Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 1306 wyświetleń

Wystawa plenerowa "Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej"

Grajewo jest kolejnym przystankiem na trasie mobilnej wystawy "Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej". Ekspozycję zlokalizowano między siedzibą Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Grajewie.


- Niepodległość zapoczątkowana 11 listopada 1918 r. przybywała stopniowo do różnych miejsc naszego województwa. W Grajewie, dzięki bardzo silnej Polskiej Organizacji Wojskowej i środowiskom patriotycznym, dążenia niepodległościowe wybuchły w tym samym czasie. Niemcy jednak nie chcieli oddać miasta ze względu na przebiegającą tędy linię kolejową, która służyła do ewakuacji i mieszkańcy na wolność musieli jeszcze poczekać - mówi Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski.

14 plansz wystawy opowiada o odzyskaniu niepodległości miejscowości przynależących dziś do województwa podlaskiego. Proces ten rozciągnął się na przestrzeni kilku miesięcy. We wszystkich wydarzeniach bardzo ważną rolę odgrywały miejscowe społeczności, w szczególności te, które były zorganizowane w Polskiej Organizacji Wojskowej. Na ekspozycji podkreślono wkład mieszkańców w dzieło odzyskania niepodległości, narrację poprowadzono w taki sposób, by uwypuklić lokalne historie, z których mieszkańcy poszczególnych miejscowości mogą być dumni.

- Chciałbym, żeby młodzież i wszyscy mieszkańcy, którzy będą odwiedzali lokalne urzędy, skorzystali z lekcji historii i zapoznali się z wystawą - zaprasza Waldemar Remfeld, Starosta Grajewski.

Ekspozycja ma charakter wędrowny, będzie prezentowana w każdym powiecie regionu. Powstała w ramach projektu wojewody we współpracy z Województwem Podlaskim oraz Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Wieloletniego Programu Rządowego Niepodległa na lata 2017-2022. Grajewska odsłona stała się też okazją do zorganizowania konkursu. Wystarczy zrobić zdjęcie na tle galerii i udzielić odpowiedzi na jedno pytanie. Szczegóły na profilu Facebook Muzeum Historycznego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Na zwycięzców czekają nagrody.

 

Komentarze (1)

Wiele drog ku Niepodlaglej to jeszcze nie doszlismi to kiedy dojdziemy, to jeszcze nie mamy Niepodleglej kiedy dojdziemy, ile lat jeszcze bedziemy tak szli kiedy dojdziemy ????.

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.