piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 13323 wyświetleń

Święto Narodowe 3 Maja

 

Program obchodów:
3 maja godz. 10.00 -  Zbiórka uczestników /poczty sztandarowe, orkiestra, delegacje organizacji i zakładów pracy / na placu przy Banku Spółdzielczym.
godz. 10.15 - Przemarsz do Kościoła p.w. Trójcy Przenajświętszej.
godz. 10.30 - Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny

Po mszy przejście delegacji i pocztów sztandarowych pod Krzyż „Solidarności" i złożenie wiązanek kwiatów, a następnie pod Pomnik Niepodległości.

W ramach obchodów Święta Narodowego 3 Maja w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Grajewie o godz. 17.00  gościć będziemy Zespół „Wołyńskie Słowiki" z Łucka. Wstęp wolny.


W dniu 3 maja  zostaną złożone indywidualnie przez delegacje nw jednostek wiązanki w następujących miejscach pamięci narodowej na terenie miasta:
Pomnik przy ul. Cmentarnej - Władze Miasta, Związek Kombatantów RP i BWP, Zespół Szkół Nr 2.
Na Cmentarzu parafialnym - groby poległych - Publiczne Gimnazjum Nr l i 3
Pomnik ku czci Żołnierzy 9 PSK im. Gen. K. Pułaskiego i 9 PSK im. AK przy ul. Mickiewicza -Szkoła Podstawowa Nr 4
Tablica Pamiątkowa przy ul. Dr Nowickiego - Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika
Obelisk ku czci Żołnierzy 9 PSK im. Gen. K. Pułaskiego i 9 PSK im. AK w Parku Miejskim przy ul. Wojska Polskiego - Klub Byłych Żołnierzy 9 PSK. i Szkoła Podstawowa Nr 2
Tablica Pamiątkowa na budynku Starostwa Powiatowego w Grajewie - Związek Sybiraków i Publiczne Gimnazjum Nr 2
Pomnik Żołnierza Górnika na Cmentarzu komunalnym - Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników

W ww miejscach pamięci narodowej w godz. 9.30 - 10.30 harcerze i członkowie organizacji „Strzelec" będą pełnili wartę honorową.

Zapraszam również na koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. J.S. Bacha w Grajewie w dniu 3 maja 2007r.

o godz. 11.30 w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej
o godz. 18.00  w Kościele p.w. Św. Ojca Pio.

Joanna Kosielska - radna Rady Miasta Grajewo

Galeria zdjęć z 2006 roku

Komentarze (10)

ależ mamy duzo imprez majowych w grajewie nie wiadomo gdzie sie wybrac?

Moze czasem warto pomyslec nad Ojczyzną a nie tylko sie bawic?

Refleksja, która mi się nasuwa, kiedy patrzę na program obchodów święta ponoć narodowego: Polska stała się państwem wyznaniowym! I gdzie ja tu, jako protestant, znajdę swoje miejsce? A przecież też jestem Polakiem...

czy jest jakiś program obchodów tego święta dla ateistów, wyznawców innych wiar lub poprostu osób które nie chcą sterczeć w kościele! Konstytucja 3 maja dawała wolność wszystkim stanom i wyznaniom. Więc władza świecka reprezentująca wszystkie stany (społeczne) nie powinna manifestować publicznie swoich wierzeń religijnych, bo inni mogą poczuć się obywatelami gorszej kategorii oraz są narażeni na społeczną dyskryminację. Przerażającym przykładem i konsekwencją takiego stanu rzeczy były pogromy żydowskie w okresie wojennym i powojennym.

Do "Marek" i "szkiełko i oko" jedynym religijnym akcentem jest msza, a cała reszta powinna odpowiadać wszystkim. Przed wojną również jednym z elementów były nabożeństwa, z tym że poszczególne wyznania odprawiały je w swoich kościołach, synagogach czy domach modlitw, a następnie uczestniczyły we wspólnych obchodach na terenie miasta.

uroczystości spoko sprawa wszyscy mogą w nich brać udział i wierzący i nie wierzący a do kościoła nie wszyscy muszą wchodzić jeśli nie chcą

pozatym jakby ktoś nie wiedział 3 maja jest swietem Matki Boskiej Krolowej Polski takze dziwne by bylo gdyby nie bylo to swieto obchodzone w Kosciele... a co do dominacji akcentow chrzescijanskich nie wiem czemu sie dziwicie...w koncu mieszkamy w kraju w ktorym dominuje ta religia... takze....

mam na mysli ze wiekszosc Polakow to katolicy...przynajmniej za takich sie uwazaja...

czemu są zdjęcią tylko z 2006. w tym roku tez robiono zdjęcia!

CZEMU JEST TAK MALO FOTEK

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.