sobota, 28 maja 2022

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 18386 wyświetleń

Wypadek w Popowie

Kierujący ciężarówką uderzył w autokar, którym podróżowała 33 osobowa wycieczka z Litwy. Grajewscy policjanci sprawcę kolizji ukarali mandatem karnym.

 

Wczoraj po południu w miejscowości Popowo na trasie krajowej numer 61 doszło do groźnie wyglądającej kolizji. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że 54- letni kierowca tira nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go autokaru uderzając w jego tył. Pojazdem podróżowała 33-osobowa wycieczka z Litwy. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Obaj kierujący byli trzeźwi. Grajewscy policjanci sprawcę kolizji ukarali mandatem karnym ponadto „drogowe konto” 54-latka wzrosło o 6 punktów karnych.  – oficer prasowy KPP w Grajewiefot. e-Grajewo.pl

 

Co robić po wypadku i kolizji. Oto 10 przykazań


Wypadki i kolizje drogowe są wpisane w codzienność. Podobnie jednak jak w przypadku innych niemiłych wydarzeń, staramy się o nich nie myśleć i wypieramy ze świadomości. Wszystko do chwili, gdy nas nie dotyczą.
Wielu kierowców, zwłaszcza tych najmłodszych, nie wie, w jaki sposób powinni się zachować bezpośrednio po wypadku lub kolizji drogowej. Stres powoduje, że zachowujemy się wówczas w sposób kompletnie nieprzewidywalny.

Kolizja czy wypadek?
Odpowiedź na to pytanie to kwestia nadrzędna, gdyż od właściwego zakwalifikowania zdarzenia, zależeć powinno nasze dalsze postępowanie. Sporo osób ma z tym niestety problem, a pojęcia - kolizja i wypadek nie są synonimami.

Kolizja to zdarzenie drogowe, w którym ucierpiały jedynie podmioty nieożywione (pojazdy, latarnie, wszelkie elementy jezdni). W przypadku takiego zdarzenia nie ma obowiązku wzywania żadnych służb. Natomiast wypadek to zdarzenie, w którym poszkodowani są również ludzie i wtedy bezwzględnie należy wezwać policję, a nawet pogotowie.

Osobną kwestią jest ustalenie sprawcy kolizji. W przypadku, gdy wina jest oczywista i sprawca się do niej przyznaje, należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, które podpisują obie strony uczestniczące w zdarzeniu. W przeciwnym razie należy wezwać policję i z nią wyjaśnić zaistniałą sytuację.

Jeżeli już sprawa kolizji została wyjaśniona, a sprawca poczuwa się do winy, należy spisać oświadczenie. Bardzo ważne, żeby całe oświadczenie pisał sprawca zdarzenia, w innym wypadku może się on wyprzeć dokumentu, nawet jeśli widnieje na nim jego podpis. Druk pomocny w sporządzeniu takiej deklaracji to oświadczenie sprawcy kolizji, który warto wydrukować i zawsze mieć przy sobie. Jeżeli jednak z jakiś przyczyn nie mamy go akurat pod ręką, możemy samodzielnie sporządzić podobny dokument. Informacje jakie powinny się w nim znaleźć to:
- imię i nazwisko sprawcy i poszkodowanego
- adres zameldowania obu kierowców
- numer oraz organ wydający prawa jazdy obu kierowców
- numer rejestracyjny obu pojazdów
- numer dowodów osobistych obu kierowców
- numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy oraz nazwa ubezpieczyciela
- jasne oświadczenie o tym, kto jest sprawcą zdarzenia
- prosty szkic i opis zdarzenia
- podpisy obu kierowców.


Telefon do ubezpieczyciela
O każdym zdarzeniu, wypadku czy kolizji, należy poinformować ubezpieczyciela sprawcy. W tym celu wystarczy zadzwonić na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego i poinformować o zdarzeniu, podając odpowiednie dane, a także krótki opis zdarzenia. Po przyjęciu zgłoszenia zakład ubezpieczeniowy wyśle rzeczoznawcę na miejsce postoju uszkodzonego pojazdu poszkodowanego, celem dokonania oględzin i wyceny szkody. - opisuje mojeauto.pl

10 przykazań
W razie kolizji lub wypadku działaj:
1. szybko
2. bez strachu
3. bezpiecznie
4. spokojnie
5. ostrożnie
6. racjonalnie - odróżniając wypadek od kolizji
7. odpowiednio zabezpieczając miejsce zdarzenia
8. przepisowo wzywając odpowiednie służby (pogotowie, policja, straż)
9. dokładnie sprawdź, czy osoba biorąca udział w zdarzeniu nie jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
10. rzeczowo spisz oświadczenie sprawcy kolizji i zadbaj, by znalazły się na nim odpowiednie dane i podpisy.

 

Komentarze (8)

jesli bez rannych to tylko kolizja....

Jak zwykle litwin ...

po pół samochodu rozpieprzone, no rzeczywiscie kolizja, stłuczka mała - wyklepie sie !

oczywiście ruch wstrzymany i pierwsze w kolejce czekają tiry na przejazd Kiedy w końcu rusza z budowa autostrady ?? znowu Chińczycy autostradę będą nam budować czy trzeba blokady drogi żeby ruszyło się budowa autostrady?

sam jestes litwin baranie

Łooo kurcze ale jajca he

Wszyscy mówią że to był polak a to byl tak naprawde litwin

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.