wtorek, 21 września 2021

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 6344 wyświetleń

Wycinka zmieniona

W piątek Sejm znowelizował przepisy ustawy o ochronie przyrody. Zaostrzają one obowiązujące od nowego roku prawo dotyczące wycinki drzew. Po zmianie przepisów właściciel nieruchomości będzie musiał zgłosić chęć usunięcia drzewa do urzędu gminy.

Zgodnie z uchwaloną w piątek nowelą, właściciel nieruchomości, chcąc dokonać na niej wycinki drzew, będzie musiał zgłosić to wcześniej do gminy. W ciągu dwóch tygodni urzędnik ma dokonać oględzin działki i sprawdzić stan faktyczny - np. czy drzewa nie są chronione lub czy nie mają znamion pomników przyrody. Jeżeli gmina w ciągu kolejnych 14 dni nie wyrazi sprzeciwu do planowanej wycinki (tzw. milcząca zgoda), to wtedy będzie można ją przeprowadzić.

Nowela zakłada ponadto, że jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin przez urzędnika gminnego, właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew.

Od początku roku obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Przepisy te wzbudziły społeczne protesty.Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 

Komentarze (8)

czyli wracamy do systemu nakazowo-rozdzielczego , tak jak było. Trzeba będzie znowu prosić aby urzędnik pozwolił mi wyciąć moje drzewo i przez 5 lat patrzył mi na ręce , co ja na własnej działce planuję wybudować. Chory kraj.

/Chory kraj chozy ludzie!!!!!!!caly rzad!!!

Dobra zmiana :) Tak powinno być
Trzeba jeszcze nakazać właścicielowi nieruchomości posadzenia w miejsce wyciętego drzewka, dwóch drzew za jedno usunięte

teraz będzie gorzej jak było, bo urzędnicy będą musieli prowadzić rejestry i monitorować przez 5 lat działki gdzie wycięto drzewa. Ot będzie cyrk. Za 2 lata będą przyjmować do urzędów nowych pracowników do pilnowania nowych przepisów.

Jeżeli będę chciał budować między drzewami budynek i 2 -3 drzewa mi przeszkadzają to muszę czekać 5 lat lub zapłacić za własne drzewa do gminy - za co?

a jak ktoś chce na działce założyć biznes to go w łeb - tak pisomatoły dbają o gospodarkę i przedsiębiorców

Pisiaki już drzewa co im przeszkadzały powycinali więc można teraz zaostrzyć przepisy. Wszelkie próby rozpoczęcia lub rozwoju działalności gospodarczej sa przez nieudaczników z PIS tępione. Banda zawistników

"we the People... " już Walensa otwierając Kongres USA ujawnił kto rządzi w Polsce. A Polacy jak strusie chowaja głowy w piasek i daja sie dymać w d.....
To nie chory kraj a Zniewolona Polska.

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.