Kultura i rozrywka

  • 4 komentarzy
  • 10788 wyświetleń

Wszyscy tu czekają na... jerzyki

Społeczność Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska. Wykonane przez uczestników programu pn. "Rehabilitacja 25 plus" budki lęgowe dla jerzyków (ptaki wędrowne) zostały już zainstalowane na budynku szkoły.


- Montaż budek ma poprawić warunki lęgowe jerzykom. Od ponad 40 lat, odkąd pracuję w szkole, obserwuję, że ptaki wracają do nas, gromadzą się wokół budynku i zakładają gniazda pod więźbą dachową. Stąd też pomysł na dostarczenie im miejsc gniazdowania - mówi nam Jarosław Konopka, Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie.


Pomysł wspiera nie tylko skrzydlate istoty, ale również mieszkańców. Dlaczego?

- To bardzo pożyteczne i czyste ptaki, które żywią się komarami i meszkami. Ich sąsiedztwo jest skutecznym i ekologicznym sposobem pozbycia się uciążliwych owadów - dodaje Jarosław Konopka.


Jerzyk jest stałym bywalcem miejskich terenów. Swoje gniazda najczęściej zakłada w szczelinach budynków, niestety podczas remontów, modernizacji obiektów traci je. Podjęta inicjatywa jest prostą i skuteczną metodą aktywnej ochrony i zwiększenia populacji ptaków. Instalując budkę lęgową musimy uzbroić się w cierpliwość, ptaki nie zawsze od razu zainteresują się przygotowanym miejscem.


- Doskonale wiemy, że jerzyki są bardzo ostrożne, jednak zawsze miały tutaj gniazda liczymy więc, że budki zostaną zasiedlone w niedługim czasie - dodaje Dyrektor.


Organizując miejsce gniazdowania, każdy chciałby szybko zobaczyć efekty swojego dobrego uczynku - uwijających się przy nim ptasich rodziców, a po jakimś czasie młode. Pozostaje jednak wytrwale czekać i być dobrej myśli :) Uczestnicy projektu "Rehabilitacja 25 plus" wykonują również m.in. domki dla wiewiórek.

 

 

Jerzyk zwyczajny - gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny jerzykowatych. Zamieszkuje niemal całą Europę, dużą część Azji oraz północną Afrykę. Zimuje w południowej połowie Afryki. W Polsce średnio liczny ptak lęgowy, miejscami liczny. Występuje na terenie całego kraju - najliczniej w dużych miastach. W niektórych częściach kraju, głównie na wschodzie Polski oraz na Mazurach, gnieździ się też w starych lasach (Puszcza Knyszyńska, Puszcza Białowieska, Puszcza Augustowska, Wielkopolski Park Narodowy), a na południu - w skalistych partiach gór: Tatr, Karkonoszy i Gór Bystrzyckich oraz w Ojcowskim Parku Narodowym. (za: Wikipedia)

 

poniedziałek, 25 listopada 2024

Spotkanie w DPS w Mścichach

poniedziałek, 25 listopada 2024

Dyskusyjny Klub Filmowy w Grajewskim Centrum Kultury

Komentarze (4)

Brawo dla włodarza szkoły.

Brawo, aby było więcej takich pomysłów.

wartościowy człowiek :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.