spodem . Jeszcze raz uprzedzam auto nie obnizane!
jakie klocki jaki pył- na osiedlowych ulicach robić i basta kierowca z 25 letnim stażem
Progi mogą i powinny być przy żłobkach i szkołąch podstawowych. Koniec kropka. Reszta to wszystko debilne pomysły. Takie jest=t moje nie tylko prywqatne zdanie. Róbcie dalej, a najlepiej cvo 100 metrów, a burmistrz ma pewną przegraną wtedy. Jak ktoś ma ograniczony intelekt to sądzi że progi będą zbawieniem a nie wie że najgorszym rozwiązaniem. Grunt być przekonanym we własnej ciemnocie...
Nie tylko w mieście powinny też być we wsiach gdzie sa place zabaw dla dzieci
zróbcie progi albo dziury wykopiemy, a Policja wyda opinie dopiero jak się komuś coś przytrafi.
Jeżeli ktoś ma dzieci to na pewno by chciał aby one były kto ich nie ma jest obojętny lub przeciwko.Ja mam i powinni je montować na uliczkach osiedlowych.
Progi zwalniające powinny być tylko w miejscach typu : szkoły place zabaw i miejsc często uczęszczanych dla dzieci,a nie gdzie sie komuś podoba!
najbardzie przed przejsciem dla pieszych i to przymusowo.polski kierowca jak widzi garba to hamuje,bo szkoda auta,jednak jak widzi czekajacego z zamiarem przejscia przechodnia zapomina o hamulcach
zamiast progów dziury kopać
przez te progi mamy więcej spalin i ryk silników bo trzeba nagle przyśpieszyć po przejechaniu progu
koniec z progami,to jest chore co sie dzieje ,na kazdym kroku jest tego pelno ,juz na zachodzie kazdy rezygnuje z tego typu spowalniaczy (tzw lezacych policjantow)
Na ul.Sportowej sa baaardzo potrzebne i wskazane
Progi zwalniające
Zalety...
Decydując się na umiejscowienie progów zwalniających należy brać pod uwagę ich pozytywne i negatywne oddziaływanie na bezpieczeństwo, ekologię i utrzymanie drogi.
Do pozytywnych skutków należą m. in.:
• miejscowe ograniczenie prędkości pojazdów kołowych, w szczególności w rejonach szkół, przedszkoli, placów zabaw i innych miejsc szczególnie uczęszczanych przed dzieci,
• niewielki koszt montażu takiego urządzenia i łatwość w jego montażu - zwłaszcza w przypadku próg listowych,
• zmniejszenie natężenia ruchu drogowego, którego część w przypadku montażu progów może przenieść się na drogi równoległe, np. drogi o wyższej kategorii, oraz prawie całkowite wyeliminowanie ruchu tranzytowego z drogi.
...i wady progów
Do negatywnych skutków możemy zaliczyć:
• zwiększenie hałasu i drgań w okolicy - szczególnie uciążliwe dla posesji znajdujących się w bliskości zamontowanego progu,
• ponadnormatywna emisja spalin pojazdów które przekraczają próg i tuż po jego przekroczeniu,
• zagrożenie dla rowerzystów którzy przekraczają próg oraz innych kierujących pojazdami jednośladowymi,
• konieczność zwalniania pojazdów uprzywilejowanych- pogotowia, straży pożarnej, policji podczas wykonywania interwencji,
• negatywne oddziaływanie na konstrukcję drogi oraz na urządzenia znajdujące się w drodze- sieci wodociągowe i kanalizacyjne, sieci gazowe,
• utrudnienia związane z prawidłowym odśnieżaniem jezdni i częste uszkodzenia progów listwowych przy odśnieżaniu,
• utrudnienia w prawidłowym odwodnieniu drogi,
• częste rozjeżdżanie poboczy i chodników przez kierowców wymijających progi.
W sumie to by przydały się przed każdym przejściem by można było bezpiecznie przejść przez jezdnie. A widzę, że są częstą w miejscach gdzie nie ma ani przejścia ani szkoły czy przedszkola. Pewnie na czyjeś prywatne życzenie.
a gdzie jest policja czemu nie kontroluja miasta to skutecyniejsze od progów.Normalny czlowiek tylko auto lamie przez n adgorliwosc idiotow
Tylkobezmózgówiec móże narzekać na progi zwalniające i przeliczać ńa szybsze ściąganie hamulców itp.Zdrowie i życie ludzkie nie ma ceny.Dzięki nim zmniejszyła się ilość wypadków.Więcej progów!
Może ktoś by się zajął dzikim przejściem dla pieszych na ulicy szpitalnej bo to co ta jest to na pewno nie przejście , to że ktoś namalował pasy dowolnej wielkości nie stawiając znaków pionowych to nie znaczy że to uprawnione miejsce do przechodzenia :P
Na sportowej!!!!
progi sa nie potrzebne , bo niszczą samochody
na ulicy targowej postawili próg, bo karetka za szybko jeżdziła.
Na targowej postawili próg bo dzieci jeździły w dół drogi wrotkami i deskorolkami i mogło dojść do wypadku.
w Białaszewie by się jeszcze kilka przydało na wyremontowanych ulicach