wtorek, 27 lutego 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 10633 wyświetleń

Wielka Sobota

W Wielką Sobotę, aż do późnego wieczora, nie odprawia się mszy świętej. Bardzo powszechny jest natomiast tego dnia zwyczaj odwiedzania Grobu Pańskiego w kościołach
Przed południem święci się pokarmy. W koszyczkach możemy znaleźć przede wszystkim jajka również kiełbasę, chleb z solą, chrzan. Dawniej wierzono, że jajka ofiarowywane na Wielkanoc chronią przed złem, zapewniają pomyślność, zdrowie i szczęście w miłości. Aby zwiększyć ich magiczną moc, skorupki ozdabiano. Wieczorem natomiast rozpoczyna się Wigilia Wielkanocna - uroczysta msza, która w Kościele katolickim należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Poprzedza ją poświęcenie ognia i wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu. Na koniec uroczystości wielkosobotnich rozbrzmiewa uroczyste "Alleluja", a bicie dzwonów obwieszcza Zmartwychwstanie Chrystusa.

Komentarze (2)

Dziś o godzinie 23:00 odbędzie się Wigilia Paschalna w Parafi Św. Ojca Pio. Zapowiada się wspaniale. Są tą pierwsze ich święta, życzmy im powodzenia i Wesołych, Szczęśliwych Świat Wielkanocnych.

Właśnie powstaje strona www parafi sw. Ojca Pio

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.