wtorek, 15 października 2024

Kultura i rozrywka

  • 4 komentarzy
  • 8593 wyświetleń

Wigilijne tradycje

Zbliża się Gwiazdka. Pora życzeń i prezentów, ale także refleksji nad urokiem tradycji, urodą świątecznych symboli, magią wigilijnej nocy.

We wszystkich krajach nastrój towarzyszący wigilii jest uroczysty, podniosły i poważny. Wszędzie też podaje się tradycyjne potrawy, które zawsze sporządzone są z owoców, zbóż, warzyw mających symboliczne i wróżebne znaczenie.

Polska wieczerza wigilijna w swych głównych daniach przetrwała do dziś. Na stoły trafia dwanaście potraw: zupy, dania z ryb, grzyby, kapusta, a na kresach koniecznie kutia, przyrządzona z pszenicy, miodu i bakalii.

Jednak najważniejsze miejsce na polskim stole zajmuje opłatek. Wierzono, że temu kto się opłatkiem łamie, nie zabraknie chleba i dostatku przez cały rok. Dzisiaj dzielimy się opłatkiem, składając życzenia, wybaczając urazy i zapominając żale. Taki zwyczaj zachował się już tylko w Polsce.

A jakie tradycje naszych przodków są kontynuowane w naszych domach? Do czego tęskimy przez cały rok?

A.B. e-Grajewo.pl

poniedziałek, 14 października 2024

Dzień Edukacji Narodowej w ZS2

poniedziałek, 14 października 2024

Dzień Edukacji Narodowej w SP1

Komentarze (4)

Świąteczne zapachy domu rodzinnego czuję do tej pory i staram się, by tak samo utrwaliły się w pamięci córki i wnuka. Potrawy wigilinje mają tradycje od 3 pokoleń, nieco oczywiście zmienionych, ale kilka potraw kultywuję. Są to: zupa grzybowa z makaronem, z suszonych prawdziwków, pierogi z kapustą kiszoną i suszonymo grzybami, placuszki śledziowe itp. itd, ryby, głównie karp i śledzie. Największym hitem ą tzw. łamańce. Ciasto drożdżowe cienko wałkowane kroi się w kostkę, piecze, potem łamie. Jest to dodatek do mleka: kilka litrów przegotowanego mleka wraz z utartym jak na makowce makiem, bakaliami, miodem itp. To coś, na co wszyscy czekają cały rok,bo robimy łamańce tylko na Wigilię. W tych rejonach nie jest to znane danie czy też deser, ale bez łamańców nie wyobrażamy sobie świąt.

heh... racja.... święta to czas wyjątkowej refleksji nad tym wszystkim... nad tym wyjątkowym nastrojem, nad magią tej nocy, nad tym czymś tak wielkim że nie jesteśmy w stanie tego pojąć... fajny czas... :-)

a ja uwielbiam pieczenie pierniczków, makowców i ubieranie choinki tylu zpachów w jedna noc nigdzie nie spotkasz :))))

Święta w Polsce są zbyt skomercjalizowane. Z roku na rok, coraz mniej się odczówa magię świąt. Na pierwszym mijescu nie stoi osoba Jezusa Chrystusa lecz zakupy i prezenty. I niestety będzie tylko coraz gorzej...:/

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.