Warto przeczytać

WIG 20

Każdy, kto choćby w minimalnym stopniu interesuje się giełdą doskonale wie czym jest WIG20. Czasami indeks ten nazywany jest indeksem dla spółek"blues chip". Skąd się wziął i co warto o nim wiedzieć?


Czym jest WIG 20?

GPW Benchmark publikuje aż 42 indeksy giełdowe, w tym WIG20. Jest on nieprzerwanie obliczany od 16 kwietnia 1994 roku. Według danych przekazywanych przez GPW wartość WIG20 wyliczana jest w oparciu o wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku GPW. Wartość pierwszego opublikowanego indeksu wynosiła 1000 punktów. WIG20 notowania od początku istnienia indeksu pojawiają się regularnie.


Definiując indeks WIG20 warto przede wszystkim zaznaczyć, że jest on indeksem typu sprzedażowego, co oznacza, że przy jego obliczaniu muszą być brane pod uwagę wyłącznie ceny zawartych w nim transakcji. Na jego wartość w żaden sposób mają wpływu dochody z tytułu dywidend.


W przypadku WIG20 w skład indeksu może wejść nie więcej niż pięć spółek z jednego sektora giełdowego.


WIG20 jest niezwykle ważny dla gospodarki, ponieważ stanowi on bazę dla wielu innych indeksów przede wszystkim dla WIG20short oraz WIG20lev.


Kto może korzystać z indeksu WIG20?

Choć z założenia w indeksie uczestniczyć może tylko spółek pochodzących z jednego sektora gospodarczego, to jednak nie każda z nich może stać się częścią WIG20. Indeks ten dedykowany jest wyłącznie 20 z półką z najwyższą pozycję w rankingu wyznaczony w oparciu o dane po sesji w trzeci piątek lutego, maja, sierpnia oraz listopada. To właśnie ten ranking jest głównym wyznacznikiem tego, która spółka może korzystać z indeksu WIG20.


Dodatkowo należy wiedzieć, że udział jednej spółki w indeksie nie może przekroczyć 15%. Jeżeli któraś z uczestniczącej w indeksie spółek posiada pakiet przewyższający ustalone limity, wówczas w odpowiedni sposób musi on zostać zmniejszony.

Aby ustalić wysokość pakietu akcji poszczególnych uczestników indeksu, należy wyznaczyć je na podstawie liczby akcji dostępnych w wolnym obrocie (zaokrąglając wartość do pełnych tysięcy). Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której liczba wolnych akcji w obrocie będzie wyższa, niż liczba akcji wprowadzonych do obrotu wówczas wartość pakietu obliczana jest na podstawie akcji wprowadzonych do obrotu. Więcej na: https://jakikurs.pl/indeksy-gieldowe/wig-20/


Spółki zaliczane do "blue chip"

Bardzo często można spotkać się z tym, że WIG20 jest postrzegany jako indeks "blue chipów". W praktyce oznacza to, że jest to indeks spółek giełdowych cieszących się dużym zaufaniem inwestorów, które dodatkowo mają bardzo dobrą sytuację finansową. Aby spółka mogła być określona tym mianem, musi posiadać również płynność finansową, a także dużo kapitalizację. Co ciekawe nazwa ta inspirowana jest kolorem żetonów o najwyższej wartości, jakie stosowane są w grze w słynnych na całym świecie kasynach w Monte Carlo.


Jak indeks WIG20 wpływa na gospodarkę?

Wpływ indeksu WIG20 na gospodarkę nie jest do końca określony, a specjaliści mają w tej kwestii dość odmienne zdanie. Niektórzy uważają, że WIG20 jest wiernym odzwierciedleniem stanu gospodarki, dodatkowo pokazując przy tym trendy, jakie mają obowiązywać w nadchodzącej przyszłości. Nie jest to twierdzenie bezpodstawne, bowiem sprawdziło się w praktyce w roku 2020. Wówczas ogłoszony został wiosenny lock down, który bardzo mocno odbił się na gospodarce, co było zauważalne między innymi w sektorze bankowym (w którym problemy trwały aż do października). Był to trudny dla wielu przedsiębiorców czas, kiedy to indeksy WIG i WIG20 spadły w swojej wartości aż o około 40%. Jest to naprawdę bardzo duży spadek, który w wielu spółkach wywołał nie małe problemy, z którymi zmagały się jeszcze przez długi czas.


Indeksy pochodne WIG20

Istnieją trzy bardzo ważne indeksy pochodne WIG20. Jednym z nich jest WIG20short. Jest to indeks funkcjonujący na GPW od 4 maja 2009 roku. Jego wartość jest odzwierciedleniem zmian cen spółek, które są odwrotnie proporcjonalne do WIG20.


Kolejnym istotnym indeksem jest WIG20lev. Ten również funkcjonuje na GPW od 4 maja 2009 roku. Jego wartość jest odzwierciedleniem zmian ceny spółek, dwukrotnie większym od wartości WIG20.


WIG20TR (total return) jest najmłodszym on indeksem pochodnym, gdyż funkcjonuje na GPW dopiero od 2012 roku. W przeciwieństwie do WIG20 nie jest indeksem cenowym, a dochodowym. Dlatego też w tym przypadku w wyliczaniu jego wartości uwzględniane są dywidendy oraz emisja akcji z prawem poboru. To właśnie na podstawie indeksu WIG20TR powstał notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych fundusz ETF.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.