środa, 25 maja 2022

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 3008 wyświetleń

Wspólne szkolenie żołnierzy WOT-u ze strażakami

22 stycznia 2022 roku na terenie złomowiska w miejscowości Szymany w pobliżu Grajewa przeprowadzone zostało szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla około sześćdziesięciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z 13 Batalionu Lekkiej Piechoty należącego do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Podczas tego szkolenia rolę instruktorów pełnili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie.

 

Szkolenie miało za zadanie przyswojenie praktycznych umiejętności przez uczestników z zakresu wykonania dostępu do poszkodowanego w wypadku samochodowym, bezpiecznej ewakuacji z wnętrza pojazdu i udzielenia mu pomocy medycznej.

 

W scenariuszu ćwiczeń za główny cel przyjęto naukę obsługi sprzętu hydraulicznego będącego na wyposażeniu wojska oraz zdobycie wiedzy i umiejętności przydatnych zarówno podczas ich służby jak i w czasie życia prywatnego. Uczestnicy podzieleni na 3 grupy ćwiczyli pod okiem instruktorów mając do dyspozycji dużą ilość pojazdów udostępnionych przez właścicieli złomowiska.

 

Podczas ćwiczeń zostały wydzielone trzy stanowiska do obsługi sprzętu hydraulicznego oraz jedno stanowisko medyczne gdzie Koordynator Medyczny KP PSP w Grajewie i  Ratownik Medyczny Żołnierzy WOT nadzorowali działania żołnierzy.

 

Podczas szkolenia uczestnicy zostali zapoznani z zasadami BHP podczas prowadzenia działań przy wypadkach komunikacyjnych. Mieli również możliwość przećwiczenia w praktyce cięcia, ściskania i rozpychania elementów karoserii samochodu, ewakuacji poszkodowanego z wnętrza pojazdu i udzielenia mu pomocy na miejscu zdarzenia. Bardzo ciekawym doświadczeniem była również możliwość przećwiczenia gaszenia płonącego pojazdu.

 

Ćwiczenia zacieśniły współpracę Wojsk Obrony Terytorialnej z jednostkami straży pożarnej i z pewnością będą przydatne w przyszłości.

 

 mł. bryg. Daniel Lewczuk, KP PSP w Grajewie

Komentarze (4)

BHP będą ich uczyć? Ciekawe. Ja to bym najpierw nauczył ich posługiwać się bronią w stopniu znacznym ;) Przede wszystkim, bo wszystko inne na wojnie nie ma większego znaczenia.

omikron szaleje a tu szkolenia robi i to bez maseczek /

Po tematach ćwiczeń widać wyraźnie pesymistyczny scenariusz przyszłych działań bojowych na naszym terenie. Chwała Bogu, że w ogóle ktoś pomyślał o ćwiczeniu wojska. Wszak już starożytny filozof twierdził, że ćwiczenie mistrza czyni.

krzychu Oni umieją posługiwać się bronią ale ty na pewno nie

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.